BƏƏ-nin OPEC-dən çıxması neft bazarında nəyi dəyişəcək?
“Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) OPEC-dən çıxmasını qlobal neft bazarı üçün nəzərə çarpan, lakin kritik olmayan hadisə kimi qiymətləndirmək olar”. Neft Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri İlham Şaban Medianews.az-a açıqlamasında belə deyib.
O bildirib ki, BƏƏ artıq əhəmiyyətli ehtiyat hasilat gücünə malikdir və nəzəri olaraq kvota sistemindən kənarda daha sürətlə hasilatı artıra bilər: “Lakin ixracın real artırılması potensialı həm yataqların texniki xüsusiyyətləri, həm də resursların uzunmüddətli idarəetmə strategiyası ilə məhdudlaşır. Əsas məsələ hasilatı artırmaq imkanından çox bunun nə dərəcədə məqsədəuyğun olmasıdır.
BƏƏ ənənəvi olaraq qiymət müharibəsindən daha çox gəlirlərin optimallaşdırılmasına yönəlmiş balanslı siyasət yürüdür.
BƏƏ tərəfindən təklifin artırılması çox qısa müddətdə neft qiymətlərinə təzyiq göstərə bilər, lakin digər iri istehsalçıların dəstəyi olmadan bu təsirin davamlı olması mümkün deyil.
Bundan əlavə nəzərə almaq lazımdır ki, BƏƏ-nin bazara çıxartmaq istədiyi əlavə neft həcmləri (nəzəri baxımdan 1 milyon barrel, praktik olaraq bunun yarısı qədər) gündə 100 milyon barreli aşan qlobal tələbat fonunda həlledici deyil.
Beləliklə, OPEC-dən çıxış qiymətlərin kəskin enməsi üçün alətə çevrilməyəcək.
Bu addım daha çox BƏƏ-nin enerji siyasətində çevikliyini və bazardakı danışıqlar mövqelərini gücləndirəcək.
Uzunmüddətli perspektivdə isə BƏƏ bazar payının artırılması ilə rahat qiymət səviyyəsinin qorunması arasında balans axtaracaq”.
BƏƏ-nin OPEC-dən çıxmaq qərarının səbəbinə gəlincə, İlham Şaban qeyd edib ki, burada siyasi-iqtisadi faktorlar var: “Birincisi, BƏƏ ilə OPEC-də “birinci skripka” rolunda çıxış edən Səudiyyə Ərəbistanı arasında siyasi gərginlik var və Əbu-Dabi öz siyasətini Ər-Riyadın arzusuna uyğun uzlaşdırmağa meylli deyil. İkincisi, builki İran müharibəsi BƏƏ iqtisadiyyatına kifayət qədər ziyan vurub, ona görə də Əbu-Dabi ziyanı qarşılamaq üçün özünü OPEC kvotaları ilə limitləməyə hansısa əsas görmür”.

«Выход Объединённых Арабских Эмиратов (ОАЭ) из ОПЕК можно оценить как заметное, но некритичное событие для глобального нефтяного рынка». Об этом в интервью Medianews.az заявил руководитель Центра нефтяных исследований Ильхам Шабан.
Он отметил, что ОАЭ уже обладают значительными резервами добычи и теоретически могут быстрее наращивать производство вне квотной системы: «Однако реальный потенциал увеличения экспорта ограничен как техническими особенностями месторождений, так и долгосрочной стратегией управления ресурсами. Главный вопрос — не столько в возможности увеличить добычу, сколько в том, насколько это целесообразно.
Традиционно ОАЭ придерживаются сбалансированной политики, направленной скорее на оптимизацию доходов, нежели на ценовую войну.
Увеличение предложения со стороны ОАЭ может оказать давление на цены на нефть в краткосрочной перспективе, однако без поддержки других крупных производителей этот эффект вряд ли будет устойчивым.
Кроме того, следует учитывать, что дополнительные объёмы нефти, которые ОАЭ намерены вывести на рынок (теоретически 1 миллион баррелей, на практике — около половины), не играют решающей роли на фоне глобального спроса, превышающего 100 миллионов баррелей в день.
Таким образом, выход из ОПЕК не станет инструментом для резкого падения цен.
Этот шаг скорее усилит гибкость энергетической политики ОАЭ и их переговорные позиции на рынке.
В долгосрочной перспективе ОАЭ будут искать баланс между увеличением доли на рынке и поддержанием комфортного уровня цен».
Что касается причины решения ОАЭ покинуть ОПЕК, Ильхам Шабан отметил наличие политико-экономических факторов: «Во-первых, между ОАЭ и Саудовской Аравией, выступающей в ОПЕК в роли «первой скрипки», существуют политические напряжённости, и Абу-Даби не склонен согласовывать свою политику с пожеланиями Эр-Рияда. Во-вторых, текущая иранская война нанесли значительный ущерб экономике ОАЭ, поэтому Абу-Даби не видит оснований ограничивать себя квотами ОПЕК для покрытия убытков».