“Bakinski”nin “tacdan saldığı”
Erməni kriminal aləminin tanınmış simalarından biri, “qanuni oğru” kimi tanınan Eduard Aroyan vəfat edib. O, kriminal dairələrdə daha çox “Şurik Yerevanski” ləqəbi ilə məşhur olub. Medianews.az Musavat.com-a istinadən xəbər verir ki, o, İrəvan şəhərində 75 yaşında dünyasını dəyişib. “Şurik Yerəvanski” 1974-cü ildə sovet dövrünün nüfuzlu erməni “qanuni oğrularından” biri sayılan Babken Eqoyan tərəfindən “taclandırılıb”. Babken Eqoyan vaxtilə SSRİ-də məşhur “Satqınlar müharibəsi”nin iştirakçılarından olub və Kolıma düşərgələrində ciddi nüfuz qazanıb.
В Ереване на семьдесят пятом году жизни умер бывший вор в законе Шурик Ереванский
“Satqınlar müharibəsi” (“сучья война”) SSRİ həbsxana və düşərgələrində 1940-cı illərin sonu, 1950-ci illərin ortalarınadək davam edən, kriminal aləmin daxilində baş vermiş ən qanlı qarşıdurmalardan biri hesab olunur. Bu münaqişə “qanuni oğrular”la onlara qarşı çıxan məhbus qrupları arasında gedib. Münaqişənin kökü İkinci Dünya Müharibəsi dövrünə gedib çıxır. Müharibə illərində bir sıra kriminal avtoritetlər cəbhəyə göndərilir və ya müxtəlif formalarda sovet hakimiyyəti ilə əməkdaşlığa məcbur qalır. Müharibədən sonra düşərgələrə qayıdan bu şəxslər klassik kriminal “qanunlara” sadiq qalanlar tərəfindən satqın, xəyanətkar kimi damğalanır. Bunun nəticəsində düşərgələrdə açıq və amansız qarşıdurma başlayır. “Qanuni oğrular” dövlətlə hər cür əməkdaşlığı rədd edən qrup kimi çıxış edir, qarşı tərəf isə düşərgə rəhbərliyi ilə əməkdaşlıq edən və ya buna məcbur qalan məhbuslardan ibarət olur. Qarşıdurma təkcə ideoloji deyil, həm də nəzarət və nüfuz uğrunda mübarizə xarakteri daşıyıb.
Müharibə illərində və sonrasında düşərgələr faktiki olaraq iki hissəyə bölünmüşdü. “Qara zonalar” kriminal qaydaların hökm sürdüyü ərazilər idi. “Qırmızı zonalar” isə türmə idarəsi ilə əməkdaşlıq edənlərin üstünlük təşkil etdiyi yerlər hesab olunurdu. Bu bölgü isə zorakılığı daha da alovlandırırdı. Araşdırmaçıların qənaətinə görə, bu qarşıdurma minlərlə məhbusun ölümü ilə nəticələnib. Bəzi mənbələrdə düşərgə rəhbərliyinin bu münaqişəni nəzarətdə saxlamaq və məhbuslar üzərində təsir imkanlarını artırmaq üçün bilərəkdən dərinləşdirdiyi də qeyd olunur. “Satqınlar müharibəsi”nin nəticəsi olaraq sovet kriminal aləmi ciddi parçalanmaya məruz qalıb və “qanuni oğru” institutunun əvvəlki sərt və dəyişməz qaydaları tədricən zəifləməyə başlayıb. Bu proses sonradan postsovet məkanında kriminal iyerarxiyanın formalaşmasına birbaşa təsir göstərdi. Şurik Yerevanski uzun illər sovet kriminal iyerarxiyasında fəaliyyət göstərsə də, 1992-ci ildə onun “qanuni oğru” statusu əlindən alınıb. Bu qərarı isə postsovet məkanında tanınmış fiqurlardan biri olan “Rudik Bakinski” kimi tanınan Rudolf Oqanov verib. Məlumatlara görə, kriminal aləmdə ciddi nüfuza malik olan Oqanov sonradan sifarişli qətlin qurbanı olub. Onun adı uzun illər müxtəlif kriminal münaqişələrdə, o cümlədən “Ded Xasan” kimi tanınan kriminal avtoritetlə qarşıdurmada hallanıb.

Один из известных представителей армянского криминального мира, известный как «законный вор», Эдуард Ароян скончался. В криминальных кругах он был более известен под кличкой «Шурик Ереванский». По информации, полученной Musavat.com, он умер в городе Ереван в возрасте 75 лет. «Шурик Ереванский» был «коронован» в 1974 году Бабкеном Эгойяном, считавшимся одним из влиятельных армянских «законных воров» советского периода. Бабкен Эгойян когда-то был участником знаменитой в СССР «Войны предателей» и приобрёл серьёзное влияние в лагерях Колымы.
В Ереване на семьдесят пятом году жизни умер бывший вор в законе Шурик Ереванский
«Война предателей» («сучья война») считается одним из самых кровавых конфликтов внутри криминального мира, произошедших в тюрьмах и лагерях СССР с конца 1940-х до середины 1950-х годов. Этот конфликт происходил между «законными ворами» и заключёнными группами, выступавшими против них. Корни конфликта уходят в период Второй мировой войны. В годы войны ряд криминальных авторитетов был отправлен на фронт или вынужден различными способами сотрудничать с советской властью. После возвращения из лагерей эти лица были клеймлены как предатели и изменники теми, кто оставался верен классическим криминальным «законам». В результате в лагерях начались открытые и ожесточённые столкновения. «Законные воры» позиционировали себя как группа, отвергающая любое сотрудничество с государством, в то время как противоположная сторона состояла из заключённых, сотрудничавших с администрацией лагерей или вынужденных это делать. Конфликт носил не только идеологический, но также борьбу за власть и влияние.
В годы войны и после неё лагеря фактически разделились на две части. «Чёрные зоны» были территориями, на которых господствовали криминальные правила. «Красные зоны» считались местами, где доминировали те, кто сотрудничал с тюремной администрацией. Это разграничение ещё больше разжигало насилие. По мнению исследователей, данный конфликт привёл к смерти тысяч заключённых. В некоторых источниках отмечается, что руководство лагерей намеренно усугубляло этот конфликт, чтобы держать его под контролем и усиливать своё влияние на заключённых. Как результат «Войны предателей» советский криминальный мир сильно раскололся, и прежние строгие и неизменные правила «института законного вора» постепенно начали ослабевать. Этот процесс впоследствии оказал прямое влияние на формирование криминальной иерархии в постсоветском пространстве. Хотя Шурик Ереванский долгое время действовал в советской криминальной иерархии, в 1992 году у него был отнят статус «законного вора». Это решение было принято Рудольфом Огановым, известным в постсоветском пространстве как «Рудик Бакинский». По данным, Оганов, обладавший серьёзным влиянием в криминальном мире, позднее стал жертвой заказного убийства. Его имя на протяжении многих лет фигурировало в различных криминальных конфликтах, в том числе в противостоянии с криминальным авторитетом, известным как «Дед Хасан».