“Nə qədər ki, vəzifədə idin insanlara lazım idin, səndən keçəcək işləri var idi, vəzifədən gedəndən sonra...”-
2,718 baxış
“Nə qədər ki, vəzifədə idin insanlara lazım idin, səndən keçəcək işləri var idi, vəzifədən gedəndən sonra...”- FOTO+ÖZƏL
“Yaradıcı işlərimi davam etdirirəm. Mart ayının 3-də Heydər Əliyev adına sarayda “Nəsimi” operası yenidən nümayiş etdiriləcək. Hazırda buna hazırlaşırıq. Bundan başqa bir balet üzərində də işləyirəm. Gərək hazır olsun ki, nəsə deyim. Hazır olmamış heç nə deyə bilmirəm”.
Bunu Medianews.az-a açıqlamasında xalq artisti, professor Siyavuş Kərimi deyib.
O daha sonra müğənnilərlə işbirliyi ilə bağlı sualımızı cavablandırıb:
“Ürəyimə yatan müğənni yoxdur. Hamısına böyük hörmətim var. Bir-iki nəfər var. Leyla Rəhimovanın, Zabitə Alıyevanın səsləri çox xoşuma gəlir. Zabitə xanımla işbirliyimiz də olub. Hazırda studiyanı səhmana salıram. Əlbəttə ki, hər şeyi düzəldəndən sonra dəvət edəcəm ki, gəlsinlər işləyək”.
Xalq artisti uzun illər Milli Konservatoriyanın rektoru vəzifəsində çalışıb. Sənətkar bildirib ki, vəzifədən gedəndən sonra ətrafındakı insanları daha tez tanıyıb: “Vəzifədən gedəndən sonra əlbəttə ki, ətrafım əvvəlki kimi dolu olmadı. Bu da insana çox pis təsir edir, bir az inciyirsən. Sonra yavaş-yavaş bu inciklik keçir və hər şeyi başa düşürsən. Başa düşürsən nə qədər ki, sən lazım idin, səndən nəsə keçəcək işləri var idi sənin ətrafında idilər. Ümumiyyətlə belə hallar insanın həyatında çox vacibdir. Çünki bu ətrafında olan artıq adamları sənə tanıtdırır”.
Qeyd edək ki, Siyavuş Kərimi çağdaş musiqi tariximizin beynəlxalq miqyaslı bir çox layihələrinin müəllifi kimi tanınır. 1997-ci ildə Azərbaycan-Norveç, 2002-ci ildə Azərbaycan-Cənubi Amerika musiqi layihələri onun rəhbərliyi altında uğurla gerçəkləşib. S. Kərimi "Sarı gəlin", "Sonuncu döyüş", "Əlvida, cənub şəhəri", "Girov" və s. geniş ekranlı bədii, 9 seriyalı "Heydər Əliyev" televiziya filmlərinin, 2 animasiya filminin və 10 teatr tamaşasının musiqi müəllifidir. 2003-cü ildə Akedemik Milli Dram Teatrının səhnəsində qoyulan "Hamlet" tamaşasına yazdığı musiqiyə görə "Qızıl Dərviş" mükafatına layiq görülüb. S. Kərimi "Saz məktəbi" dərsliyinin həmmüəllifi, iki cilddən ibarət "Azərbaycan xalq mahnıları" məcmuəsinin tərtibçisidir. Siyavuş Kərimi 2014-cü ildə musiqi təhsili sahəsində səmərəli fəaliyyətinə görə "Şöhrət" ordeni ilə, 31 dekabr 2020-ci ildə isə Azərbaycanda milli musiqi təhsilinin inkişafındakı xidmətlərinə görə "Şərəf" ordeni ilə təltif edilib.

«Я продолжаю свою творческую работу. 3 марта в Дворце имени Гейдара Алиева вновь будет показана опера «Несими». Сейчас мы к этому готовимся. Кроме того, я работаю над балетом. Он должен быть готов, чтобы я мог что-то сказать. Если он не готов, я ничего не могу сказать».
Об этом в интервью Medianews.az заявил народный артист, профессор Сиявуш Керими.
Затем он ответил на наш вопрос о сотрудничестве с певцами:
«Нет певца, который бы мне по-настоящему понравился. Всем я испытываю большое уважение. Есть один-два человека. Голоса Лейлы Рагимовой и Забиты Алиевой мне очень нравятся. С госпожой Забитой у меня также было сотрудничество. Сейчас я навожу порядок в студии. Конечно, когда всё будет готово, я приглашу их, чтобы мы работали».
Народный артист долгие годы занимал должность ректора Национальной консерватории. Художник отметил, что после ухода с должности человека окружающих узнаешь гораздо лучше: «После ухода с должности, конечно, окружение у меня уже не было таким же полным, как раньше. Это очень плохо влияет на человека, немного обижаешься. Потом постепенно эта обида проходит и всё понимаешь. Понимаешь, что пока ты был нужен, вокруг тебя были люди, которые должны были что-то получить от тебя. Вообще такие случаи очень важны в жизни человека. Потому что они знакомят тебя с теми людьми, которые оставались с тобой».
Отметим, что Сиявуш Керими известен как автор многих международных проектов в истории нашей современной музыки. В 1997 году под его руководством успешно реализовались азербайджано-норвежский, а в 2002 году азербайджано-латинскоамериканский музыкальные проекты. С. Керими является музыкальным автором полнометражных художественных фильмов «Сары гелин», «Последняя битва», «Прощай, южный город», «Пленник» и др., 9-серийного телевизионного фильма «Гейдар Алиев», двух мультфильмов и десяти театральных постановок. В 2003 году за музыку к спектаклю «Гамлет», поставленному на сцене Академического Национального драматического театра, он был удостоен премии «Золотой Дервиш». С. Керими является соавтором учебника «Школа игры на сазе», составителем двухтомного сборника «Азербайджанские народные песни». В 2014 году Сиявуш Керими был награждён орденом «Шоhrat» за плодотворную деятельность в области музыкального образования, а 31 декабря 2020 года — орденом «Шераф» за заслуги в развитии национального музыкального образования в Азербайджане.