Bakıda 7 şagird qoğaldan ZƏHƏRLƏNİB:
Bakı şəhəri, Xəzər rayonu, Binə qəsəbəsində yerləşən 121 nömrəli orta məktəbdə qida zəhərlənməsi iddiası ilə bağlı müvafiq araşdırmalara başlanılıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi məlumat yayıb.
Bildirilib ki, məktəbin bufetində və təchizatçı müəssisədə yoxlamalar aparılaraq qida nümunələri laborator müayinələrə cəlb edilib. İlkin məlumata görə, bufetdən alınan qoğalı istehlak edən 7 şagirddə qida zəhərlənməsi əlamətləri müşahidə olunub. 5 nömrəli Yoluxucu Uşaq Xəstəlikləri Xəstəxanasına yerləşdirilən şagirdlərə "dəqiqləşdirilməmiş bakterial mənşəli qida zəhərlənməsi" diaqnozu qoyulub və onlara zəruri tibbi yardım göstərildikdən sonra ambulator müalicə üçün evə buraxılıblar.
Yoxlama aparılarkən məktəbin bufetinin müvafiq qeydiyyatdan keçmədən fəaliyyət göstərdiyi, istifadə edilən məhsulların mənşəyini təsdiq edən sənədlərin mövcud olmadığı, eləcə də saxlanma şəraitinin sanitar-gigiyenik tələblərə cavab vermədiyi müəyyən edilib.
Eyni zamanda, Bakı şəhəri, Xəzər rayonu, Mərdəkan qəsəbəsində yerləşən "Ləzzət" unlu -qənnadı məmulatlarının istehsalı müəssisəsində plandankənar yoxlama aparılıb. Baxış zamanı müəssisədə ciddi sanitar-gigiyena normalarının pozulduğu aşkarlanıb.
Götürülmüş qida və yaxma nümunələrinin laborator müayinəsi nəticəsində uyğunsuzluq (e.coli, enterobakteriya və stafilokok) aşkarlanıb.
Müəyyən edilən nöqsanlar əsasında məktəbin bufetinin və təchizatçı müəssisənin fəaliyyəti müvəqqəti olaraq dayandırılıb. Məktəbin direktoru və sahibkarlar barəsində inzibati tədbirlər görülərək müvafiq protokollar tərtib edilib. Faktla bağlı toplanmış materiallar müvafiq tədbirlərin görülməsi üçün hüquq-mühafizə orqanlarına göndərilib.

В связи с заявлением о пищевом отравлении в средней школе №121, расположенной в поселке Бина, Хазарский район города Баку, начато соответствующее расследование.
Medianews.az сообщает, что об этом информирует Азербайджанское агентство по безопасности пищевых продуктов.
Уточняется, что в буфете школы и в поставляющем учреждении были проведены проверки, а образцы продуктов были направлены на лабораторные исследования. По предварительной информации, у 7 учеников, употреблявших слойку из буфета, наблюдались признаки пищевого отравления. Ученики были госпитализированы в Детскую инфекционную больницу №5, им был поставлен диагноз «неуточнённое бактериальное пищевое отравление», после оказания необходимой медицинской помощи их отпустили на амбулаторное лечение домой.
В ходе проверки выяснилось, что буфет школы работал без соответствующей регистрации, отсутствовали документы, подтверждающие происхождение используемых продуктов, а условия хранения не соответствовали санитарно-гигиеническим требованиям.
В то же время была проведена внеплановая проверка в предприятии по производству мучных и кондитерских изделий «Лаззат», расположенном в поселке Мордакян Хазарского района города Баку. Во время осмотра установлено серьёзное нарушение санитарно-гигиенических норм.
Лабораторное исследование взятых проб пищи и мазков выявило несоответствия (e.coli, энтеробактерии и стафилококки).
На основании выявленных нарушений деятельность буфета школы и поставляющего предприятия временно приостановлена. В отношении директора школы и предпринимателей приняты административные меры, оформлены соответствующие протоколы. Материалы по факту направлены в правоохранительные органы для принятия соответствующих мер.