Azərbaycanlı vəkilin oğlu Rusiyada
Rusiyada qalmaqalları ilə tanınan azərbaycanlı vəkil Elman Paşayevin oğlu Elvin "qara rieltorlar" işi çərçivəsində saxlanılıb.
Bu barədə "Mash" məlumat yayıb.
Bildirilib ki, 26 yaşlı Elvin fevral ayından etibarən xüsusilə külli miqdarda dələduzluq ittihamı ilə istintaq təcridxanasındadır. Lakin məhkəmə sənədlərindən aydın olur ki, onun həbsinə səbəb olan cinayət işi 2025-ci ilin oktyabrında Moskvadakı mənzillərdən birinin sahibinin itkin düşməsindən sonra qətl maddəsi ilə açılıb. Həmin mənzili Elvinin atası Elman Paşayev öz həbsindən əvvəl əldə etmişdi. Hazırda Elman Paşayev səs-küylü cinayət işlərinin həlli üçün milyonlar alıb faktiki olaraq heç bir iş görmədiyinə görə Donetskdə mühakimə olunur.
Məlumata görə 2024-cü ildə hərbi əməliyyatlar zonasında olarkən Elman Paşayev guya problemli mənzili A.V.Zaxarçenko adına 5-ci motoatıcı briqadanın hərbçilərindən birinin adına rəsmiləşdirmək barədə razılığa gəlib. Bu əmlakın arxasında "qara rieltorlar"ın izi var idi - mənzilin sahibi itkin düşmüş və tapılmamışdı, mülkün Elmanın əlinə necə keçdiyi isə hələlik məlum deyil.
"Lakin istintaq təcridxanasına düşdükdən sonra Elman hərbçinin mənzili özündə saxlayacağından narahat olmağa başlayıb və onu daşınmaz əmlakı oğluna dövr etməyə inandırıb. Bir müddət sonra ev sahibinin cəsədi tapılıb - ilkin məlumata görə, cəsəd hissələrə ayrılıb. Mənzilin adına rəsmiləşdirildiyi hərbçi dindirilib və oğul Paşayev "qara rieltorlar" işi üzrə istintaqa cəlb edilsə də, ona yalnız dələduzluq ittihamı irəli sürülüb. Biz onun anası Alyona ilə əlaqə saxlasaq da, o, şərh verməkdən imtina etdi", - deyə məlumatda qeyd olunub.
2024-cü ilin noyabrında Elvinin şirkət hesablarına dondurulma tətbiq edilib, hazırda "MHK Elman qrupp" MMC-nin 53 min rubl (1 240 AZN - red.) vergi borcu var və borcun ödənilməməsinə görə hesablar bloklanıb, eləcə də atası ilə birgə təsis etdiyi "Paşayev fondu"nun hesabları bəyannamə təqdim edilmədiyi üçün bağlanıb.//Oxu.Az

В России по делу "черных риэлторов" был задержан сын известного своими скандалами азербайджанского адвоката Элмана Пашаева — Элвин.
Об этом сообщает "Mash".
Указывается, что 26-летний Элвин с февраля находится в следственном изоляторе по обвинению в крупном мошенничестве. Однако из судебных документов видно, что уголовное дело, ставшее причиной его ареста, было открыто по статье об убийстве после исчезновения владельца одной из квартир в Москве в октябре 2025 года. Эту квартиру владелец — отец Элвина, Элман Пашаев — получил до своего ареста. В настоящее время Элман Пашаев находится под судом в Донецке за получение миллионов за решение резонансных уголовных дел фактически без работы.
По информации, в 2024 году, находясь в зоне военных действий, Элман Пашаев якобы договорился оформить проблемную квартиру на имя одного из военнослужащих 5-й мотострелковой бригады имени А.В. Захарченко. За этой недвижимостью стояли "черные риэлторы" — владелец квартиры исчез и не найден, как имущество перешло к Элману, пока неизвестно.
"Однако после помещения в следственный изолятор Элман стал беспокоиться, что военный сохраняет за собой квартиру, и убедил его перевести недвижимость на сына. Спустя некоторое время было найдено тело владельца — по предварительным данным, тело было расчленено. Военнослужащий, на имя которого была оформлена квартира, допрошен, и хотя сын Пашаев был привлечен к следствию по делу "черных риэлторов", ему предъявлено обвинение только в мошенничестве. Мы связались с его матерью Аленой, но она отказалась от комментариев", — говорится в сообщении.
В ноябре 2024 года на счета Элвина было наложено арест, в настоящее время у ООО "МHK Elman grupp" налоговый долг в размере 53 тыс. рублей (1 240 AZN - ред.), счета заблокированы из-за неуплаты долга, а счета "Фонда Пашаева", созданного совместно с отцом, были закрыты за непредставление деклараций.//Oxu.Az