Avropada əhali sayı əhəmiyyətli dərəcədə
Avropanın statistika və proqnoz qurumu olan Avrostat (Eurostat) 2100-cü ilə qədər Avropa İttifaqı ölkələrində ümumi əhali sayının 11,7 faiz vəya 53 milyon nəfərə qədər azalacağını proqnozlaşdırır.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Avrostatın rəsmi pres-relizində deyilir.
Proqnozda qeyd olunur ki, Avropa ölkələri əhali sayı baxımından öz pikini yaxın 3 il ərzində yaşayacaq, belə ki, əhali sayı 453,3 milyona çatacaq. 2100-cü ilə qədər isə sayın 398,8 milyon nəfərə qədər azalacağı gözlənilir.
Belə ssenaridə əhalinin azalmasına təsir edən əsas amil kimi, əhalinin qocalma tendensiyası göstərilir.
Proqnoza görə, 2100-cü ilə qədər blokda yaşı 65-yuxarı olan vətəndaşların sayı 22 faizdən 33 faizə yüksələcək.//Trend

Eurostat, the statistical and forecasting agency of Europe, predicts that the total population in the European Union countries will decrease by 11.7 percent or up to 53 million people by the year 2100.
Medianews.az reports this according to the official press release from Eurostat.
The forecast notes that European countries will experience their peak population within the next 3 years, reaching 453.3 million. By the year 2100, the population is expected to decrease to 398.8 million.
In this scenario, the primary factor contributing to the population decline is indicated as the aging trend of the population.
According to the forecast, by 2100, the proportion of citizens aged 65 and older in the bloc will rise from 22 percent to 33 percent.//Trend