Almaniyanın Rendsburq şəhərindəki klinikada 20 ildən çox baş həkim işləmiş İssifi Cibey Nigerdə kral seçilib.
Bildirilir ki, Nigerdə krallıq hakimiyyəti ənənəsi hələ də qorunub saxlanılır, lakin dövlət hakimiyyəti paytaxt Niameydəki mərkəzi hökumətə məxsusdur.
Cibeyin doğma bölgəsi olan Kokoruda 150 000-dək insan yaşayır. Bölgənin başında bütün kənd rəhbərlərindən ibarət məclis tərəfindən seçilən kral durur. Son seçkidə 10-dan çox namizəd iştirak edib. Onlardan biri də Cibey olub.
Keçmiş baş həkim həm də aristokrat nəslindəndir və buna görə də 2023-cü ildə vəfat edən əvvəlki kralın mümkün varisi hesab olunurdu.
Nəticədə Cibey 51 səsdən 25-ni toplayaraq qalib gəlib. İndi Almaniyadan olan keçmiş baş həkim Kokoru əmiri titulunu daşıyır. O, ömürlük seçilib.\Oxu.Az

Issifi Cibey, who worked as a chief physician for over 20 years at a clinic in Rendsburg, Germany, has been elected king in Niger.
It is reported that the tradition of monarchy is still preserved in Niger, but the state authority belongs to the central government in the capital Niamey.
Up to 150,000 people live in Kokoru, Cibey's native region. The region is headed by a king elected by a council consisting of all village leaders. More than 10 candidates participated in the last election, one of whom was Cibey.
The former chief physician is also from an aristocratic lineage and was considered a possible heir to the previous king who died in 2023.
As a result, Cibey won by collecting 25 out of 51 votes. Now, the former chief physician from Germany holds the title of emir of Kokoru. He has been elected for life.\Oxu.Az