Azərbaycan hökumətində yaş sıralaması –
Azərbaycanın Nazirlər Kabinetində boş yerlərə son təyinatlar hökumət üzvlərinin yaş sıralamasını yeniləyib.
Medianews.az bildirir ki, 37 nəfərdən (baş nazir, baş nazirin müavinləri, nazirlər, komitə, xidmət, agentlik, idarə başçıları) ibarət kabinetdə indiki orta yaş 53 yaşı ötür.
7 nəfər 1980-ci illərdə, 16 nəfər 1970-ci illərdə, 9 nəfər 1960-cı illərdə, 4 nəfər 1950-ci illərdə, 1 nəfər isə 1945-ci ildə doğulub.
Ən gənc hökumət üzvü 1986-cı il təvəllüdlü müdafiə sənayesi naziri Vüqar Mustafayevdir.
Kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov 1983-cü, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev 1982-ci, Dövlət Statistika Komitəsinin sədri Azər Mursaqulov 1981-ci, maliyyə naziri Sahil Babayev, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Hüseynov 1980-ci ildəndir.
Ədliyyə naziri Fərid Əhmədov, ekologiya və təbii sərvətlər naziri Rəşad İsmayılov, gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov, mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov 1979-cu il təvəllüdlüdür.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədri Anar Quliyev, Xarici Kəşfiyyat Xidmətinin rəisi Orxan Sultanov 1977-ci, iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarov 1976-cı, Dövlət Turizm Agentliyinin sədri Fuad Nağıyev 1975-ci, Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin sədri Zaur Mikayılov 1974-cü, xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov 1973-cü, səhiyyə naziri Teymur Musayev, Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinin rəisi Mürsəl İbrahimov, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli 1970-ci ildə dünyaya gəlib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov 1969-cu, daxili işlər naziri Vilayət Eyvazov 1968-ci, Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi Elçin Quliyev 1967-ci, baş nazirin müavini Şahin Mustafayev, Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Şahin Bağırov 1965-ci, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova 1962-ci, baş nazirin müavini Samir Şərifov, fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərov 1961-ci il təvəllüdlüdür.
Müdafiə naziri Zakir Həsənov 1959-cu, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəisi Əli Nağıyev 1958-ci, baş nazir Əli Əsədov 1956-cı, Milli Arxiv İdarəsinin rəisi Əsgər Rəsulov 1954-cü ildə doğulub.

Последние назначения на вакантные места в Кабинете Министров Азербайджана обновили возрастной состав членов правительства.
Medianews.az сообщает, что в кабинете из 37 человек (премьер-министр, его заместители, министры, главы комитетов, служб, агентств и управлений) средний возраст сейчас превышает 53 года.
7 человек родились в 1980-х годах, 16 человек — в 1970-х, 9 человек — в 1960-х, 4 человека — в 1950-х, один — в 1945 году.
Самым молодым членом правительства является министр оборонной промышленности Вугар Мустафаев, родившийся в 1986 году.
Министр сельского хозяйства Меджнун Мамедов родился в 1983 году, министр науки и образования Эмин Эмруллаев — в 1982 году, председатель Комитета государственной статистики Азер Мурсагулов — в 1981 году, министр финансов Сахиль Бабаев, министр труда и социальной защиты населения Анар Алиев, глава Государственной миграционной службы Вусал Гусейнов — в 1980 году.
Министр юстиции Фарид Ахмедов, министр экологии и природных ресурсов Рашад Исмаилов, министр молодежи и спорта Фарид Каябов, министр культуры Адиль Керимли, председатель Государственного комитета по делам диаспоры Фуад Мурадов, председатель Государственного комитета по делам религиозных организаций Рамин Мамедов родились в 1979 году.
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев, председатель Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Анар Гулиев, глава Службы внешней разведки Орхан Султанов — 1977 года рождения, министр экономики Микаил Джаббаров — 1976 года, председатель Государственного туристического агентства Фуад Нагиев — 1975 года, председатель Государственного агентства водных ресурсов Заур Микаилов — 1974 года, министр иностранных дел Джейхун Байрамов — 1973 года, министр здравоохранения Теймур Мусаев, руководитель Государственной службы призыва на военную службу Мурсель Ибрагимов, председатель Агентства по безопасности пищевых продуктов Кошгар Тагмазли — 1970 года рождения.
Министр энергетики Первиз Шахбазов — 1969 года рождения, министр внутренних дел Вилаят Эйвазов — 1968 года, глава Государственной пограничной службы Эльчин Гулиев — 1967 года, заместитель премьер-министра Шахин Мустафаев, председатель Государственного таможенного комитета Шахин Багиров — 1965 года, председатель Государственного комитета по делам беженцев и вынужденных переселенцев Ровшан Рзаев, председатель Государственного комитета по вопросам семьи, женщин и детей Бахар Мурадова — 1962 года, заместитель премьер-министра Самир Шарифов, министр по чрезвычайным ситуациям Кемаледин Гейдаров — 1961 года рождения.
Министр обороны Закир Гасанов — 1959 года рождения, руководитель Службы государственной безопасности Али Нагиев — 1958 года, премьер-министр Али Асадов — 1956 года, руководитель Национального архива Эскер Ресулов — 1954 года рождения.
Самым престарелым членом Кабинета является первый заместитель премьер-министра Ягуб Ейюбов, родившийся в 1945 году.