15 il hər gün 1 yumurta yesəniz
Yeni uzunmüddətli araşdırmanın nəticələrinə görə, 15 il ərzində hər gün bir ədəd yumurta yemək sağlamlıq üçün bir sıra mühüm faydalar yarada bilər.
Medianews.az xəbər verir ki, yumurta yüksək protein, vitamin və antioksidant tərkibi ilə orqanizmin qidalanmasında vacib rol oynayır.
Tədqiqatlar göstərir ki, onun müntəzəm istifadəsi ürək-damar sağlamlığını dəstəkləyir, “yaxşı xolesterin” (HDL) səviyyəsini tarazlayır və damar tıxanması riskini azalda bilər. Eyni zamanda ürək tutması və insult ehtimalının da daha aşağı olduğu bildirilir.
Araşdırmaya əsasən, yumurtada olan A, B12, D, E vitaminləri, omeqa-3, həmçinin lutein və zeaksantin göz sağlamlığı üçün faydalıdır. Uzunmüddətli istifadə katarakta və sarı ləkə (makula) xəstəliyi riskini azalda bilər.
Bundan əlavə, yumurtadakı kolin maddəsi beyin hüceyrələrinin qorunmasına kömək edir, idrak geriləməsini ləngidir və insult riskini azalda bilər. Tərkibindəki sink və kükürd isə əzələ gücünü artırır, saç və dırnaq sağlamlığını dəstəkləyir.

If you eat 1 egg every day for 15 years
According to the results of a new long-term study, eating one egg every day for 15 years may provide a number of important health benefits.
Medianews.az reports that eggs play an important role in the nutrition of the body with their high protein, vitamin, and antioxidant content.
Studies show that regular consumption supports cardiovascular health, balances "good cholesterol" (HDL) levels, and may reduce the risk of vascular blockage. It is also reported that the likelihood of heart attack and stroke is lower.
According to the research, vitamins A, B12, D, E, omega-3, as well as lutein and zeaxanthin in eggs are beneficial for eye health. Long-term use may reduce the risk of cataracts and macular degeneration.
Additionally, the choline substance in eggs helps protect brain cells, slows cognitive decline, and may reduce the risk of stroke. The zinc and sulfur content increases muscle strength and supports hair and nail health.