Azərbaycanda aprel-iyul qərarı -
Azərbaycanda xüsusi karantin rejimi yenidən uzadılıb. Nazirlər Kabinetinin qərarına əsasən, karantin rejimi 2026-cı il 1 iyul saat 06:00-dək qüvvədə olacaq. Bundan əvvəl müddət 1 aprelədək nəzərdə tutulmuşdu.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Globalinfo.az-a tanınmış ictimai xadim, Azərbaycan Tibb Universitetinin dosenti Rəşid Mahmudov danışıb. Onun fikrincə, insanlar arasında qrip halları var, lakin karantin bununla əlaqəli deyil:
“İlin demək olar ki, hər fəslində, xüsusilə qış və yaz aylarında xəstəliklərin artması müşahidə olunur. Məsələn, iki gün əvvəl Badamdarda yolu şampunlu su ilə yudular ki, guya bu, xəstəliyə qarşı tədbirdir. Amma karantin rejimini koronovirusla əlaqələndirmək doğru deyil”.
Tibb üzrə elmlər doktoru Adil Qeybulla isə hesab edir ki, mövcud vəziyyət bəzi məhdudiyyətlərin müəyyən üstün tərəflərinin də olduğunu göstərir:
“Düzdür, insanlar çətinlik çəkir, gediş-gəliş məhdudlaşır, quru sərhədlərdən istifadə etmək mümkün olmur. Ancaq hadisələr göstərir ki, regionda vəziyyət tam da stabil deyil. Bu baxımdan düşünürəm ki, bəzi məqamlar var ki, biz onları bilmirik və ya həmin məlumatlar ictimaiyyət üçün açıqlanmır”.
Adil Qeybulla qeyd edib ki, koronavirus pandemiyası başa çatsa da, müxtəlif epidemiyalar hələ də mövcuddur:
“Demək olar ki, koronavirus tamamilə yoxa çıxmayıb. Lakin təkcə bu fakt sərhədlərin bağlı qalması üçün əsas deyil. Yəqin ki, başqa səbəblər də mövcuddur. Ola bilsin ki, ictimaiyyətə açıqlanmayan müəyyən məqamlar var. Buna görə də karantin rejiminin nə qədər davam edəcəyinə dair qərarı verən qurumlar vəziyyəti daha yaxşı qiymətləndirə bilirlər. Amma bir daha qeyd edirəm ki, mövcud vəziyyət təkcə COVID-19 pandemiyası ilə bağlı deyil”.
Xatırladaq ki, Azərbaycanda karantin rejiminin uzadılması barədə qərarın təhlükəsizlik səbəbindən verilməsini daha əvvəl müxtəlif ekspertlər bildiriblər. Ermənistanla sülh müqaviləsinin imzalanmaması, Rusiya-Ukrayna müharibəsi və İrandakı hərbi münaqişə fonunda Bakının kilid nöqtə kimi belə qərar verməsi dövlətin zəruri tədbiri kimi dəyərləndirilir.

April-July decision in Azerbaijan -
The special quarantine regime in Azerbaijan has been extended again. According to the decision of the Cabinet of Ministers, the quarantine regime will remain in effect until 06:00 on July 1, 2026. Previously, the period was scheduled until April 1.
Medianews.az reports that well-known public figure and associate professor at Azerbaijan Medical University Rashid Mahmudov spoke to Globalinfo.az about this. In his opinion, there are cases of flu among people, but the quarantine is not related to this:
“An increase in illnesses is observed in almost every season, especially in winter and spring months. For example, two days ago in Badamdar the road was washed with soapy water, supposedly as a measure against disease. But linking the quarantine regime to coronavirus is not correct.”
Doctor of Medical Sciences Adil Geybulla believes that the current situation also shows certain advantages of some restrictions:
“It is true that people are experiencing difficulties, movement is restricted, and it is not possible to use dry borders. However, events show that the situation in the region is not completely stable. From this point of view, I think there are some aspects that we do not know or these details are not disclosed to the public.”
Adil Geybulla noted that although the coronavirus pandemic has ended, various epidemics still exist:
“Coronavirus has almost not disappeared completely. However, this fact alone is not the main reason for keeping the borders closed. There are probably other reasons. It is possible that there are certain details not disclosed to the public. Therefore, the authorities who decide on how long the quarantine regime will last can better assess the situation. But I emphasize once again that the current situation is not only related to the COVID-19 pandemic.”
It should be recalled that various experts have previously stated that the decision to extend the quarantine regime in Azerbaijan was made for security reasons. Against the backdrop of the failure to sign a peace agreement with Armenia, the Russia-Ukraine war, and military conflict in Iran, Baku's decision considering itself a key point is evaluated as a necessary state measure.