Zəngilanın azad edilməsindən 5 il ötür
"Report" xatırladır ki, 2020-ci il oktyabrın 20-də Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyev xalqa müraciətində Zəngilan şəhəri və rayonun daha 6 kəndinin - Havalı, Zərnəli, Məmmədbəyli, Həkəri, Şərifan, Muğanlının işğaldan azad olunduğunu açıqlayıb.
Zəngilan döyüşləri İkinci Qarabağ müharibəsində Azərbaycan Ordusunun qələbəsi ilə nəticələnən ən uğurlu Arazboyu əməliyyatlarından biridir.
Prezident İlham Əliyevin 2020-ci il dekabrın 25-də və 2021-ci il iyunun 24-də imzaladığı müvafiq sərəncamlara əsasən, bir qrup hərbi qulluqçu "Zəngilanın azad olunmasına görə" medalı ilə təltif edilib. Onlar rayonun işğaldan azad edilməsi uğrunda aparılan döyüş əməliyyatlarında iştirak edərək şəxsi igidlik və şücaət nümayiş etdirdiklərinə görə təltif olunublar.
Azad olunandan sonra Zəngilanda minatəmizləmə əməliyyatları ilə yanaşı, paralel olaraq yenidənqurma və bərpa işləri də davam etdirilir. Rayon ərazisində infrastrukturun bərpası işləri uğurla həyata keçirilir. Artıq Zəngilana həyat qayıdıb. Məcburi köçkünlərin işğaldan azad olunan ərazilərə qayıdışı məhz bu rayonla başladı. Belə ki, bu il rayonda "ağıllı kənd" konsepsiyası əsasında yenidən salınmış Ağalı kəndinə keçmiş məcburi köçkünlərin qayıdışı təmin olundu. Sakinlərin əzəli və əbədi kəndlərinə köçürülməsinə 2022-ci ilin iyulundan başlanılıb və proses hazırda davam etdirilir.
Bundan əlavə, rayon ərazisində ilk hava limanı da inşa edilib. 2022-ci il oktyabrın 20-də Zəngilan Beynəlxalq Hava Limanının açılış mərasimi olub. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan açılış mərasimində iştirak ediblər. Artıq Zəngilan aeroportuna Beynəlxalq Hava Limanı statusu verilib. Bu, Azərbaycanın Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonunda inşa edilən ilk, işğaldan azad olunan ərazilərdə isə ikinci hava limanıdır.
Prezident İlham Əliyevin 2023-cü il iyulun 31-də imzaladığı sərəncama əsasən, hər il oktyabrın 20-də Zəngilan Şəhəri Günü təntənəli şəkildə qeyd edilir.
Qeyd edək ki, Zəngilan rayonu Qarabağın cənubunda, İranla sərhəddə yerləşir. Ərazisi 707 kvadratkilometr olan rayonun əhalisi 45 min (1993-cü ildə 39 min) nəfərdir. Rayon ərazisi Kiçik Qafqaz dağlarının cənub tərəfində Arazboyu hissədə yerləşir. Ərazinin özünəməxsus gözəllikləri, sıldırımlı qayaları, laləli düzləri, göz oxşayan meşələri və kolları var. Ərazisində əsasən mülayim isti iqlim müşahidə edilir. Araz, Oxçuçay, Həkəri və Bəsitçay rayonun ərazisindən axan çaylarıdır. İlin bütün fəsillərində bol sulu olan çaylardan məişət və kənd təsərrüfatından başqa, müxtəlif sahələrdə də istifadə edilirdi. Ərazisində tikinti daşı, əhəng xammalı, qızıl, qara mərmər və s. kimi faydalı qazıntılar var.
Zəngilan rayonu 1993-cü il oktyabrın 30-da Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən işğal edilmişdi. Rayon işğal edilərkən 1 şəhər, 5 qəsəbə və 79 kənddən ibarət idi. Zəngilanda əkinçiliklə yanaşı, heyvandarlıq da inkişaf etmişdi. Lakin 27 illik işğal nəticəsində Zəngilanın sərvətləri düşmən tərəfindən tar-mar edilib, infrastruktur sıradan çıxarılıb, yaşayış məntəqələri vandalizimə məruz qalıb. Rayon ərazisində olan evlər, tarixi abidələr tamamilə dağıdılıb, ağaclar məhv edilib.

Прошло 5 лет с освобождения Зангилана
Агентство "Report" напоминает, что 20 октября 2020 года Президент Азербайджана, Верховный главнокомандующий Ильхам Алиев в обращении к народу объявил об освобождении города Зангелан и ещё шести сёл района — Хавалы, Зернели, Маммедбейли, Гекери, Шерифан, Муганлы.
Бои за Зангелан являются одной из самых успешных операций на левом берегу реки Араз в ходе Второй Карабахской войны, завершившейся победой Азербайджанской армии.
На основании соответствующих указов Президента Ильхама Алиева от 25 декабря 2020 года и 24 июня 2021 года группа военнослужащих была награждена медалью «За освобождение Зангелана». Они получили награды за участие в боевых операциях по освобождению района и проявленную личную доблесть и мужество.
После освобождения в Зангелане продолжаются не только работы по разминированию, но и параллельно осуществляются восстановительные и реконструкционные работы. В районе успешно ведутся работы по восстановлению инфраструктуры. Жизнь уже вернулась в Зангелан. Возвращение вынужденных переселенцев на освобождённые территории началось именно с этого района. Так, в этом году в село Агалы, возрождённое в рамках концепции «умная деревня», были обеспечены возвращения бывших вынужденных переселенцев. Переселение жителей в их исторические и вечные сёла началось в июле 2022 года и продолжается в настоящее время.
Кроме того, на территории района построен первый аэропорт. 20 октября 2022 года состоялась церемония открытия Международного аэропорта Зангелан. В церемонии открытия приняли участие Президент Азербайджана Ильхам Алиев и Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган. Аэропорту Зангелан уже присвоен статус международного аэропорта. Это первый аэропорт, построенный в Восточном Зангезуре, экономическом регионе Азербайджана, и второй аэропорт в освобождённых от оккупации территориях.
Согласно указу Президента Ильхама Алиева от 31 июля 2023 года, ежегодно 20 октября торжественно отмечается День города Зангелан.
Стоит отметить, что район Зангелан расположен на юге Карабаха, на границе с Ираном. Площадь района составляет 707 квадратных километров, население около 45 тысяч человек (в 1993 году — 39 тысяч). Район располагается на южной стороне Малого Кавказа в зоне Аразбою. Территория района отличается своими уникальными красотами, крутыми скалами, лаловыми равнинами, живописными лесами и зарослями. Здесь преобладает умеренно-тёплый климат. Через район протекают реки Араз, Охчучай, Гекери и Баситчай. Эти реки с обильной водой круглогодично использовались не только в быту и сельском хозяйстве, но и в различных отраслях. В районе имеются полезные ископаемые, такие как строительный камень, известняковое сырьё, золото, чёрный мрамор и др.
Район Зангелан был оккупирован Вооружёнными силами Армении 30 октября 1993 года. На момент оккупации район состоял из одного города, пяти посёлков и 79 сёл. В Зангелане развивалось как земледелие, так и животноводство. Однако в результате 27-летней оккупации богатства Зангелана были разграблены врагом, инфраструктура разрушена, населённые пункты подверглись вандализму. Дома, исторические памятники района были полностью уничтожены, деревья вырублены.