Azərbaycanda 2950 vəkil var. Bu, hər 100 min nəfərə təxminən 29 vəkilin düşməsi deməkdir. Əhalisi 10 milyon 264 min nəfərdən çox olan ölkə üçün 3 minə yaxın vəkil məqbul saydırdmı?
Medianews.az-ın sualını cavablandıran vəkil Vamiq Şükürov deyib ki, Azərbaycanda vəkillərin sayının artırılması son illərdə hüquq sistemində aparılan əsas institusional islahatlardan biridir: “Xüsusilə də ölkə Prezidentinin vəkillik institutunun inkişafı, vətəndaşların hüquqi yardıma əlçatanlığının genişləndirilməsi ilə bağlı müəyyən etdiyi strateji xətt çərçivəsində bu istiqamətdə ciddi addımlar atılıb. Bu siyasətə uyğun olaraq Anar Bağırov Vəkillər Kollegiyasının sədri seçildiyi gündən vəkillərin sayının artırılması, regionlarda vəkillik fəaliyyətinin genişləndirilməsi və peşəyə qəbulun daha sistemli şəkildə təşkil olunması istiqamətində aktiv iş aparır. Əgər əvvəllər Azərbaycanda vəkil sayı olduqca məhdud idisə, son illərdə keçirilən ardıcıl qəbul imtahanları nəticəsində bu rəqəm əhəmiyyətli şəkildə artıb.
Bununla belə, əhalisinin sayı 10 milyondan artıq olan ölkə üçün 3 minə yaxın vəkil yüksək göstərici hesab edilmir. Müqayisə üçün bildirim ki, Türkiyədə hər 450-500 nəfərə bir vəkil düşdüyü halda, Azərbaycanda təxminən hər 3500 nəfərə bir vəkil düşür. Gürcüstanda və bir sıra Avropa ölkələrində də adambaşına düşən vəkil sayı Azərbaycandan qat-qat yüksəkdir”.
V.Şükürov açıqlamasında regionlarda vəkillərin sayı məsələsinə də diqqət çəkib. Bildirib ki, hazırda vəkillərin böyük hissəsi paytaxtda fəaliyyət göstərir: “Regionlarda hüquqi yardıma çıxış imkanlarının genişləndirilməsi üçün yeni vəkil qurumlarının yaradılması və gənc hüquqşünasların bölgələrə təşviqi istiqamətində tədbirlərin davam etdirilməsi vacibdir.
Bütün bunlara baxmayaraq, son illərdə vəkillik institutunun inkişafı istiqamətində dinamikanın müsbət olduğu açıq görünür. Vəkillərin sayının artırılması, peşənin nüfuzunun yüksəldilməsi və vətəndaşların hüquqi müdafiə imkanlarının genişləndirilməsi istiqamətində görülən işlər hüquqi dövlət quruculuğu baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır”.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda Vəkillər Kollegiyası üzvlüyünə müəyyən olunmuş qaydada qəbul edilmiş və vəkil andı içmiş şəxslər vəkillik fəaliyyətini həyata keçirə bilərlər.
Cinayət işləri üzrə şübhəli və ya təqsirləndirilən şəxsin müdafiəsi, məhkəmənin baxdığı inzibati xəta haqqında iş üzrə icraatda fiziki şəxsin müdafiəsi, mülki işlər və inzibati mübahisələrə dair işlər üzrə şəxsin Ali Məhkəmədə təmsil edilməsi, habelə hüquq və azadlıqlarının pozulması ilə bağlı şikayət vermiş ərizəçinin Konstitusiya Məhkəməsində təmsil edilməsi vəkillik fəaliyyətinin müstəsna dairəsidir.
Vəkillər hüquqi yardımın göstərilməsi ilə bağlı aşağıdakı məsələlərdə iştirak edirlər:
- dövlət və qeyri-dövlət orqanlarında və təşkilatlarda, o cümlədən xarici ölkələrdə və beynəlxalq təşkilatlarda fiziki və hüquqi şəxslərin nümayəndəliyinin həyata keçirilməsində;
- hüquqi məsələlərə dair şifahi və yazılı məsləhətlər, izahatlar və arayışlar verilməsində;
- ərizələrin, şikayətlərin və hüquqi xarakterli sənədlərin tərtib edilməsində;
- fiziki və hüquqi şəxslərə lazımi hüquqi yardım göstərilməsində, onların fəaliyyətinin hüquqi təminatının həyata keçirilməsində;

В Азербайджане насчитывается 2950 адвокатов. Это означает примерно 29 адвокатов на 100 тысяч человек. Было ли приемлемо для страны с населением более 10 миллионов 264 тысяч человек иметь около 3 тысяч адвокатов?
Medianews.az в ответ на свой вопрос адвокат Вамиг Шукюров сказал, что увеличение числа адвокатов в Азербайджане за последние годы является одной из основных институциональных реформ в системе права: «Особенно в рамках стратегической линии, определённой Президентом страны по развитию института адвокатуры и расширению доступности правовой помощи для граждан, в этом направлении были предприняты серьёзные шаги. В соответствии с этой политикой, начиная с дня избрания Антона Бакирова председателем Коллегии адвокатов, ведется активная работа по увеличению числа адвокатов, расширению адвокатской деятельности в регионах и более системной организации профессионального приема. Если ранее число адвокатов в Азербайджане было весьма ограничено, то в результате последовательных экзаменов по приему в последние годы этот показатель значительно возрос.
Тем не менее, для страны с населением более 10 миллионов около 3 тысяч адвокатов не считается высоким показателем. Для сравнения отметим, что в Турции на 450-500 человек приходится один адвокат, тогда как в Азербайджане — примерно один адвокат на 3500 человек. В Грузии и ряде европейских стран число адвокатов на душу населения значительно выше, чем в Азербайджане».
В. Шукюров в своем заявлении также обратил внимание на вопрос количества адвокатов в регионах. Он отметил, что в настоящее время большая часть адвокатов работает в столице: «Для расширения доступа к правовой помощи в регионах важно продолжать создание новых адвокатских учреждений и предпринимать меры по привлечению молодых юристов в регионы.
Несмотря на всё это, в последние годы динамика развития института адвокатуры является явно положительной. Работа по увеличению числа адвокатов, повышению престижа профессии и расширению возможностей граждан по правовой защите имеет важное значение с точки зрения строительства правового государства».
Отметим, что в Азербайджане право заниматься адвокатской деятельностью имеют лица, принятые в состав Коллегии адвокатов в установленном порядке и давшие адвокатскую присягу.
Защита подозреваемого или обвиняемого по уголовным делам, защита в судебном процессе по административным проступкам физических лиц, представительство лиц в Верховном суде по гражданским делам и административным спорам, а также представительство заявителя по жалобам о нарушении прав и свобод в Конституционном суде — это исключительные сферы адвокатской деятельности.
Адвокаты участвуют в оказании правовой помощи по следующим вопросам:
- представление интересов физических и юридических лиц в государственных и негосударственных органах и организациях, включая зарубежные страны и международные организации;
- предоставление устных и письменных консультаций, разъяснений и справок по правовым вопросам;
- составление заявлений, жалоб и правовых документов;
- оказание необходимой правовой помощи физическим и юридическим лицам, обеспечение правовой поддержки их деятельности;