Azərbaycanda aprel-iyul qərarı -
Azərbaycanda xüsusi karantin rejimi yenidən uzadılıb. Nazirlər Kabinetinin qərarına əsasən, karantin rejimi 2026-cı il 1 iyul saat 06:00-dək qüvvədə olacaq. Bundan əvvəl müddət 1 aprelədək nəzərdə tutulmuşdu.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Globalinfo.az-a tanınmış ictimai xadim, Azərbaycan Tibb Universitetinin dosenti Rəşid Mahmudov danışıb. Onun fikrincə, insanlar arasında qrip halları var, lakin karantin bununla əlaqəli deyil:
“İlin demək olar ki, hər fəslində, xüsusilə qış və yaz aylarında xəstəliklərin artması müşahidə olunur. Məsələn, iki gün əvvəl Badamdarda yolu şampunlu su ilə yudular ki, guya bu, xəstəliyə qarşı tədbirdir. Amma karantin rejimini koronovirusla əlaqələndirmək doğru deyil”.
Tibb üzrə elmlər doktoru Adil Qeybulla isə hesab edir ki, mövcud vəziyyət bəzi məhdudiyyətlərin müəyyən üstün tərəflərinin də olduğunu göstərir:
“Düzdür, insanlar çətinlik çəkir, gediş-gəliş məhdudlaşır, quru sərhədlərdən istifadə etmək mümkün olmur. Ancaq hadisələr göstərir ki, regionda vəziyyət tam da stabil deyil. Bu baxımdan düşünürəm ki, bəzi məqamlar var ki, biz onları bilmirik və ya həmin məlumatlar ictimaiyyət üçün açıqlanmır”.
Adil Qeybulla qeyd edib ki, koronavirus pandemiyası başa çatsa da, müxtəlif epidemiyalar hələ də mövcuddur:
“Demək olar ki, koronavirus tamamilə yoxa çıxmayıb. Lakin təkcə bu fakt sərhədlərin bağlı qalması üçün əsas deyil. Yəqin ki, başqa səbəblər də mövcuddur. Ola bilsin ki, ictimaiyyətə açıqlanmayan müəyyən məqamlar var. Buna görə də karantin rejiminin nə qədər davam edəcəyinə dair qərarı verən qurumlar vəziyyəti daha yaxşı qiymətləndirə bilirlər. Amma bir daha qeyd edirəm ki, mövcud vəziyyət təkcə COVID-19 pandemiyası ilə bağlı deyil”.
Xatırladaq ki, Azərbaycanda karantin rejiminin uzadılması barədə qərarın təhlükəsizlik səbəbindən verilməsini daha əvvəl müxtəlif ekspertlər bildiriblər. Ermənistanla sülh müqaviləsinin imzalanmaması, Rusiya-Ukrayna müharibəsi və İrandakı hərbi münaqişə fonunda Bakının kilid nöqtə kimi belə qərar verməsi dövlətin zəruri tədbiri kimi dəyərləndirilir.

В Азербайджане режим особого карантина вновь продлен. Согласно решению Кабинета Министров, режим карантина будет действовать до 06:00 1 июля 2026 года. Ранее срок был установлен до 1 апреля.
Medianews.az сообщает, что об этом порталу Globalinfo.az рассказал известный общественный деятель, доцент Азербайджанского медицинского университета Рашид Махмудов. По его мнению, у людей наблюдаются случаи гриппа, однако карантин с этим не связан:
«Почти в каждом сезоне года, особенно в зимние и весенние месяцы, наблюдается рост заболеваний. Например, два дня назад в Бадамдаре дороги мыли шампунной водой, предположительно в качестве меры против заболеваний. Но связывать режим карантина с коронавирусом неправильно».
Доктор медицинских наук Адиль Гейбулла считает, что нынешняя ситуация показывает, что у некоторых ограничений есть определённые преимущества:
«Правда, люди испытывают трудности, передвижение ограничено, невозможно использовать сухопутные границы. Но события показывают, что ситуация в регионе не совсем стабильна. В этом плане я полагаю, что есть некоторые моменты, о которых мы не знаем или которые не раскрываются общественности».
Адиль Гейбулла отметил, что хотя пандемия коронавируса закончилась, различные эпидемии всё ещё имеют место:
«Можно сказать, что коронавирус не полностью исчез. Однако один только этот факт не является основной причиной закрытия границ. Вероятно, существуют и другие причины. Возможно, есть определённые моменты, не раскрываемые общественности. Поэтому организации, принимающие решение о длительности карантинного режима, лучше оценивают ситуацию. Но я ещё раз подчёркиваю, что текущая ситуация связана не только с пандемией COVID-19».
Напомним, что ранее различные эксперты заявляли, что решение о продлении режима карантина в Азербайджане принято по соображениям безопасности. На фоне отсутствия подписания мирного договора с Арменией, войны России и Украины и военного конфликта в Иране, такая позиция Баку как ключевого пункта региона рассматривается как необходимая мера государства.