ABŞ-də 8 may xüsusi gün
ABŞ Prezidenti Donald Tramp mayın 8-ni ölkədə İkinci Dünya Müharibəsində Avropada qələbə günü kimi elan edib. Bu barədə məlumat Ağ Evin yaydığı rəsmi bəyanatda yer alıb.
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, sənəddə qeyd olunub ki, 1945-ci ilin 8 may tarixi nasist Almaniyasının məğlubiyyəti və azadlıq uğrunda mübarizədə dönüş nöqtəsi kimi yadda qalıb. Tramp ABŞ ordusunun müharibədəki rolunu xüsusi vurğulayaraq, yüz minlərlə amerikalının həyatını itirdiyini xatırladıb.
ABŞ lideri daha əvvəl də çıxışlarında İkinci Dünya Müharibəsində əsas qələbənin ABŞ sayəsində əldə olunduğunu bildirmişdi. O, həmçinin ölkəsində bu tarixin digər dövlətlərdə olduğu qədər geniş qeyd olunmamasından narazılığını ifadə edib.

U.S. President Donald Trump has declared May 8 as Victory Day in Europe in the Second World War in the country. This information was included in an official statement issued by the White House.
Medianews.az, referring to Milli.Az, reports that the document states that May 8, 1945, remains remembered as a turning point in the defeat of Nazi Germany and the struggle for freedom. Trump specifically emphasized the role of the U.S. military in the war, recalling that hundreds of thousands of Americans lost their lives.
The U.S. leader had previously stated in speeches that the main victory in the Second World War was achieved thanks to the United States. He also expressed dissatisfaction that this date is not commemorated as widely in his country as it is in other states.