Bayram süfrəsinin sağlam seçimi –
Novruz süfrəsinin ənənəvi nemətlərindən sayılan badam zəngin vitamin və mineral tərkibi ilə orqanizmə bir sıra müsbət təsirlər göstərir.
Medianews.az bildirir ki, dietoloqların sözlərinə görə, badam ürək-damar sisteminin qorunmasına kömək edir, beyin fəaliyyətini gücləndirir və immuniteti möhkəmləndirir. Tərkibində olan E vitamini dərinin sağlam qalmasına, antioksidant xüsusiyyətləri isə hüceyrələrin yenilənməsinə dəstək verir.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, bayram günlərində şirniyyatların çox istifadə olunduğu dövrdə badam daha faydalı alternativ hesab olunur. O, həm uzun müddət toxluq hissi yaradır, həm də enerji verir. Bununla yanaşı, badamın normadan artıq qəbulunun kalori baxımından çəki artımına səbəb ola biləcəyi də qeyd olunur.

Healthy choice of the holiday table –
Almond, considered one of the traditional delicacies of the Novruz table, has a number of positive effects on the body due to its rich vitamin and mineral content.
According to Medianews.az, dietitians say that almonds help protect the cardiovascular system, strengthen brain function, and boost immunity. The vitamin E it contains supports skin health, and its antioxidant properties support cell renewal.
Experts state that during the holiday period when sweets are consumed a lot, almonds are considered a more beneficial alternative. They both create a long-lasting feeling of fullness and provide energy. At the same time, it is also noted that excessive consumption of almonds can cause weight gain in terms of calories.