“Microsoft” şirkətinin həmtəsisçisi, milyarder Bill Qeyt “Epşteyn qalmaqalı”na görə Hindistanda süni intellektə həsr olunmuş sammitdə çıxış edə bilməyib.
Medianews.az xarici mediaya istinadla bildirir ki, Bill Qeytsin “Aİ İmpact Summit 2026” adlı tədbirdə çıxışı əvvəldən planlaşdırılıbmış. Bunu sammitin təşkilatçıları ötən həftə rəsmi şəkildə elan da edibmiş. Amma Bill Qeyt tədbirdə iştirak etsə də, çıxışa bir neçə saat qalmış nitq söyləməkdən boyun qaçırıb.
Qeyts Fondunun yaydığı açıqlamada bu məsələyə aydınlıq gətirilib. Bildirilib ki, milyarder ictimai diqqəti sammitin əsas işindən yayındırmamaq üçün tribunaya çıxmayıb. Yəni Bill Qeyt çıxış etsəydi, süni intellektlə bağlı məsələlər bir kənarda qalacaq, “Epşteyn qalmaqalı” önə keçəcək, sammitin gündəminə düşəcəkdi.
Xatırladaq ki, seksual təcavüzdə bir sıra digər ağır cinayətlərdə ittiham olunan amerikalı maliyyəçi Cefri Epşteynlə Bill Qeyts arasında 2010-cu illərdə təmaslar olub. 2019-cu ildə həbsdə olduğu vaxt müəmmalı şəkildə ölən Epşteynlə bağlı son aylar açıqlanan yüz minlərlə sənəd onun Qeytslə münasibətlərini də yenidən diqqət mərkəzinə gətirib. Qeytsin nüfuzuna kölgə salan iddialar ortaya çıxıb. Bill Qeyts Epşteyni tanıdığına görə peşmanlığını bildirib, irəli sürülən bəzi iddiaları isə etiraf etməyib.

Bill Gates at the last moment refused to go on stage.
Bill Gates, co-founder of Microsoft and billionaire, was unable to speak at an artificial intelligence summit in India due to the "Epstein scandal."
Medianews.az, citing foreign media, reports that Bill Gates' speech at the event called "AI Impact Summit 2026" was planned from the beginning. The organizers of the summit officially announced this last week. However, although Bill Gates attended the event, he declined to give a speech a few hours before it started.
A statement released by the Gates Foundation clarified this matter. It was stated that the billionaire did not take the podium to avoid diverting public attention from the main work of the summit. In other words, if Bill Gates had spoken, issues related to artificial intelligence would have been sidelined, the "Epstein scandal" would have come to the forefront, and it would have become the agenda of the summit.
It should be recalled that Bill Gates had contacts with American financier Jeffrey Epstein, who was accused of sexual assault and various other serious crimes, in the 2010s. Last months' disclosures of hundreds of thousands of documents related to Epstein, who died mysteriously while in detention in 2019, have brought his relationship with Gates back into the spotlight. Allegations that have cast a shadow over Gates' reputation have emerged. Bill Gates expressed regret for knowing Epstein but denied some of the allegations made against him.