Bu ölkədə prezident seçkisinin günləri dəqiqləşdi
Medianews.az bildirir ki, Nazirlər Şurası birinci turu aprelin 18-nə, ikinci turu mayın 2-nə təyin edib.
Prezident 5 ildən bir seçilir. Ardıcıl iki dəfədən artıq prezident postu tutmaq yasaqdır.
2017 və 2022-ci illərin seçkilərində Emmanuel Makron prezident mandatı alıb. 1977-ci il təvəllüdlü Emmanuel Makron ikinci prezidentlik müddəti bitəndən sonra siyasətdən gedəcəyini bəyan edib.
Fransada hökumət həm prezident seçkisinin, həm də parlamentin aşağı palatasına - Milli Məclisə seçkinin nəticələri əsasında qurulur. İndiki Milli Məclis 2024-cü ilin yayında keçirilmiş növbədənkənar seçkidə formalaşıb. Prezidentə bağlı İntibah Partiyası və müttəfiqləri Milli Məclisdə azlıqda olsa da, hökumət formalaşdıra bilir.

The exact date of the 2027 presidential election in France has been announced.
Medianews.az reports that the Council of Ministers has scheduled the first round for April 18 and the second round for May 2.
The president is elected every 5 years. Holding the presidential office for more than two consecutive terms is prohibited.
Emmanuel Macron won the presidential mandate in the 2017 and 2022 elections. Born in 1977, Emmanuel Macron has declared that he will leave politics after his second presidential term ends.
In France, the government is formed based on the results of both the presidential election and the election to the lower house of parliament — the National Assembly. The current National Assembly was formed in the snap election held in the summer of 2024. Although the Renaissance Party, aligned with the president, and its allies are in the minority in the National Assembly, they are still able to form the government.