Alimlər həyatın mümkün ola biləcəyi yeni planetlər
Medianews.az Oxu.Az-a istinadən xəbər verir ki, araşdırmaların nəticələri "Monthly Notices of the Royal Astronomical" nəşrində dərc olunub.
Məlumatla görə, alimlər empirik yaşayış zonasında yerləşən 45 qayalıq planet müəyyən ediblər. Daha 24 obyekt isə həyatın mövcudluğu üçün şəraitin ən əlverişli sayıldığı daha dar üçölçülü zonaya aiddir.
Yeni kəşflərdən biri "Proksima Sentavr b" ekzoplanetidir. O, Yerdən təxminən 4.2 işıq ili məsafədə yerləşir və həyat üçün potensial olaraq yararlı olan ən yaxın planetlərdən biri hesab edilir.
Bundan əlavə, mütəxəssislər qeyd ediblər ki, sözügedən planetlər Yer kürəsindən o qədər uzaqdadır ki, indiki mərhələdə bəşəriyyət onlara çata və nəzəriyyələrini təsdiqləyə bilmir.
Buna baxmayaraq, əldə edilən məlumatlar axtarış meyarlarını dəqiqləşdirməyə və müşahidələri kosmosun ən perspektivli sahələrində cəmləşdirməyə imkan verir.
Müəlliflər vurğulayırlar ki, yaşayış zonalarının müəyyən edilməsi həyat üçün şəraitin mövcud ola biləcəyi ekzoplanetləri daha səmərəli şəkildə aşkar etməyə kömək edir.

Scientists new planets where life could be possible they have discovered
Medianews.az reports, referring to Oxu.Az, that the results of the research were published in the "Monthly Notices of the Royal Astronomical" journal.
According to the information, the scientists have identified 45 rocky planets located in the empirical habitable zone. Another 24 objects belong to a narrower three-dimensional zone, which is considered the most favorable for the existence of life.
One of the new discoveries is the exoplanet "Proxima Centauri b." It is located approximately 4.2 light years from Earth and is considered one of the closest planets potentially suitable for life.
Additionally, experts noted that the mentioned planets are so far from Earth that at the current stage humanity cannot reach them or confirm their theories.
Nevertheless, the obtained data allows refining the search criteria and focusing observations in the most promising areas of space.
The authors emphasize that determining habitable zones helps to more efficiently discover exoplanets where conditions for life might exist.