Bu qida sümükləri gücləndirir
Həkimlər 50 yaşdan sonra sümüklərin möhkəm qalması üçün düzgün qidalanma və fiziki aktivliyin vacib olduğunu bildirirlər. Osteoporoz riski yaş artdıqca yüksəlir və çox vaxt yalnız sınıq baş verdikdən sonra aşkarlanır.
Medianews.az xəbər verir ki,  mütəxəssislərin sözlərinə görə, xəstəliyin qarşısını almaq üçün əsas amillər kalsium və D vitamini ilə zəngin qidalar, eləcə də gündəlik fiziki məşqlərdir. Xüsusilə sürətli yerimə və güc məşqləri tövsiyə olunur.
Həkimlər 50 yaşdan yuxarı insanlar üçün ən faydalı qidalardan biri kimi sardina balığını qeyd edirlər. Bu məhsul həm kalsium, həm də D vitamini ilə zəngindir və sümük sağlamlığını dəstəkləyir.

Врачи сообщают, что после 50 лет для крепости костей важны правильное питание и физическая активность. Риск остеопороза увеличивается с возрастом и зачастую обнаруживается только после перелома.
Medianews.az сообщает, что по словам специалистов, основными факторами для предотвращения болезни являются продукты, богатые кальцием и витамином D, а также ежедневные физические упражнения. Особенно рекомендуется быстрая ходьба и силовые тренировки.
Врачи отмечают, что одной из самых полезных продуктов для людей старше 50 лет является сардина. Этот продукт богат и кальцием, и витамином D, поддерживая здоровье костей.