Belçika da “yox” dedi
Belçika Baş naziri Bart De Vever federal hökumətin mövqeyinin ABŞ və İsrailin İrana hücumlarında iştirak etməyə qarşı olduğunu açıqlayıb.
Medianews.az Qafqazinfo-ya istinadən xəbər verir ki, De Vever Brüsseldə keçirilən tədbirdən sonra jurnalistlərin Belçikanın Hörmüz boğazında mümkün hərbi əməliyyatda iştirak edib-etməyəcəyi ilə bağlı suallarını cavablandırıb.
O bildirib ki, federal hökumətin mövqeyi ABŞ və İsrailin İrana qarşı əməliyyatlarında iştirak etməməkdir. De Vever əlavə edib ki, NATO müttəfiqlərindən və ya regiondakı digər ölkələrdən hər hansı sorğu gəlsə, bu məsələ müzakirə olunacaq.
Baş nazir həmçinin Avropanın Rusiya ilə münasibətlərinin normallaşdırılması barədə suallara cavab verib. O qeyd edib ki, normallaşma yalnız Avropa İttifaqı və Ukrayna üçün məqbul olan sülh müqaviləsi imzalandıqdan sonra nəzərdən keçirilə bilər:
“Hər müharibədən sonra məqsəd budur. Əlbəttə ki, əbədi olaraq düşmən qala bilməzsiniz, elə deyilmi?”
Qeyd edək ki, bundan əvvəl Almaniyanın müdafiə naziri Boris Pistorius ABŞ Prezidenti Donald Trampın Hörmüz boğazına hərbi gəmilər göndərmək çağırışını rədd edərək, İranla münaqişənin Almaniyanın müharibəsi olmadığını qeyd etmişdi.

Also Belgium “no” he said
Belgian Prime Minister Bart De Wever announced that the federal government's position is against participating in U.S. and Israeli attacks on Iran.
Medianews.az, citing Qafqazinfo, reports that De Wever responded to journalists' questions about whether Belgium would participate in a possible military operation in the Strait of Hormuz after an event held in Brussels.
He stated that the federal government's position is not to participate in the operations against Iran by the U.S. and Israel. De Wever added that if there is any request from NATO allies or other countries in the region, this issue will be discussed.
The Prime Minister also responded to questions about Europe's normalization of relations with Russia. He noted that normalization can only be considered after a reasonable peace agreement is signed for the European Union and Ukraine:
"This is the goal after every war. Of course, you cannot remain enemies forever, can you?"
It should be noted that earlier, Germany's Defense Minister Boris Pistorius rejected U.S. President Donald Trump's call to send warships to the Strait of Hormuz, stating that the conflict with Iran is not Germany's war.