ABŞ-də 8 may xüsusi gün
ABŞ Prezidenti Donald Tramp mayın 8-ni ölkədə İkinci Dünya Müharibəsində Avropada qələbə günü kimi elan edib. Bu barədə məlumat Ağ Evin yaydığı rəsmi bəyanatda yer alıb.
Medianews.az Milli.Az-a istinadən xəbər verir ki, sənəddə qeyd olunub ki, 1945-ci ilin 8 may tarixi nasist Almaniyasının məğlubiyyəti və azadlıq uğrunda mübarizədə dönüş nöqtəsi kimi yadda qalıb. Tramp ABŞ ordusunun müharibədəki rolunu xüsusi vurğulayaraq, yüz minlərlə amerikalının həyatını itirdiyini xatırladıb.
ABŞ lideri daha əvvəl də çıxışlarında İkinci Dünya Müharibəsində əsas qələbənin ABŞ sayəsində əldə olunduğunu bildirmişdi. O, həmçinin ölkəsində bu tarixin digər dövlətlərdə olduğu qədər geniş qeyd olunmamasından narazılığını ifadə edib.

Президент США Дональд Трамп объявил 8 мая в стране Днем победы в Европе во Второй мировой войне. Об этом говорится в официальном заявлении Белого дома.
Medianews.az, ссылаясь на Milli.Az, сообщает, что в документе отмечается, что дата 8 мая 1945 года запомнилась как поворотный момент в поражении нацистской Германии и борьбе за свободу. Трамп особо подчеркнул роль американской армии в войне, напомнив о сотнях тысяч жизней американцев, погибших в бою.
Ранее лидер США в своих выступлениях заявлял, что основная победа во Второй мировой войне была достигнута благодаря США. Он также выразил недовольство тем, что в стране этот день отмечается не так широко, как в других странах.