"Qurtuluş"un rəhbəri
Qəsdən sağlamlığa az ağır zərər vurma, adam oğurluğu və əzab verməkdə təqsirləndirilən "Qurtuluş" Reabilitasiya Mərkəzinin rəhbəri Ceyhun Salmanov və mərkəzin daha iki əməkdaşının cinayət işi üzrə məhkəmə iclası keçirilib.
Medianews.az xəbər verir ki, Sumqayıt Şəhər Məhkəməsində hakim Fərid Nəsimiyevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə zərərçəkmişlər və şahidlər ifadə veriblər.
Zərərçəkmiş şəxs Raqif Babayev ifadəsində bildirib ki, reabilitasiya mərkəzində müalicə alması üçün valideynləri müraciət ediblər:
"Mingəçevir şəhərində yaşayıram. Valideynlərim həmin reabilitasiya mərkəzinə müraciət etdilər. Kazino-qumar oyunlarından əziyyət çəkirdim. Mənə reabilitasiya mərkəzində bildirildi ki, 6 ay burada qalacaqsan. Getmək istəyirdim. Orada yad cisimlər - əşyalar udmuşam. Bunu etiraz olaraq edirdim. Buna görə təqsirləndirilən şəxslər məni döydülər. Döyənlər arasında Ceyhun Salmanov olmayıb. Buna görə üz və qulaq nahiyəmdən ağır xəsarətlər almışdım. Bundan başqa etiraz əlaməti olaraq dama çıxmışdım. 6-7 saat orada qaldım. Buna görə polis gəldi. Reabilitasiya mərkəzində qalmaq istəmədiyim barədə valideynlərimə demişdim. Orada olanda nəzarət altında çölə çıxırdım. Təqsirləndirilən şəxslər barədə heç bir şikayətim yoxdur".
Zərərçəkmiş şəxsin anası şahid qismində ifadə verib. O bildirib ki, oğlu kazino və qumar oyunları asılılığından əziyyət çəkirdi:
"Bu reabilitasiya mərkəzi barədə məlumatı "TikTok" sosial platformasında əldə etdim. Mərkəzə müraciət etdim və 3-ə yaxın əməkdaş gecə 3-də gəlib oğlumu götürdülər. İlk olaraq oğlum narazı idi. Sonra könüllü razılaşdı. Mərkəzə ayda 1000 manat ödəniş etməli idim. Pulları kart hesabına atmışdım. Heç bir şikayətim yoxdur".
Daha sonra zərərçəkmiş qismində məşhur skripka ifaçısı Ramil Həsənov dindirilib. O, narkotik istifadəçisi olduğunu deyib:
"Ailədə üç uşaq idik. Qurban adlı tanışıma müraciət etdim. O da məni reabilitasiya mərkəzinə gətirdi. Əvvəlcə 2-ci korpusda idim, daha sonra 1-ci korpusa yerləşdirildim. Orada narazılıq etdim ki, darıxıram, sıxılıram. Digər zərərçəkəni də orada tanımışam. Prokurorluq əməkdaşları gələndə artıq mən bildirdim ki, buradan getmək istəyirəm. Mən mərkəzdə təxminən 2 ay qaldım. Orada olan ciddi nizam-intizama dözə bilmirdim. Orada mənə qarşı şiddət olmayıb. Məni ora dostlarım aparmışdı və ödənişləri onlar edirdilər. Ora gələndə mən könüllülüklə bağlı imza atmışdım. Orada sağalanlar çox idi. Elə mən özüm də 2 ay orada qaldım və nəticə müsbət oldu. Təqsirləndirilən şəxslər barədə heç bir şikayətim yoxdu. Birinci dəfə çıxmaq istəyirdim deyə şikayətçi idim".
Məhkəmənin növbəti iclası iyulun 1-nə təyin edilib.
Xatırladaq ki, "Qurtuluş Reabilitasiya Mərkəzi" MMC-nin Sumqayıt şəhəri ərazisində yerləşən müəssisəsində baş verən qanunsuzluqlarla Sumqayıt Şəhər Prokurorluğunda cinayət işi başlanaraq ibtidai istintaq aparılıb. İlkin istintaq tədbirləri əsasında sözügedən MMC-nin direktoru Ceyhun Salmanovun Elşad Məhərrəmov, Natiq Əliyev və istintaqa məlum olmayan digərləri ilə qabaqcadan əlbir olaraq ayrı-ayrı vaxtlarda 7-dən çox şəxsi zor tətbiq etməklə və aldatmaqla mərkəzin Sumqayıt şəhəri, Corat qəsəbəsində yerləşən müəssisəsinə (yaşayış evinə) gətirmələri, orada iradələri ziddinə və qanunsuz olaraq azadlıqdan məhrum edilməklə saxlamaları, saxlanıldıqları müddətdə həmin şəxsləri yaxınları ilə əlaqə saxlamaq imkanından, o cümlədən mobil telefon və digər rabitə imkanlarından məhrum etmələri, müxtəlif formada fiziki və psixi iztirablarla onlara əzab vermələri, saxlanılan şəxslərdən bir neçəsinin sağlamlığına xəsarət yetirmələrinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib. Hər üç şəxs təqsirləndirilən şəxs qismində cinayət məsuliyyətinə cəlb olunub və barələrində prokurorun təqdimatı əsasında Sumqayıt Şəhər Məhkəməsinin qərarı ilə həbs qətimkan tədbiri seçilib.
Toplanmış sübutlar əsasında Ceyhun Salmanov, Elşad Məhərrəmov və Natiq Əliyevə qarşı Cinayət Məcəlləsinin 145.2.1 və 145.2.4-cü (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən iki və daha çox şəxsi qanunsuz azadlıqdan məhrum etmə) maddələri ilə ittiham irəli sürülüb. oxu.az

По делу о преднамеренном причинении легкого вреда здоровью, похищении человека и причинении мучений прошли судебные слушания в отношении руководителя реабилитационного центра "Куртулуш" Джейхуна Салманова и двух других сотрудников центра.
По сообщению Medianews.az, процесс проходил в Сумгайытском городском суде под председательством судьи Фарида Насимиева, где дали показания потерпевшие и свидетели.
Потерпевший Рагиф Бабаев в своих показаниях сообщил, что родители обратились в реабилитационный центр для его лечения:
"Я живу в городе Мингечаур. Мои родители обратились в этот реабилитационный центр. Я страдал от зависимости от казино и азартных игр. В центре мне сказали, что я пробуду там 6 месяцев. Я хотел уйти. Там я проглотил посторонние предметы — вещи. Я делал это в знак протеста. За это обвиняемые меня избили. Среди бьющих не было Джейхуна Салманова. Из-за этого я получил тяжелые травмы лица и ушей. Кроме того, в знак протеста я выходил на крышу. Пробыл там 6-7 часов. За это приехала полиция. Я говорил родителям, что не хочу оставаться в центре. Когда я был там, что-то решалось под контролем. К обвиняемым у меня нет никаких претензий".
Мать потерпевшего дала показания в качестве свидетеля. Она заявила, что сын страдал от зависимости от казино и азартных игр:
"Я узнала о реабилитационном центре в социальной сети "TikTok". Обратилась в центр, и около трех сотрудников ночью в 3 часа пришли и забрали моего сына. Сначала он был недоволен, потом добровольно согласился. За центр я должна была платить 1000 манатов в месяц. Я переводила деньги на банковский счет. У меня нет никаких претензий".
Позже в качестве потерпевшего был допрошен известный скрипач Рамиль Гасаноф. Он сказал, что был наркозависимым:
"В семье нас было трое детей. Я обратился к знакомому по имени Курбан, он привел меня в реабилитационный центр. Сначала я был во втором корпусе, потом меня перевели в первый корпус. Там я жаловался, что скучаю и мне тяжело. Там я познакомился с другим потерпевшим. Когда приехали сотрудники прокуратуры, я сообщил, что хочу уйти. Я пробыл в центре около двух месяцев. Я не мог вынести строгой дисциплины. По отношению ко мне не применялось насилие. Меня туда привели друзья, которые и оплачивали услуги. При поступлении я подписал добровольное согласие. Там много кто выздоровел. Я сам провел там два месяца, и результат был положительный. К обвиняемым у меня претензий нет. В первый раз я жаловался, потому что хотел уйти".
Следующее судебное заседание назначено на 1 июля.
Напомним, по факту незаконных действий в учреждении ООО "Куртулуш Реабилитационный центр", расположенном в городе Сумгайыт, прокуратурой города Сумгайыт возбуждено уголовное дело и проводится досудебное расследование. В ходе первоначальных следственных мероприятий установлено, что директор ООО Джейхун Салманов совместно с Эльшадом Магеррамовым, Натигом Алиевым и другими, неизвестными следствию лицами, в разное время путем применения насилия и обмана привозили в учреждение (жилой дом), расположенное в поселке Джорат города Сумгайыт, более 7 человек, незаконно удерживали их против воли, лишая свободы, при этом лишали возможности связи с родственниками, включая мобильные телефоны и другие средства связи, причиняли физические и психические мучения, в результате чего есть обоснованные подозрения в причинении вреда здоровью некоторым из задержанных. Все три лица привлечены к уголовной ответственности в статусе обвиняемых и в отношении них судом города Сумгайыт по представлению прокурора избрана мера пресечения — арест.
На основании собранных доказательств против Джейхуна Салманова, Эльшада Магеррамова и Натига Алиева выдвинуты обвинения по статьям 145.2.1 и 145.2.4 УК (незаконное лишение свободы двух и более лиц группой лиц по предварительному сговору). oxu.az