Arvadı Makrona bu aktrisaya görə
Fransa Prezidenti Emmanuel Makron bir neçə ay iranlı aktrisa Golşifte Fərəhani ilə “platonik münasibətlər” saxlayıb.
Medianews.az “Yeni Sabah”a istinadən xəbər verir ki, bu dedi-qodu hazırda ölkədə geniş müzakirə mövzusudur.
İddialara görə, Makron aktrisaya “çox uzağa gedən mesajlar” göndərib və bu, prezident cütlüyü arasında gərginliyə səbəb olub.
Brigitt Makronun keçən il Emmanuel Makrona təyyarədə vurduğu şillə də məhz Fransa Prezidentin mobil telefonunda tapılan mesajla əlaqələndirilir. Deyilənə görə, birinci xanım ərinin iran aktrisası ilə yazışdığını aşkarlayıb.

French President Emmanuel Macron has had "platonic relations" with Iranian actress Golshifteh Farahani for several months.
Medianews.az, referring to "Yeni Sabah," reports that this rumor is currently a widely discussed topic in the country.
According to allegations, Macron sent the actress "messages that went too far," which caused tension between the presidential couple.
Brigitte Macron's slap to Emmanuel Macron on the plane last year is also linked to messages found on the French President's mobile phone. It is said that the First Lady discovered her husband's correspondence with the Iranian actress.