Azərbaycanda uşağa qulluğa görə müavinət bu cür təyin olunacaq
Medianews.az Trend-ə istinadən xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı müvafiq qərar 2026-cı il mayın 1-dən etibarən qüvvəyə minəcək.
Belə ki, dığortaolunanın qismən ödənişli sosial məzuniyyət əmri sığortaedən tərəfindən "Əmək və məşğulluq" altsistemində yaradıldıqda sığortaolunana üç yaşınadək uşağa qulluğa görə müavinət qanunvericiliklə müəyyən olunmuş məbləğdə avtomatlaşdırılmış qaydada təyin ediləcək.
Məlumat üçün bildirək ki, həmin məzuniyyət dövründə uşağa qulluq edən şəxsə bir yaş yarımadək uşağa qulluğa görə - 44 manat, uşağın bir yaş yarımdan üç yaşınadək ona qulluğa görə isə 28 manat müavinət ödənilir.
Əlilliyi olan üç yaşınadək uşağa qulluğa görə müavinət qüvvədə olan qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş müavinət məbləğinin ikiqatı miqdarında verilir.
Uşaq üç yaşına çatanadək öldüyü halda müavinətin verilməsi uşağın öldüyü gündən, habelə sığortaolunanın öz xahişi ilə qismən ödənişli sosial məzuniyyət dövründə əmək müqaviləsinə xitam verildiyi və ya məzuniyyətdən öz arzusu ilə işə qayıtdığı tarixdən müavinətin verilməsi dayandırılır.

С 1 мая пособие по уходу за ребенком до трех лет будет назначаться в автоматическом режиме.
Medianews.az со ссылкой на Trend сообщает, что соответствующее решение вступит в силу с 1 мая 2026 года.
Так, когда работодателем в подсистеме «Труд и занятость» создается приказ о частично оплачиваемом социальном отпуске застрахованного лица, пособие по уходу за ребенком до трех лет будет назначаться застрахованному лицу в автоматическом режиме в размере, установленном законодательством.
Для справки: в период такого отпуска лицу, ухаживающему за ребенком, выплачивается пособие по уходу за ребенком до полутора лет — 44 маната, а за уход за ребенком от полутора до трех лет — 28 манатов.
Пособие по уходу за ребенком с инвалидностью до трех лет выплачивается в двойном размере от суммы пособия, предусмотренного действующим законодательством.
В случае смерти ребенка до достижения им трехлетнего возраста выплата пособия прекращается с даты смерти ребенка, а также в случае расторжения трудового договора по желанию застрахованного лица во время частично оплачиваемого социального отпуска или возвращения на работу по собственной инициативе — с даты прекращения выплаты пособия.