Bu saatlarda çölə ÇIXMAYIN
Bunu canlı yayımda Səhiyyə Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutunun pulmonoloqu Günay Əliyeva deyib.
"Bu səbəbdən allergiyası olan şəxslərə pik saatlarda açıq havada az vaxt keçirmək, maska və gün eynəyindən istifadə etmək tövsiyə olunur".
Bundan başqa nəzərə çatdırıb ki, allergik rinitdən əziyyət çəkən pasiyentlərdə hava şəraitinin dəyişməsi şikayətlərin artmasına səbəb ola bilər:
"Yağışlı havalarda bəzən vəziyyətin yaxşılaşması, bəzən isə əksinə pisləşməsi müşahidə olunur".
Qeyd edib ki, yağış zamanı havadakı allergenlərin miqdarı azalır və bu, tənəffüs yollarında qıcıqlanmanı bir müddət zəiflədir:
"Lakin yağışdan sonra rütubətin artması bitki tozcuqlarının şişməsinə və parçalanmasına səbəb olur. Nəticədə bu hissəciklər yenidən havaya qarışaraq allergik şikayətləri gücləndirə bilər".

"The concentration of dust particles in the air varies at different times of the day."
This was stated live by Gunay Aliyeva, a pulmonologist at the Ministry of Health's Scientific Research Institute of Lung Diseases.
"For this reason, it is recommended that individuals with allergies spend less time outdoors during peak hours and use masks and sunglasses."
She also noted that changes in weather conditions can increase complaints in patients suffering from allergic rhinitis:
"Sometimes improvement is observed in rainy weather, while other times the condition worsens."
She stated that during rain, the amount of allergens in the air decreases, which temporarily reduces irritation in the respiratory tract:
"However, after the rain, the increase in humidity causes pollen grains to swell and break apart. As a result, these particles mix back into the air, potentially intensifying allergic complaints."