Azərbaycanda vilayətlər yaradıla bilərmi? –
Rəsmi bölgüyə görə, Azərbaycan Respublikasının tərkibinə Naxçıvan Muxtar Respublikası, 64 rayon, 79 şəhər, 263 qəsəbə və 4244 kənd daxildir.
Ölkə 685 bələdiyyəyə bölünüb, həmçinin 14 iqtisadi rayon yaradılıb: Bakı, Abşeron-Xızı, Quba-Xaçmaz, Dağlıq Şirvan, Şəki-Zaqatala, Gəncə-Daşkəsən, Qazax-Tovuz, Mərkəzi Aran, Şirvan-Salyan, Lənkəran-Astara, Mil-Muğan, Qarabağ, Şərqi Zəngəzur, Naxçıvan.
Azərbaycan ərazisinin vilayətlərə (mahal, diyar, el, qəza, dairə) bölünməsi, bu cür idarəçiliyə keçilməsi mümkün və gərəklidirmi?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan Milli Məclisin Regional məsələlər komitəsinin üzvü Tahir Rzayev vurğulayıb ki, idarəetmədə islahatların aparılması çox vacib, həm də məsuliyyətli işdir: “Çünki idarəetmənin düzgün təşkili ölkə iqtisadiyyatının inkişafı, insanların rahatlığının təmin olunması, qarşıya qoyulan vəzifələrin vaxtında, operativ qaydada həyata keçirilməsi üçün əhəmiyyətlidir. Bu baxımdan da cənab Prezidentin tapşırığı ilə son illər idarəetmədə bir çox mühüm islahat həyata keçirilib, kadr potensialının yüksəldilməsi, tələbkarlığın artırılması, tapşırılan işə qayğı ilə yanaşılması, əhaliyə nümunəvi xidmət göstərilməsi sahəsində əsaslı tədbirlər görülüb. İşğaldan azad olunmuş ərazilərdə xüsusi nümayəndəliklərin yaradılması və onların bilavasitə Prezident qarşısında vaxtaşırı hesabatlar verməsi işlərin səmərəli həyata keçirilməsinə xidmət edir. Bu özünü doğruldub. Artıq işğaldan azad olunmuş ərazilərdə möhtəşəm tikinti, quruculuq və abadlıq işləri görülür. Xüsusi nümayəndələr bu vəzifələrin icrasında mühüm rol oynayır və işlərini günün tələbləri səviyyəsində qurmağı bacarırlar.
Sözsüz ki, bundan sonra da islahatlar davam etdirilməlidir. Çünki bu, dövrün tələbi olmaqla yanaşı, ölkənin inkişafını xarakterizə edən və ona geniş imkanlar yaradan bir üsuldur”.
T.Rzayev bildirib ki, regionların vilayət, mahal, diyar, qəza və ya başqa formada idarəçiliyi ölkə rəhbərinin səlahiyyətlərinə aid məsələlərdir: “Hələlik bu barədə müəyyən mülahizələr səsləndirilir. Əgər ölkə başçısının bu yöndə təşəbbüsü olarsa, gələcəkdə regional idarəetmə qurumlarının yaradılması həyata keçirilə bilər. Hazırda isə ölkədə iqtisadi inkişaf təmin olunub. Regionların sosial-iqtisadi inkişafı istiqamətində dörd dövlət proqramının reallaşdırılması, icra strukturlarının səmərəli fəaliyyəti və digər qurumların birgə işi müsbət nəticələr verib. Sözsüz ki, bu yol daha sistemli şəkildə davam etdirilməlidir”.
Hüquqşünas Qulamhüseyn Əlibəyli Medianews.az-a bildirib ki, Azərbaycanda rayonlaşma bölgüsü sovet dövründə aparılıb: “O dövrdə rayon idarəetmə sistemi yerli dövlət orqanlarının əhaliyə daha yaxın olması baxımından üstün tutulub. İndiki dövrdə, yəni informasiya texnologiyaları əsrində, xüsusən idarəetmənin rəqəmsallaşması ilə əlaqədar bu yanaşma əhəmiyyətini itirib. Ona görə də hesab edirəm ki, daha iri idarəetmə sisteminə - bölgə idarəetmə üsuluna keçmək olar. Yəni hazırkı iqtisadi rayonlar üzrə idarəetmə sisteminə keçmək mümkündür. Bölgü zamanı fərqli adlar seçilə bilər: mahal, el, dairə və sair. Köhnə adlar da bərpa edilə bilər. Bu, çox da əhəmiyyət kəsb etmir. Əsas məsələ odur ki, idarəetmədə icra hakimiyyətinin rolu azaldılmalı, bələdiyyələrin səlahiyyəti genişləndirilməlidir. İri bələdiyyələr yaradılmalı və onlar yerlərdə icra hakimiyyəti funksiyasını həyata keçirməlidir.
Eyni zamanda Prezidentin bölgələr üzrə xüsusi səlahiyyətli nümayəndələri olmalıdır ki, həm bələdiyyələrin fəaliyyətinə nəzarət etsin, həm də ümumi dövlət əhəmiyyətli məsələləri, yəni müdafiə, təhlükəsizlik, ictimai asayişin qorunması məsələlərini həll etsin. Digər səlahiyyətlər isə bələdiyyələrə verilməlidir”.
Q.Əlibəylinin fikrincə, bir növ Türkiyə modelinə keçmək olar: “Azərbaycanda yerli idarəetmədə Türkiyə modelinə keçmək tamamilə mümkündür. Hesab edirəm ki, bu hətta zəruri xarakter daşıyır. İndi bir çox rayonda Prezidentin səlahiyyətli nümayəndəsi, eyni zamanda icra hakimiyyəti orqanları fəaliyyət göstərir. Reallıq isə belədir ki, rayon-şəhər icra hakimiyyəti orqanları Prezidentin səlahiyyətli nümayəndəsi olmayanda heç bir məsələni həll edə bilmirlər. Baxmayaraq ki, səlahiyyətli nümayəndə Prezident Administrasiyasının təmsilçisi kimi çıxış edir, yerli icra hakimiyyəti orqanının təmsilçisi kimi yox. Amma yerlərdə bütün səlahiyyəti faktiki olaraq səlahiyyətli nümayəndə həyata keçirir”.
Qeyd: Məqalə Azərbaycan Respublikasının Medianın İnkişafı Agentliyinin maliyyə dəstəyi ilə və müsabiqə şərtlərinə uyğun olaraq “Regionların sosial-iqtisadi inkişafının təşviq edilməsi;zərbaycançılıq ideyasının təbliği” mövzusunda hazırlanıb.

По официальному делению в состав Азербайджанской Республики входят Нахчыванская Автономная Республика, 64 района, 79 городов, 263 поселка и 4244 села.
Страна разделена на 685 муниципалитетов, а также создано 14 экономических районов: Баку, Абшерон-Хызы, Куба-Хачмаз, Даглык Ширван, Шеки-Закатала, Гянджа-Дашкесан, Газах-Товуз, Центральный Аран, Ширван-Сальян, Ленкорань-Астара, Мил-Мугань, Карабах, Восточный Зангезур, Нахчыван.
Является ли возможным и необходимым разделение территории Азербайджана на провинции (махалля, дияр, эл, кяза, даира) и переход к такому управлению?
По теме в интервью Medianews.az член Комитета по региональным вопросам Милли Меджлиса Тахир Рзаев подчеркнул, что проведение реформ в управлении — это очень важная и ответственная работа: «Потому что правильная организация управления имеет значение для развития экономики страны, обеспечения удобств для людей, своевременного и оперативного выполнения поставленных задач. В этом контексте по поручению уважаемого Президента в последние годы проведено много важных реформ в управлении, проведена работа по повышению кадрового потенциала, возросли требования, проявляется забота о выполняемой работе, принято основательное внимание на предоставление образцовых услуг населению. В освобожденных от оккупации территориях созданы специальные представительства, которые регулярно отчитываются перед Президентом, что способствует эффективной реализации работы. Это себя оправдало. В настоящее время на освобожденных территориях ведутся грандиозные строительные, возводительные и благоустроительные работы. Специальные представители играют важную роль в выполнении этих задач и умеют организовать работу на уровне современных требований.»
Несомненно, реформы должны продолжаться, потому что это не только требование времени, но и метод, характеризующий развитие страны и создающий широкие возможности для нее».
Т. Рзаев отметил, что управление регионами в форме провинций, махаллей, дияров, кяз, даир или в другой форме — это вопросы, относящиеся к компетенции руководства страны: «Пока звучат лишь определённые соображения по этому поводу. Если у главы государства будет инициатива в этом направлении, возможно создание региональных органов управления в будущем. В настоящее время в стране обеспечено экономическое развитие. Реализация четырёх государственных программ по социально-экономическому развитию регионов, эффективная деятельность исполнительных структур и совместная работа других учреждений дали положительные результаты. Несомненно, этот путь должен продолжаться более системно».
Юрист Гуламхусейн Алибейли в интервью Medianews.az заявил, что районное деление в Азербайджане было проведено в советский период: «В то время система районного управления предпочиталась с точки зрения близости местных государственных органов к населению. В настоящее время, в эпоху информационных технологий, особенно в связи с цифровизацией управления, такой подход потерял свою значимость. Поэтому я считаю, что можно перейти к более крупной системе управления — к региональному управлению. То есть можно перейти к системе управления по нынешним экономическим районам. При делении можно выбрать разные названия: махалля, эл, дайра и др. Также можно восстановить старые названия. Это не имеет большого значения. Главное — в управлении должна быть снижена роль исполнительной власти, а полномочия муниципалитетов расширены. Нужно создавать крупные муниципалитеты, которые будут выполнять функции исполнительной власти на местах.
В то же время у Президента должны быть специальные уполномоченные представители по регионам, которые будут контролировать деятельность муниципалитетов, а также решать общенационально важные вопросы, такие как оборона, безопасность и поддержание общественного порядка. Другие полномочия должны быть переданы муниципалитетам».
По мнению Г. Алибейли, возможен определённый переход на турецкую модель: «Полный переход на турецкую модель местного управления в Азербайджане вполне возможен. Я считаю, что это даже необходимо. Сейчас во многих районах одновременно работают и уполномоченный представитель Президента, и органы исполнительной власти. Реальность такова, что районные и городские исполнительные органы не могут решить ни одного вопроса без уполномоченного представителя Президента. Хотя уполномоченный представитель выступает как представитель Администрации Президента, а не как представитель местного исполнительного органа. Но на местах вся полнота власти фактически осуществляется уполномоченным представителем».
Наиля Гусумова,
Примечание: Статья подготовлена на тему «Содействие социально-экономическому развитию регионов; пропаганда идеи азербайджанства» при финансовой поддержке Агентства развития медиа Азербайджанской Республики и в соответствии с условиями конкурса.