Zakir Sərdarovun adına
Biləsuvarda Milli Məclisin mərhum deputatı, ictimai-siyasi xadim, tarixçi alim və “91-lər” hərəkatının tanınmış nümayəndəsi Zakir Həsən oğlu Sərdarovun adı əbədiləşdirilib.
Medianews.az “Bakıvaxtı.az”a istinadən xəbər verir ki, bununla bağlı Biləsuvar Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Faiq Qürbətov sərəncam imzalayıb.
Qərara əsasən, Biləsuvar şəhərində əvvəlki illərdə yaşayış sahəsi kimi formalaşmış və yeni inzibati bölgüyə uyğunlaşdırılmış ərazi bundan sonra Zakir Sərdarovun adını daşıyacaq. Sərəncam sakinlərin müraciətləri və keçirilən yığıncağın nəticələri nəzərə alınmaqla qəbul edilib. Müvafiq olaraq, küçə adlarını əks etdirən lövhələrin quraşdırılması və ünvan sistemində dəyişikliklərin aparılması aidiyyəti qurumlara həvalə olunub.
Qeyd edək ki, Zakir Sərdarov 1943-cü il dekabrın 31-də Qərbi Azərbaycanın Qaraqoyunlu mahalında anadan olub. O, Yeni Azərbaycan Partiyasının yaradılmasında fəal iştirak edib, həmçinin 1992-ci il dekabrın 7-də təsis olunan Heydər Əliyevin Müdafiə Komitəsinin üzvü olub.
Mərhum deputat Milli Məclisin İnsan hüquqları komissiyasında, Azərbaycan–Almaniya Parlamentlərarası Dostluq Qrupunda, SSRİ və Azərbaycan Jurnalistləri İttifaqında təmsil olunub.
Zakir Sərdarov SSRİ Jurnalistlər İttifaqının Fəxri fərmanı, Azərbaycan Jurnalistlər Birliyinin “Qızıl Qələm” mükafatı və “Azərbaycan Respublikasının qabaqcıl təhsil işçisi” döş nişanı ilə təltif edilib.

Medianews.az, referring to "Bakıvaxtı.az", reports that the head of Biləsuvar District Executive Power, Faiq Qürbətov, signed a decree regarding this matter.
According to the decision, the area in Biləsuvar city previously formed as a residential zone and adapted to the new administrative division will henceforth bear the name of Zakir Sərdarov. The decree was adopted taking into account the residents' petitions and the results of the meeting held. Accordingly, the installation of signs displaying street names and changes to the address system have been assigned to the relevant authorities.
It should be noted that Zakir Sərdarov was born on December 31, 1943, in the Qaraqoyunlu region of Western Azerbaijan. He actively participated in the establishment of the New Azerbaijan Party and was a member of the Heydar Aliyev Defense Committee founded on December 7, 1992.
The late deputy was represented in the Milli Majlis's Human Rights Commission, the Azerbaijan-Germany Interparliamentary Friendship Group, and the Union of Journalists of the USSR and Azerbaijan.
Zakir Sərdarov was awarded the Honorary Diploma of the USSR Union of Journalists, the "Golden Pen" award of the Azerbaijan Journalists' Union, and the "Advanced Educator of the Azerbaijan Republic" badge.