Azərbaycanda inflyasiya proqnozu: nə dərəcədə inandırıcıdır?
“Ortamüddətli büdcə çərçivəsi” ölkə Prezidentinin 24 avqust 2018-ci il tarixli fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Ortamüddətli xərclər çərçivəsinin hazırlanması Qaydası"na və "2027-ci il dövlət büdcəsi layihəsinin hazırlanması haqqında" Nazirlər Kabinetinin 30 yanvar 2026-cı il tarixli sərəncamına əsasən tərtib olunub.
Sənədə əsasən, Azərbaycanda orta illik inflyasiyanın 2030-cu ilə kimi tədricən azalacağı proqnozlaşdırılır.
Qeyd edilir ki, İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən baza ssenaridə cari il üzrə 5,5% proqnozlaşdırılan orta illik inflyasiyanın tədricən azalaraq 2030-cu ildə 4,6% olacağı gözlənilir.
Qarşıdakı 4 ilə yaxın müddətdə ölkədə inflyasiyanın aşağı düşəcəyi proqnozu nə dərəcədə inandırıcıdır?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan iqtisadçı Natiq Cəfərli bildirib ki, Azərbaycanda inflyasiyanı proqnozlaşdırmaq çətindir: “Çünki Azərbaycan idxaldan həddindən artıq asılı ölkədir. Hökumət istənilən büdcə proqnozunu elan  edə bilər. Necə deyərlər, öz arzularını, istəklərini ifadə edə bilər. Amma biz idxaldan çox asılıyıq. İndi dünyada konyunktur dəyişir. Geosiyasi gərginliklər fonunda ərzaq, qeyri-ərzaq inflyasiyası güclənir. O zaman nə olacaq? Azərbaycanın xaricdən aldığı məhsulların qiyməti qalxacaqsa, ölkə daxilində də qiymətlər artacaq.
Baza inflyasiyanı hesablamaq üçün ölkəmiz ilk növbədə özü təmin etdiyi məhsulların siyahısını və həcmini genişləndirməlidir. Yerli istehsal artmalıdır. Həm də çox artmalıdır ki, inflyasiya proqnozlarını aşağı-yuxarı hesablamaq mümkün olsun. Amma xarici faktorlardan olduqca çox asılı olan ölkəmizdə inflyasiyanı proqnozlaşdırmaq həddindən artıq müşkül məsələdir”.

В этом месяце Министерство финансов объявило «Среднесрочную бюджетную рамку», охватывающую годы с 2027 по 2030.
«Среднесрочная бюджетная рамка» подготовлена на основании «Правил подготовки среднесрочной рамки расходов», утвержденных указом Президента страны от 24 августа 2018 года, и распоряжения Кабинета Министров от 30 января 2026 года «О подготовке проекта государственного бюджета на 2027 год».
Согласно документу, прогнозируется постепенное снижение среднегодовой инфляции в Азербайджане к 2030 году.
Отмечается, что по базовому сценарию, подготовленному Министерством экономики, ожидается постепенное снижение среднегодовой инфляции, прогнозируемой на текущий год на уровне 5,5%, до 4,6% в 2030 году.
Насколько убедителен прогноз о снижении инфляции в стране в течение примерно следующих четырех лет?
По теме Medianews.az рассказал экономист Натиг Джафарли, который отметил, что прогнозировать инфляцию в Азербайджане сложно: «Потому что Азербайджан — страна с чрезмерной зависимостью от импорта. Правительство может объявлять любой бюджетный прогноз. Как говорится, выражать свои желания, стремления. Но мы сильно зависим от импорта. Сейчас мировая конъюнктура меняется. На фоне геополитической напряжённости усиливается инфляция как на продукты питания, так и на непродовольственные товары. Тогда что будет? Если цены на товары, привозимые в Азербайджан, вырастут, цены внутри страны тоже поднимутся.
Для расчёта базовой инфляции нашей стране в первую очередь необходимо расширить список и объёмы продуктов, производимых самостоятельно. Местное производство должно расти. И расти значительно, чтобы можно было примерно прогнозировать инфляцию. Но в стране, сильно зависящей от внешних факторов, прогнозировать инфляцию — крайне сложный вопрос».