Azərbaycanlı vəkilin oğlu Rusiyada
Rusiyada qalmaqalları ilə tanınan azərbaycanlı vəkil Elman Paşayevin oğlu Elvin "qara rieltorlar" işi çərçivəsində saxlanılıb.
Bu barədə "Mash" məlumat yayıb.
Bildirilib ki, 26 yaşlı Elvin fevral ayından etibarən xüsusilə külli miqdarda dələduzluq ittihamı ilə istintaq təcridxanasındadır. Lakin məhkəmə sənədlərindən aydın olur ki, onun həbsinə səbəb olan cinayət işi 2025-ci ilin oktyabrında Moskvadakı mənzillərdən birinin sahibinin itkin düşməsindən sonra qətl maddəsi ilə açılıb. Həmin mənzili Elvinin atası Elman Paşayev öz həbsindən əvvəl əldə etmişdi. Hazırda Elman Paşayev səs-küylü cinayət işlərinin həlli üçün milyonlar alıb faktiki olaraq heç bir iş görmədiyinə görə Donetskdə mühakimə olunur.
Məlumata görə 2024-cü ildə hərbi əməliyyatlar zonasında olarkən Elman Paşayev guya problemli mənzili A.V.Zaxarçenko adına 5-ci motoatıcı briqadanın hərbçilərindən birinin adına rəsmiləşdirmək barədə razılığa gəlib. Bu əmlakın arxasında "qara rieltorlar"ın izi var idi - mənzilin sahibi itkin düşmüş və tapılmamışdı, mülkün Elmanın əlinə necə keçdiyi isə hələlik məlum deyil.
"Lakin istintaq təcridxanasına düşdükdən sonra Elman hərbçinin mənzili özündə saxlayacağından narahat olmağa başlayıb və onu daşınmaz əmlakı oğluna dövr etməyə inandırıb. Bir müddət sonra ev sahibinin cəsədi tapılıb - ilkin məlumata görə, cəsəd hissələrə ayrılıb. Mənzilin adına rəsmiləşdirildiyi hərbçi dindirilib və oğul Paşayev "qara rieltorlar" işi üzrə istintaqa cəlb edilsə də, ona yalnız dələduzluq ittihamı irəli sürülüb. Biz onun anası Alyona ilə əlaqə saxlasaq da, o, şərh verməkdən imtina etdi", - deyə məlumatda qeyd olunub.
2024-cü ilin noyabrında Elvinin şirkət hesablarına dondurulma tətbiq edilib, hazırda "MHK Elman qrupp" MMC-nin 53 min rubl (1 240 AZN - red.) vergi borcu var və borcun ödənilməməsinə görə hesablar bloklanıb, eləcə də atası ilə birgə təsis etdiyi "Paşayev fondu"nun hesabları bəyannamə təqdim edilmədiyi üçün bağlanıb.//Oxu.Az

Elvin, the son of Azerbaijani lawyer Elman Pashayev, known for scandals in Russia, has been detained in connection with the "black realtors" case.
This was reported by "Mash".
It was stated that the 26-year-old Elvin has been in pre-trial detention since February, especially on charges of large-scale fraud. However, court documents reveal that the criminal case that led to his arrest was opened in October 2025 after the owner of an apartment in Moscow went missing and was later charged with murder. That apartment had been acquired by Elvin’s father, Elman Pashayev, before his own arrest. Currently, Elman Pashayev is on trial in Donetsk for taking millions to resolve high-profile criminal cases and practically doing nothing.
According to information, in 2024 while in the military operation zone, Elman Pashayev allegedly agreed to register the problematic apartment in the name of one of the soldiers from the 5th Motorized Rifle Brigade named after A.V. Zakharchenko. The “black realtors” were behind this property - the apartment owner had gone missing and was never found, and how the property ended up in Elman’s possession is still unknown.
“However, after being placed in pre-trial detention, Elman began to worry that the soldier would keep the apartment and convinced him to transfer the real estate to his son. After a while, the body of the owner was found - according to preliminary information, the body was dismembered. The soldier in whose name the apartment was registered was interrogated, and although son Pashayev was involved in the investigation of the ‘black realtors’ case, he was only charged with fraud. We contacted his mother, Alyona, but she refused to comment,” the report said.
In November 2024, a freeze was placed on Elvin's company accounts; currently, “MHK Elman Grupp” LLC has a tax debt of 53,000 rubles (1,240 AZN - ed.) and the accounts have been blocked due to non-payment of the debt, and the accounts of the "Pashayev Fund" founded together with his father were closed for failure to submit declarations. //Oxu.Az