ABŞ İsfahana sığınacaqdağıdıcı bombalarla zərbə endirdi –
ABŞ prezidenti Donald Tramp İranın İsfahan şəhərinə endirilən hava zərbələrinin görüntülərini sosial şəbəkə hesabında yayıb.
Medianews.az xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, əməliyyat zamanı hər biri təxminən 907 kiloqram olan çoxsaylı sığınacaqdağıdıcı bombalardan istifadə edilib. Paylaşılan görüntülərdə İsfahanda – hərbi və nüvə infrastrukturu baxımından strateji sayılan ərazilərdə ard-arda güclü partlayışlar əks olunub.
Tramp hücumun dəqiq vaxtı və koordinatları barədə açıqlama verməyib. Lakin xəbərlərdə görüntülərin səhər saatlarında həyata keçirilən zərbələrə aid olduğu bildirilir.
ABŞ rəsmisi bildirib ki, hücum zamanı İrana məxsus iri sursat anbarı məhv edilib. İran mediası isə səhər saatlarında İsfahanda partlayış səslərinin eşidildiyini təsdiqləsə də, əlavə təfərrüatlar açıqlanmayıb. Rəsmi Tehran hələlik hadisə ilə bağlı mövqe bildirməyib.
Digər məlumata görə, İranın Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri sahilləri yaxınlığında neft yüklü tankeri hədəf aldığı iddia olunur. Bu hadisə son dövrlərdə Fars körfəzi və Hörmüz boğazı ətrafında ticarət gəmilərinə qarşı hücumların davamı kimi qiymətləndirilir.
ABŞ müdafiə naziri Pit Heqset və Baş Qərargah rəisi Den Keynin məsələ ilə bağlı yaxın vaxtlarda mətbuat konfransı keçirəcəyi gözlənilir.
Bununla yanaşı, Trampın Hörmüz boğazını yenidən açmadan münaqişəni dayandırmaq variantını da nəzərdən keçirdiyi bildirilir. Ekspertlər bu addımın İranın bölgədə təsirini artıra və qlobal iqtisadi gərginliyi dərinləşdirə biləcəyini qeyd edirlər.

Президент США Дональд Трамп опубликовал в своем аккаунте в социальных сетях кадры авиаударов по иранскому городу Исфахан.
Medianews.az, ссылаясь на зарубежные СМИ, сообщает, что в ходе операции использовались многочисленные бомбы-разрушители убежищ, каждая весом примерно 907 килограммов. На опубликованных кадрах показаны серия мощных взрывов в Исфахане — в стратегически важных с точки зрения военной и ядерной инфраструктуры районах.
Трамп не дал комментариев о точном времени и координатах удара. Однако в новостях говорится, что эти кадры относятся к ударам, нанесенным в утренние часы.
Американский чиновник заявил, что в ходе атаки был уничтожен крупный склад боеприпасов, принадлежащий Ирану. Иранские СМИ подтвердили, что в утренние часы в Исфахане слышались звуки взрывов, но дополнительная информация не была раскрыта. Официальный Тегеран пока не высказался относительно инцидента.
Согласно другой информации, утверждается, что Иран совершил атаку на нефтеналивной танкер вблизи побережья Объединенных Арабских Эмиратов. Этот инцидент рассматривается как продолжение атак на торговые суда в районе Персидского залива и пролива Ормуз.
Ожидается, что министр обороны США Пит Хегсетт и начальник штаба Ден Кейни проведут в ближайшее время пресс-конференцию по этому вопросу.
Кроме того, сообщается, что Трамп рассматривает вариант прекращения конфликта без повторного открытия пролива Ормуз. Эксперты отмечают, что такой шаг может усилить влияние Ирана в регионе и усугубить глобальную экономическую напряженность.