2050-ci ilə qədər olan qlobal istiləşmə sağlamlığa
İqlim dəyişikliyi 2050-ci ilədək insanların fiziki aktivliyinə və ümumi sağlamlıq vəziyyətinə ciddi mənfi təsir göstərəcək.
Bu barədə "The Lancet Global Health" nəşri araşdırmalar nəticəsində məlumat yayıb.
Araşdırmalar göstərir ki, yüksəktemperaturlu hava şəraitində idmanla məşğul olmaq həyat üçün təhlükə yarada bilər. Digər tərəfdən, istilər səbəbindən yaranan passiv həyat tərzi şəkərli diabet, ürək-damar xəstəlikləri, müəyyən xərçəng növləri və psixoloji pozuntuların riskini artırır.
Tədqiqatlara əsasən, aylıq orta temperaturun 27.8°C-ni keçdiyi hər dövr qlobal fiziki aktivliyi 1.5%, aşağı və ortagəlirli ölkələrdə isə 1.85% azaldacaq. Fiziki hərəkətsizliyin artması qlobal əmək məhsuldarlığına illik 2.4-3.68 milyard dollar civarında ziyan vura və vaxtından əvvəl ölüm hallarını sürətləndirə bilər. Bu vəziyyətdən ən çox isti iqlim zonalarında yerləşən ərazilər zərər çəkəcək.
Tədqiqatçı Kristian Qarsia-Vitulski qeyd edir ki, yüksək hərarət insanların hərəkətliliyini məhdudlaşdırmaqla yanaşı, sosial bərabərsizliyi də dərinləşdirir. Çünki risk altındakı regionların iqlimə adaptasiya olmaq imkanları kifayət qədər məhduddur. Hazırda planet əhalisinin təxminən üçdə biri Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) müəyyən etdiyi fiziki aktivlik normalarına əməl etmir./oxu.az

Global warming up to 2050 on health
Climate change will have a serious negative impact on people's physical activity and overall health by 2050.
This information was released based on research published by "The Lancet Global Health".
Research shows that exercising in high-temperature weather conditions can pose a life-threatening risk. On the other hand, a sedentary lifestyle caused by heat increases the risk of diabetes, cardiovascular diseases, certain types of cancer, and psychological disorders.
According to studies, every period when the monthly average temperature exceeds 27.8°C will reduce global physical activity by 1.5%, and by 1.85% in low- and middle-income countries. The increase in physical inactivity could cause an annual loss of approximately 2.4-3.68 billion dollars in global labor productivity and accelerate premature death rates. The areas that will suffer the most are those located in the hottest climate zones.
Researcher Kristian Garcia-Vitulsky notes that high temperatures not only limit people's mobility but also deepen social inequality. This is because the climate adaptation capacities of at-risk regions are quite limited. Currently, about one-third of the planet's population does not meet the physical activity standards defined by the World Health Organization (WHO). /oxu.az