Azərbaycan hökumətində yaş sıralaması –
Azərbaycanın Nazirlər Kabinetində boş yerlərə son təyinatlar hökumət üzvlərinin yaş sıralamasını yeniləyib.
Medianews.az bildirir ki, 37 nəfərdən (baş nazir, baş nazirin müavinləri, nazirlər, komitə, xidmət, agentlik, idarə başçıları) ibarət kabinetdə indiki orta yaş 53 yaşı ötür.
7 nəfər 1980-ci illərdə, 16 nəfər 1970-ci illərdə, 9 nəfər 1960-cı illərdə, 4 nəfər 1950-ci illərdə, 1 nəfər isə 1945-ci ildə doğulub.
Ən gənc hökumət üzvü 1986-cı il təvəllüdlü müdafiə sənayesi naziri Vüqar Mustafayevdir.
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov 1983-cü, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev 1982-ci, Dövlət Statistika Komitəsinin sədri Azər Mursaqulov 1981-ci, maliyyə naziri Sahil Babayev, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Hüseynov 1980-ci ildəndir.
Ədliyyə naziri Fərid Əhmədov, ekologiya və təbii sərvətlər naziri Rəşad İsmayılov, gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov 1979-cu il təvəllüdlüdür.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev, Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin rəisi Orxan Sultanov 1977-ci, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov 1976-cı, Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev 1975-ci, Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədri Zaur Mikayılov 1974-cü, xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov 1973-cü, səhiyyə naziri Teymur Musayev, Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Mürsəl İbrahimov, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli 1970-ci ildə dünyaya gəlib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov 1969-cu, daxili işlər naziri Vilayət Eyvazov 1968-ci, Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi Elçin Quliyev 1967-ci, baş nazirin müavini Şahin Mustafayev, Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Şahin Bağırov 1965-ci, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova 1962-ci, baş nazirin müavini Samir Şərifov, fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərov 1961-ci il təvəllüdlüdür.
Müdafiə naziri Zakir Həsənov 1959-cu, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi Əli Nağıyev 1958-ci, baş nazir Əli Əsədov 1956-cı, Milli Arxiv İdarəsinin rəisi Əsgər Rəsulov 1954-cü ildə doğulub.

Age of government members in Azerbaijan -
The recent appointments to vacant positions in the Cabinet of Ministers of Azerbaijan have updated the age ranking of government members.
Medianews.az reports that the current average age in the 37-member cabinet (including the prime minister, deputy prime ministers, ministers, and heads of committees, services, agencies, and departments) exceeds 53 years.
7 members were born in the 1980s, 16 members in the 1970s, 9 members in the 1960s, 4 members in the 1950s, and 1 member in 1945.
The youngest government member is Defense Industry Minister Vuqar Mustafayev, born in 1986.
Agriculture Minister Macnun Mammadov was born in 1983, Minister of Science and Education Emin Amrullayev in 1982, Chairman of the State Statistics Committee Azer Mursagulov in 1981, Finance Minister Sahil Babayev, Minister of Labor and Social Protection Anar Aliyev, and Head of the State Migration Service Vusal Huseynov in 1980.
Justice Minister Farid Ahmadov, Minister of Ecology and Natural Resources Rashad Ismayilov, Minister of Youth and Sports Farid Gayibov, Minister of Culture Adil Kerimli, Chairman of the State Committee for Work with Diaspora Fuad Muradov, and Chairman of the State Committee for Work with Religious Organizations Ramin Mammadov were born in 1979.
Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev, Chairman of the State Committee for Urban Planning and Architecture Anar Guliyev, Head of the Foreign Intelligence Service Orkhan Sultanov were born in 1977; Minister of Economy Mikayil Jabbarov in 1976; Chairman of the State Tourism Agency Fuad Nagiev in 1975; Chairman of the State Water Resources Agency Zaur Mikayilov in 1974; Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov in 1973; Health Minister Teymur Musayev, Head of the State Service for Mobilization and Conscription Mursel Ibrahimov, and Chairman of the Food Security Agency Goshgar Tahmazli in 1970.
Energy Minister Parviz Shahbazov was born in 1969; Interior Minister Vilayat Eyvazov in 1968; Head of the State Border Service Elchin Guliyev in 1967; Deputy Prime Minister Shahin Mustafayev and Chairman of the State Customs Committee Shahin Bagirov in 1965; Chairman of the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons Rovshan Rzayev and Chairman of the State Committee for Family, Women and Children’s Issues Bahar Muradova in 1962; Deputy Prime Minister Samir Sharifov and Minister of Emergency Situations Kamaladdin Heydarov in 1961.
Defense Minister Zakir Hasanov was born in 1959; Head of the State Security Service Ali Nagiev in 1958; Prime Minister Ali Asadov in 1956; and Head of the National Archives Department Asgar Rasulov in 1954.