Britaniyanın neçə rəhbəri sağdır?
Formal monarxiya olan Böyük Britaniyada kral dövlət başçısı sayılsa da, ölkənin faktiki rəhbəri baş nazirdir.
Medianews.az bildirir ki, Britaniyaya 1990-cı ildən bəri rəhbərlik etmiş, yəni son 36 ildə bu ölkədə baş nazir postunu tutmuş şəxslərin hamısı sağdır.
2026-cı ildə baş nazir vəzifəsindən istefa verdiyini elan edən və hazırda postunu təhvil verməyə hazırlaşan Kir Starmeri saymasaq, Britaniyada səkkiz sabiq baş nazir yaşayır.
Onların ən yaşlısı Con Meycordur - 1990-1997-ci illərdə baş nazir olub, 83 yaşı var.
1997-2007-ci illərin baş naziri Toni Bler 73 yaşındadır.
75 yaşlı Qordon Braun baş nazir postunu 2007-2010-cu illərdə tutub.
59 yaşlı Devid Kemeron 2010-2016-cı illərdə baş nazir olub.
Tereza Meyin 69 yaşı var, 2016-2019-cu illərin baş naziridir.
Boris Conson 62 yaşındadır, baş nazir postunda 2019-2022-ci illərdə əyləşib.
Çox qısa müddətdə - 2022-ci ilin sentyabr-oktyabr aylarında baş nazir olmuş Liz Trass 50 yaşındadır.
Ondan sonra baş nazir olmuş və postunu 2024-cü ildə tərk etmiş Rişi Sunak sabiq hökumət rəhbərləri arasında ən gəncidir - 46 yaşı var.
Baş nazir postuna 2024-cü ildə gəlmiş Kir Starmer isə sabiq baş nazirlər cərgəsinə 63 yaşında qoşulur.
Britaniya sabiq baş nazirlə sonuncu dəfə 13 il qabaq vidalaşıb: 1979-1990-cı illərdə baş nazir olmuş Marqaret Tetçer 2013-cü ilin aprelində 87 yaşında vəfat edib.

Although the king is considered the head of state in the United Kingdom, which is a formal monarchy, the actual leader of the country is the prime minister.
Medianews.az reports that all the individuals who have held the post of prime minister in Britain since 1990, that is, in the last 36 years, are still alive.
Excluding Keir Starmer, who announced his resignation from the position of prime minister in 2026 and is currently preparing to hand over his post, there are eight former prime ministers living in Britain.
The oldest among them is John Major - who served as prime minister from 1990 to 1997 and is 83 years old.
Tony Blair, prime minister from 1997 to 2007, is 73 years old.
Gordon Brown, 75 years old, held the post of prime minister from 2007 to 2010.
David Cameron, who was prime minister from 2010 to 2016, is 59 years old.
Theresa May is 69 years old, having served as prime minister from 2016 to 2019.
Boris Johnson is 62 years old and was prime minister from 2019 to 2022.
Liz Truss, who was prime minister briefly from September to October 2022, is 50 years old.
Rishi Sunak, who became prime minister after her and left the post in 2024, is the youngest among the former heads of government - he is 46 years old.
Keir Starmer, who became prime minister in 2024, joins the ranks of former prime ministers at the age of 63.
Britain last said goodbye to a former prime minister 13 years ago: Margaret Thatcher, who was prime minister from 1979 to 1990, passed away in April 2013 at the age of 87.