ABŞ-İran danışıqları:
İran Prezidenti Məsud Pezeşkian bildirib ki, ABŞ ilə aparılan danışıqlar ölkənin ali rəhbəri Əli Xameneinin koordinasiyası və dəstəyi ilə həyata keçirilir.
Bu o deməkdir ki, İranı danışıqlarda təmsil edən xarici işlər naziri Abbas Əraqçı ilk növbədə ali rəhbərin təlimatına istinad etməlidir.
İran mühafizəkarları ABŞ-dən çəkinmədiklərini söyləsələr də, müharibə ehtimalının qarşısını almağa çalışırlar.
Təsadüfi deyil ki, Tehran uranın zənginləşdirilməsi məsələsində güzəştə getməyə hazır olduğunu nümayiş etdirib. Bundan başqa Tehran zənginləşdirilən uranın üçüncü ölkələrdən birinə təhvil verməyə də hazırdır.
Üçüncü ölkə kimi Rusiyanın adı çəkilir. Kremllə dialoqu olan ABŞ Prezidenti Donald Tramp buna etiraz etməz. Ancaq məsələ bununla bitmir.
Trampın İranın uranın zənginləşdirilməsindən imtinasından başqa İrana ünvanladığı daha 2 tələbi (uzaqmənzilli ballistik raketlərdən və bölgədəki silahlı qruplara dəstəkdən imtina) var idi. Bu tələblərin yerinə yetirilməsi ABŞ-ın bölgədəki strateji müttəfiqi İsrailin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi istəyi ilə bağlıdır.
Ancaq Tehran Vaşinqtonla yalnız uran mövzusunda danışıqları davam etdirməyə razılığını bildirib, digər mövzuları isə müzakirə etmək istəmir.
Tehran Vaşinqtonun uranın zənginləşdirilməsiylə bağlı tələbini yerinə yetirərsə, müharibə ehtimalı ortadan qaldırılacaqmı və ABŞ hərbi gəmilərini İran sahillərindən uzaqlaşdıracaqmı? Tramp qərar verməyib.

US-Iran talks: Trump has not made a decision.
Iran President Masoud Pezeshkian stated that the negotiations with the US are carried out under the coordination and support of the country's supreme leader Ali Khamenei.
This means that the Foreign Minister Abbas Araghchi, who represents Iran in the negotiations, must primarily refer to the supreme leader's instructions.
Although Iranian conservatives say they are not afraid of the US, they are trying to prevent the possibility of war.
It is not accidental that Tehran has demonstrated its readiness to compromise on uranium enrichment. Moreover, Tehran is also ready to deliver the enriched uranium to a third country.
Russia is mentioned as the third country. US President Donald Trump, who has a dialogue with the Kremlin, would not object to this. However, the issue does not end there.
In addition to Trump's demand that Iran renounce uranium enrichment, there were two more demands addressed to Iran (renouncing medium-range ballistic missiles and support for armed groups in the region). The fulfillment of these demands is related to the US desire to ensure the security of its strategic ally Israel in the region.
However, Tehran has agreed only to continue talks with Washington on the uranium issue and does not want to discuss other topics.
If Tehran fulfills Washington's demand regarding uranium enrichment, will the possibility of war be eliminated and will the US move its warships away from the Iranian coasts? Trump has not made a decision.