Zakir Sərdarovun adına
Biləsuvarda Milli Məclisin mərhum deputatı, ictimai-siyasi xadim, tarixçi alim və “91-lər” hərəkatının tanınmış nümayəndəsi Zakir Həsən oğlu Sərdarovun adı əbədiləşdirilib.
Medianews.az “Bakıvaxtı.az”a istinadən xəbər verir ki, bununla bağlı Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Faiq Qürbətov sərəncam imzalayıb.
Qərara əsasən, Biləsuvar şəhərində əvvəlki illərdə yaşayış sahəsi kimi formalaşmış və yeni inzibati bölgüyə uyğunlaşdırılmış ərazi bundan sonra Zakir Sərdarovun adını daşıyacaq. Sərəncam sakinlərin müraciətləri və keçirilən yığıncağın nəticələri nəzərə alınmaqla qəbul edilib. Müvafiq olaraq, küçə adlarını əks etdirən lövhələrin quraşdırılması və ünvan sistemində dəyişikliklərin aparılması aidiyyəti qurumlara həvalə olunub.
Qeyd edək ki, Zakir Sərdarov 1943-cü il dekabrın 31-də Qərbi Azərbaycanın Qaraqoyunlu mahalında anadan olub. O, Yeni Azərbaycan Partiyasının yaradılmasında fəal iştirak edib, həmçinin 1992-ci il dekabrın 7-də təsis olunan Heydər Əliyevin Müdafiə Komitəsinin üzvü olub.
Mərhum deputat Milli Məclisin İnsan hüquqları komissiyasında, Azərbaycan–Almaniya Parlamentlərarası Dostluq Qrupunda, SSRİ və Azərbaycan Jurnalistləri İttifaqında təmsil olunub.
Zakir Sərdarov SSRİ Jurnalistlər İttifaqının Fəxri fərmanı, Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin “Qızıl Qələm” mükafatı və “Azərbaycan Respublikasının qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə təltif edilib.

На имя Закира Сардарова
В городе Билясувар увековечено имя покойного депутата Милли Меджлиса, общественно-политического деятеля, историка и известного представителя движения "91-лар" Закира Гасан оглы Сардарова.
Medianews.az, ссылаясь на "Bakıvaxtı.az", сообщает, что по этому поводу глава Исполнительной власти Билясуварского района Фаик Гюрбетов подписал распоряжение.
Согласно решению, территория в городе Билясувар, которая ранее была сформирована как жилая зона и затем приведена в соответствие с новой административной делением, с этого момента будет носить имя Закира Сардарова. Распоряжение принято с учётом обращений жителей и результатов проведённого собрания. Соответственно, установка табличек с названиями улиц и внесение изменений в адресную систему поручено соответствующим органам.
Отметим, что Закир Сардаров родился 31 декабря 1943 года в каракойунлуйском районе Западного Азербайджана. Он активно участвовал в создании Партии Нового Азербайджана, а также был членом Комитета защиты Гейдара Алиева, основанного 7 декабря 1992 года.
Покойный депутат представлял Комиссию по правам человека Милли Меджлиса, Межпарламентскую дружескую группу Азербайджан–Германия, Союз журналистов СССР и Азербайджана.
Закир Сардаров был награждён Почётной грамотой Союза журналистов СССР, премией "Золотое перо" Союза журналистов Азербайджана и нагрудным знаком «Передовой работник образования Азербайджанской Республики».