Azərbaycanda inflyasiya proqnozu: nə dərəcədə inandırıcıdır?
“Ortamüddətli büdcə çərçivəsi” ölkə Prezidentinin 24 avqust 2018-ci il tarixli fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Ortamüddətli xərclər çərçivəsinin hazırlanması Qaydası"na və "2027-ci il dövlət büdcəsi layihəsinin hazırlanması haqqında" Nazirlər Kabinetinin 30 yanvar 2026-cı il tarixli sərəncamına əsasən tərtib olunub.
Sənədə əsasən, Azərbaycanda orta illik inflyasiyanın 2030-cu ilə kimi tədricən azalacağı proqnozlaşdırılır.
Qeyd edilir ki, İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən baza ssenaridə cari il üzrə 5,5% proqnozlaşdırılan orta illik inflyasiyanın tədricən azalaraq 2030-cu ildə 4,6% olacağı gözlənilir.
Qarşıdakı 4 ilə yaxın müddətdə ölkədə inflyasiyanın aşağı düşəcəyi proqnozu nə dərəcədə inandırıcıdır?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan iqtisadçı Natiq Cəfərli bildirib ki, Azərbaycanda inflyasiyanı proqnozlaşdırmaq çətindir: “Çünki Azərbaycan idxaldan həddindən artıq asılı ölkədir. Hökumət istənilən büdcə proqnozunu elan  edə bilər. Necə deyərlər, öz arzularını, istəklərini ifadə edə bilər. Amma biz idxaldan çox asılıyıq. İndi dünyada konyunktur dəyişir. Geosiyasi gərginliklər fonunda ərzaq, qeyri-ərzaq inflyasiyası güclənir. O zaman nə olacaq? Azərbaycanın xaricdən aldığı məhsulların qiyməti qalxacaqsa, ölkə daxilində də qiymətlər artacaq.
Baza inflyasiyanı hesablamaq üçün ölkəmiz ilk növbədə özü təmin etdiyi məhsulların siyahısını və həcmini genişləndirməlidir. Yerli istehsal artmalıdır. Həm də çox artmalıdır ki, inflyasiya proqnozlarını aşağı-yuxarı hesablamaq mümkün olsun. Amma xarici faktorlardan olduqca çox asılı olan ölkəmizdə inflyasiyanı proqnozlaşdırmaq həddindən artıq müşkül məsələdir”.

This month, the Ministry of Finance announced the "Medium-Term Budget Framework" covering the years 2027-2030.
The "Medium-Term Budget Framework" was prepared based on the "Rules for the Preparation of the Medium-Term Expenditure Framework" approved by the decree of the President of the country dated August 24, 2018, and the Cabinet of Ministers' order dated January 30, 2026, "On the preparation of the draft state budget for 2027".
According to the document, the average annual inflation in Azerbaijan is forecasted to gradually decrease until 2030.
It is noted that according to the base scenario by the Ministry of Economy, the average annual inflation forecasted at 5.5% for this year is expected to gradually decrease to 4.6% by 2030.
How credible is the forecast that inflation in the country will decrease over the next nearly four years?
Regarding the topic, Medianews.az spoke with economist Natiq Jafarli, who stated that it is difficult to forecast inflation in Azerbaijan: "Because Azerbaijan is an excessively import-dependent country. The government can announce any budget forecast. As they say, they can express their wishes and desires. But we are very dependent on imports. Currently, the world conjuncture is changing. Against the backdrop of geopolitical tensions, food and non-food inflation is intensifying. So what will happen then? If the prices of products imported by Azerbaijan increase, prices within the country will also rise.
To calculate base inflation, our country must, first of all, expand the list and volume of products it supplies itself. Local production must increase. And increase a lot in order to be able to roughly calculate inflation forecasts. But in our country, which is very dependent on external factors, forecasting inflation is an extremely difficult issue."