BƏƏ-nin OPEC-dən çıxması neft bazarında nəyi dəyişəcək?
“Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) OPEC-dən çıxmasını qlobal neft bazarı üçün nəzərə çarpan, lakin kritik olmayan hadisə kimi qiymətləndirmək olar”. Neft Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri İlham Şaban Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, BƏƏ artıq əhəmiyyətli ehtiyat hasilat gücünə malikdir və nəzəri olaraq kvota sistemindən kənarda daha sürətlə hasilatı artıra bilər: “Lakin ixracın real artırılması potensialı həm yataqların texniki xüsusiyyətləri, həm də resursların uzunmüddətli idarəetmə strategiyası ilə məhdudlaşır. Əsas məsələ hasilatı artırmaq imkanından çox bunun nə dərəcədə məqsədəuyğun olmasıdır.
BƏƏ ənənəvi olaraq qiymət müharibəsindən daha çox gəlirlərin optimallaşdırılmasına yönəlmiş balanslı siyasət yürüdür.
BƏƏ tərəfindən təklifin artırılması çox qısa müddətdə neft qiymətlərinə təzyiq göstərə bilər, lakin digər iri istehsalçıların dəstəyi olmadan bu təsirin davamlı olması mümkün deyil.
Bundan əlavə nəzərə almaq lazımdır ki, BƏƏ-nin bazara çıxartmaq istədiyi əlavə neft həcmləri (nəzəri baxımdan 1 milyon barrel, praktik olaraq bunun yarısı qədər) gündə 100 milyon barreli aşan qlobal tələbat fonunda həlledici deyil.
Beləliklə, OPEC-dən çıxış qiymətlərin kəskin enməsi üçün alətə çevrilməyəcək.
Bu addım daha çox BƏƏ-nin enerji siyasətində çevikliyini və bazardakı danışıqlar mövqelərini gücləndirəcək.
Uzunmüddətli perspektivdə isə BƏƏ bazar payının artırılması ilə rahat qiymət səviyyəsinin qorunması arasında balans axtaracaq”.
BƏƏ-nin OPEC-dən çıxmaq qərarının səbəbinə gəlincə, İlham Şaban qeyd edib ki, burada siyasi-iqtisadi faktorlar var: “Birincisi, BƏƏ ilə OPEC-də “birinci skripka” rolunda çıxış edən Səudiyyə Ərəbistanı arasında siyasi gərginlik var və Əbu-Dabi öz siyasətini Ər-Riyadın arzusuna uyğun uzlaşdırmağa meylli deyil. İkincisi, builki İran müharibəsi BƏƏ iqtisadiyyatına kifayət qədər ziyan vurub, ona görə də Əbu-Dabi ziyanı qarşılamaq üçün özünü OPEC kvotaları ilə limitləməyə hansısa əsas görmür”.

“The exit of the United Arab Emirates (UAE) from OPEC can be considered a noticeable but not critical event for the global oil market.” Ilham Shaban, head of the Oil Research Center, said this in an interview with Medianews.az.
He stated that the UAE already has significant reserve production capacity and theoretically can increase production faster outside the quota system: “However, the real potential to increase exports is limited both by the technical characteristics of the fields and by the long-term resource management strategy. The main issue is not so much the ability to increase production but how appropriate it is to do so.”
The UAE traditionally pursues a balanced policy focused more on optimizing revenues than on price wars.
An increase in supply by the UAE may put pressure on oil prices in the very short term, but without the support of other major producers, it is unlikely that this effect will be sustainable.
Moreover, it should be noted that the additional oil volumes the UAE wants to bring to the market (theoretically 1 million barrels, practically about half of that) are not decisive against the backdrop of global demand exceeding 100 million barrels per day.
Thus, the exit from OPEC will not become a tool for a sharp drop in prices.
This move will rather strengthen the UAE's flexibility in energy policy and its negotiation positions in the market.
In the long term, the UAE will seek a balance between increasing market share and maintaining a comfortable price level.”
Regarding the reason for the UAE’s decision to leave OPEC, Ilham Shaban noted that there are political-economic factors: “Firstly, there is political tension between the UAE and Saudi Arabia, which plays the ‘first violin’ role in OPEC, and Abu Dhabi is not inclined to align its policy according to Riyadh’s wishes. Secondly, this year’s war with Iran has caused considerable damage to the UAE’s economy, so Abu Dhabi does not see any reason to limit itself with OPEC quotas to cover the losses.”