Zəngilanın azad edilməsindən 5 il ötür
"Report" xatırladır ki, 2020-ci il oktyabrın 20-də Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyev xalqa müraciətində Zəngilan şəhəri və rayonun daha 6 kəndinin - Havalı, Zərnəli, Məmmədbəyli, Həkəri, Şərifan, Muğanlının işğaldan azad olunduğunu açıqlayıb.
Zəngilan döyüşləri İkinci Qarabağ müharibəsində Azərbaycan Ordusunun qələbəsi ilə nəticələnən ən uğurlu Arazboyu əməliyyatlarından biridir.
Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il dekabrın 25-də və 2021-ci il iyunun 24-də imzaladığı müvafiq sərəncamlara əsasən, bir qrup hərbi qulluqçu "Zəngilanın azad olunmasına görə" medalı ilə təltif edilib. Onlar rayonun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək şəxsi igidlik və şücaət nümayiş etdirdiklərinə görə təltif olunublar.
Azad olunandan sonra Zəngilanda minatəmizləmə əməliyyatları ilə yanaşı, paralel olaraq yenidənqurma və bərpa işləri də davam etdirilir. Rayon ərazisində infrastrukturun bərpası işləri uğurla həyata keçirilir. Artıq Zəngilana həyat qayıdıb. Məcburi köçkünlərin işğaldan azad olunan ərazilərə qayıdışı məhz bu rayonla başladı. Belə ki, bu il rayonda "ağıllı kənd" konsepsiyası əsasında yenidən salınmış Ağalı kəndinə keçmiş məcburi köçkünlərin qayıdışı təmin olundu. Sakinlərin əzəli və əbədi kəndlərinə köçürülməsinə 2022-ci ilin iyulundan başlanılıb və proses hazırda davam etdirilir.
Bundan əlavə, rayon ərazisində ilk hava limanı da inşa edilib. 2022-ci il oktyabrın 20-də Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanının açılış mərasimi olub. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan açılış mərasimində iştirak ediblər. Artıq Zəngilan aeroportuna Beynəlxalq Hava Limanı statusu verilib. Bu, Azərbaycanın Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda inşa edilən ilk, işğaldan azad olunan ərazilərdə isə ikinci hava limanıdır.
Prezident İlham Əliyevin 2023-cü il iyulun 31-də imzaladığı sərəncama əsasən, hər il oktyabrın 20-də Zəngilan Şəhəri Günü təntənəli şəkildə qeyd edilir.
Qeyd edək ki, Zəngilan rayonu Qarabağın cənubunda, İranla sərhəddə yerləşir. Ərazisi 707 kvadratkilometr olan rayonun əhalisi 45 min (1993-cü ildə 39 min) nəfərdir. Rayon ərazisi Kiçik Qafqaz dağlarının cənub tərəfində Arazboyu hissədə yerləşir. Ərazinin özünəməxsus gözəllikləri, sıldırımlı qayaları, laləli düzləri, göz oxşayan meşələri və kolları var. Ərazisində əsasən mülayim isti iqlim müşahidə edilir. Araz, Oxçuçay, Həkəri və Bəsitçay rayonun ərazisindən axan çaylarıdır. İlin bütün fəsillərində bol sulu olan çaylardan məişət və kənd təsərrüfatından başqa, müxtəlif sahələrdə də istifadə edilirdi. Ərazisində tikinti daşı, əhəng xammalı, qızıl, qara mərmər və s. kimi faydalı qazıntılar var.
Zəngilan rayonu 1993-cü il oktyabrın 30-da Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən işğal edilmişdi. Rayon işğal edilərkən 1 şəhər, 5 qəsəbə və 79 kənddən ibarət idi. Zəngilanda əkinçiliklə yanaşı, heyvandarlıq da inkişaf etmişdi. Lakin 27 illik işğal nəticəsində Zəngilanın sərvətləri düşmən tərəfindən tar-mar edilib, infrastruktur sıradan çıxarılıb, yaşayış məntəqələri vandalizimə məruz qalıb. Rayon ərazisində olan evlər, tarixi abidələr tamamilə dağıdılıb, ağaclar məhv edilib.

Five years have passed since the liberation of Zangilan.
"Report" recalls that on October 20, 2020, the President of Azerbaijan, Supreme Commander Ilham Aliyev, announced in an address to the nation that the city of Zangilan and six more villages of the district – Havali, Zarnali, Mammedbeyli, Hakari, Sharifan, Muganli – had been liberated from occupation.
The Zangilan battles were among the most successful Arazbank operations in the Second Karabakh War, resulting in the victory of the Azerbaijani Army.
Based on the relevant decrees signed by President Ilham Aliyev on December 25, 2020, and June 24, 2021, a group of servicemen were awarded the medal "For the Liberation of Zangilan." They were awarded for participating in the combat operations for the liberation of the district and demonstrating personal bravery and courage.
After its liberation, in Zangilan along with demining operations, reconstruction and restoration works have been ongoing in parallel. Restoration of infrastructure within the district is being successfully implemented. Life has already returned to Zangilan. The return of internally displaced persons to the liberated territories began precisely with this district. For example, this year the return of displaced persons was ensured to the Agali village rebuilt under the "smart village" concept. The relocation of residents to their original and eternal village began in July 2022 and the process is currently ongoing.
In addition, the first airport in the district has also been constructed. On October 20, 2022, the opening ceremony of Zangilan International Airport was held. The President of Azerbaijan Ilham Aliyev and the President of Turkey Recep Tayyip Erdoğan attended the opening ceremony. Zangilan airport has already been granted the status of an International Airport. This is the first airport constructed in Azerbaijan's Eastern Zangazur economic region and the second airport in the liberated territories.
According to the decree signed by President Ilham Aliyev on July 31, 2023, Zangilan City Day is celebrated annually on October 20 with grand ceremonies.
It should be noted that Zangilan district is located in the south of Karabakh, on the border with Iran. The district covers an area of 707 square kilometers and has a population of 45,000 (39,000 in 1993). The district is situated in the southern part of the Lesser Caucasus Mountains in the Arazbank area. The area has unique beauty, towering cliffs, tulip fields, and picturesque forests and bushes. The climate is mainly temperate and warm. The Araz, Okhchuchay, Hakari, and Basitchay rivers flow through the district. These rivers, abundant in water throughout the year, were used not only for domestic and agricultural purposes but also in various other sectors. The area contains useful minerals such as building stone, lime raw materials, gold, black marble, and others.
Zangilan district was occupied by the Armed Forces of Armenia on October 30, 1993. At the time of occupation, the district included 1 city, 5 settlements, and 79 villages. In Zangilan, alongside agriculture, animal husbandry was also developed. However, as a result of 27 years of occupation, the resources of Zangilan were plundered by the enemy, infrastructure was destroyed, and residential areas were subjected to vandalism. Houses and historical monuments in the district were completely destroyed, and trees were cut down.