Belçika da “yox” dedi
Belçika Baş naziri Bart De Vever federal hökumətin mövqeyinin ABŞ və İsrailin İrana hücumlarında iştirak etməyə qarşı olduğunu açıqlayıb.
Medianews.az Qafqazinfo-ya istinadən xəbər verir ki, De Vever Brüsseldə keçirilən tədbirdən sonra jurnalistlərin Belçikanın Hörmüz boğazında mümkün hərbi əməliyyatda iştirak edib-etməyəcəyi ilə bağlı suallarını cavablandırıb.
O bildirib ki, federal hökumətin mövqeyi ABŞ və İsrailin İrana qarşı əməliyyatlarında iştirak etməməkdir. De Vever əlavə edib ki, NATO müttəfiqlərindən və ya regiondakı digər ölkələrdən hər hansı sorğu gəlsə, bu məsələ müzakirə olunacaq.
Baş nazir həmçinin Avropanın Rusiya ilə münasibətlərinin normallaşdırılması barədə suallara cavab verib. O qeyd edib ki, normallaşma yalnız Avropa İttifaqı və Ukrayna üçün məqbul olan sülh müqaviləsi imzalandıqdan sonra nəzərdən keçirilə bilər:
“Hər müharibədən sonra məqsəd budur. Əlbəttə ki, əbədi olaraq düşmən qala bilməzsiniz, elə deyilmi?”
Qeyd edək ki, bundan əvvəl Almaniyanın müdafiə naziri Boris Pistorius ABŞ Prezidenti Donald Trampın Hörmüz boğazına hərbi gəmilər göndərmək çağırışını rədd edərək, İranla münaqişənin Almaniyanın müharibəsi olmadığını qeyd etmişdi.

Премьер-министр Бельгии Барт Де Вевер заявил, что позиция федерального правительства заключается в отказе участвовать в атаках США и Израиля на Иран.
По данным Medianews.az со ссылкой на Qafqazinfo, Де Вевер после мероприятия в Брюсселе ответил на вопросы журналистов о том, примет ли Бельгия участие в возможной военной операции в Ормузском проливе.
Он отметил, что позиция федерального правительства — не участвовать в операциях США и Израиля против Ирана. Де Вевер добавил, что если поступит запрос от союзников по НАТО или других стран региона, этот вопрос будет обсуждаться.
Премьер-министр также ответил на вопросы относительно нормализации отношений Европы с Россией. Он отметил, что нормализация может быть рассмотрена только после подписания приемлемого для Европейского Союза и Украины мирного соглашения:
«После каждой войны цель именно такова. Конечно, вы не можете оставаться врагом вечно, не так ли?»
Отметим, что ранее министр обороны Германии Борис Писториус отверг призыв президента США Дональда Трампа направить военные корабли в Ормузский пролив, отметив, что конфликт с Ираном не является войной Германии.