Bu ölkədə prezident seçkisinin günləri dəqiqləşdi
Medianews.az bildirir ki, Nazirlər Şurası birinci turu aprelin 18-nə, ikinci turu mayın 2-nə təyin edib.
Prezident 5 ildən bir seçilir. Ardıcıl iki dəfədən artıq prezident postu tutmaq yasaqdır.
2017 və 2022-ci illərin seçkilərində Emmanuel Makron prezident mandatı alıb. 1977-ci il təvəllüdlü Emmanuel Makron ikinci prezidentlik müddəti bitəndən sonra siyasətdən gedəcəyini bəyan edib.
Fransada hökumət həm prezident seçkisinin, həm də parlamentin aşağı palatasına - Milli Məclisə seçkinin nəticələri əsasında qurulur. İndiki Milli Məclis 2024-cü ilin yayında keçirilmiş növbədənkənar seçkidə formalaşıb. Prezidentə bağlı İntibah Partiyası və müttəfiqləri Milli Məclisdə azlıqda olsa da, hökumət formalaşdıra bilir.

Во Франции точно определена дата президентских выборов 2027 года.
Medianews.az сообщает, что Совет министров назначил первый тур на 18 апреля, а второй тур — на 2 мая.
Президент избирается на 5 лет. Запрещено занимать пост президента более двух сроков подряд.
На выборах 2017 и 2022 годов президентский мандат получил Эммануэль Макрон. Родившийся в 1977 году Эммануэль Макрон заявил, что уйдет из политики после завершения второго президентского срока.
Во Франции правительство формируется как на основе президентских выборов, так и выборов в нижнюю палату парламента — Национальное собрание. Нынешнее Национальное собрание сформировано по итогам дополнительных выборов, проведённых летом 2024 года. Партийная коалиция "Возрождение" и её союзники, поддерживающие президента, несмотря на меньшинство в Национальном собрании, способны формировать правительство.