35 metrlik asteroid yerə doğru gəlir
Astronomlar Yerə çox yaxın məsafədən keçəcək yeni asteroid aşkar ediblər. 2026 JH2 adlandırılan kosmik cisim mayın 18-də planetimizin cəmi 90 min kilometrliyindən ötüb keçəcək.
Demokrat.az xəbər verir ki, bu məsafə Yerlə Ay arasındakı orta məsafənin dörddə biri qədərdir.
Arizona və Kanzasdakı rəsədxanalar tərəfindən müəyyən edilən asteroid bəzi peyklərin orbitindən belə Yerə daha yaxın olacaq. Apollon sinfinə aid edilən bu obyektin trayektoriyası Günəş ətrafında fırlanarkən Yerin yolu ilə kəsişir. Alimlər 2026 JH2-nin hər hansı toqquşma təhlükəsi yaratmadığını, lakin trayektoriyasının diqqətlə izlənildiyini bildirirlər.
Asteroidin ölçülərinin 15-35 metr arasında olduğu təxmin edilir. Bu da 2013-cü ildə Rusiyanın Çelyabinsk şəhəri üzərində partlayan məşhur kosmik cismin ölçüləri ilə demək olar ki eynidir. Parlaqlığı getdikcə artan asteroid həvəskar teleskoplarla da müşahidə edilə biləcək səviyyəyə çatacaq.
Qeyd edək ki, bu hadisə alimlər üçün nadir tədqiqat fürsəti yaradır. Virtual Teleskop Layihəsi mayın 18-də asteroidin keçidini İtaliyadan canlı yayımlamağı planlaşdırır. Belə yaxın keçidlər Yer cazibəsinin asteroidlərin fırlanma hərəkətinə və səthinə təsirini öyrənmək üçün əvəzolunmaz imkan hesab olunur.

Astronomers have discovered a new asteroid that will pass very close to Earth. The space object named 2026 JH2 will pass just 90,000 kilometers from our planet on May 18.
Democrat.az reports that this distance is about a quarter of the average distance between the Earth and the Moon.
The asteroid determined by observatories in Arizona and Kansas will be closer to Earth than the orbits of some satellites. This object, classified as an Apollo-type, has a trajectory that intersects Earth's orbit as it revolves around the Sun. Scientists state that 2026 JH2 does not pose any collision risk but that its trajectory is being closely monitored.
The asteroid's dimensions are estimated to be between 15-35 meters. This is nearly the same size as the famous space object that exploded over the city of Chelyabinsk in Russia in 2013. The asteroid's brightness is increasing and will reach a level observable with amateur telescopes.
It should be noted that this event provides a rare research opportunity for scientists. The Virtual Telescope Project plans to broadcast the asteroid's passage live from Italy on May 18. Such close passes are considered invaluable opportunities to study the effect of Earth's gravity on the asteroids' rotational motion and surface.