Britaniyanın neçə rəhbəri sağdır?
Formal monarxiya olan Böyük Britaniyada kral dövlət başçısı sayılsa da, ölkənin faktiki rəhbəri baş nazirdir.
Medianews.az bildirir ki, Britaniyaya 1990-cı ildən bəri rəhbərlik etmiş, yəni son 36 ildə bu ölkədə baş nazir postunu tutmuş şəxslərin hamısı sağdır.
2026-cı ildə baş nazir vəzifəsindən istefa verdiyini elan edən və hazırda postunu təhvil verməyə hazırlaşan Kir Starmeri saymasaq, Britaniyada səkkiz sabiq baş nazir yaşayır.
Onların ən yaşlısı Con Meycordur - 1990-1997-ci illərdə baş nazir olub, 83 yaşı var.
1997-2007-ci illərin baş naziri Toni Bler 73 yaşındadır.
75 yaşlı Qordon Braun baş nazir postunu 2007-2010-cu illərdə tutub.
59 yaşlı Devid Kemeron 2010-2016-cı illərdə baş nazir olub.
Tereza Meyin 69 yaşı var, 2016-2019-cu illərin baş naziridir.
Boris Conson 62 yaşındadır, baş nazir postunda 2019-2022-ci illərdə əyləşib.
Çox qısa müddətdə - 2022-ci ilin sentyabr-oktyabr aylarında baş nazir olmuş Liz Trass 50 yaşındadır.
Ondan sonra baş nazir olmuş və postunu 2024-cü ildə tərk etmiş Rişi Sunak sabiq hökumət rəhbərləri arasında ən gəncidir - 46 yaşı var.
Baş nazir postuna 2024-cü ildə gəlmiş Kir Starmer isə sabiq baş nazirlər cərgəsinə 63 yaşında qoşulur.
Britaniya sabiq baş nazirlə sonuncu dəfə 13 il qabaq vidalaşıb: 1979-1990-cı illərdə baş nazir olmuş Marqaret Tetçer 2013-cü ilin aprelində 87 yaşında vəfat edib.

В Великобритании, являющейся формальной монархией, король считается главой государства, однако фактическим руководителем страны является премьер-министр.
Medianews.az сообщает, что все лица, занимавшие пост премьер-министра в Великобритании с 1990 года, то есть за последние 36 лет, живы.
Если не считать Кира Стармера, который в 2026 году объявил об уходе с поста премьер-министра и сейчас готовится передать его, в Великобритании проживают восемь бывших премьер-министров.
Самый пожилой из них — Джон Мейджор, занимавший пост премьер-министра в 1990-1997 годах, ему 83 года.
Тони Блэр, премьер-министр в 1997-2007 годах, ему 73 года.
Гордон Браун, занимавший пост премьер-министра в 2007-2010 годах, ему 75 лет.
Дэвид Кэмерон, премьер-министр с 2010 по 2016 год, ему 59 лет.
Тереза Мэй, занимавшая пост премьер-министра в 2016-2019 годах, ей 69 лет.
Борис Джонсон, премьер-министр в 2019-2022 годах, ему 62 года.
Лиз Трасс, которая была премьер-министром очень короткий период — в сентябре-октябре 2022 года, ей 50 лет.
После неё пост премьер-министра занимал Риши Сунак, который покинул его в 2024 году; он самый молодой среди бывших руководителей правительства — ему 46 лет.
Кир Стармер, пришедший на пост премьер-министра в 2024 году, присоединится к ряду бывших премьер-министров в возрасте 63 лет.
В последний раз Великобритания прощалась с бывшим премьер-министром 13 лет назад: Маргарет Тэтчер, занимавшая пост премьер-министра в 1979-1990 годах, ушла из жизни в апреле 2013 года в возрасте 87 лет.