Bu saatlarda çölə ÇIXMAYIN
Bunu canlı yayımda Səhiyyə Nazirliyi Elmi-Tədqiqat Ağciyər Xəstəlikləri İnstitutunun pulmonoloqu Günay Əliyeva deyib.
"Bu səbəbdən allergiyası olan şəxslərə pik saatlarda açıq havada az vaxt keçirmək, maska və gün eynəyindən istifadə etmək tövsiyə olunur".
Bundan başqa nəzərə çatdırıb ki, allergik rinitdən əziyyət çəkən pasiyentlərdə hava şəraitinin dəyişməsi şikayətlərin artmasına səbəb ola bilər:
"Yağışlı havalarda bəzən vəziyyətin yaxşılaşması, bəzən isə əksinə pisləşməsi müşahidə olunur".
Qeyd edib ki, yağış zamanı havadakı allergenlərin miqdarı azalır və bu, tənəffüs yollarında qıcıqlanmanı bir müddət zəiflədir:
"Lakin yağışdan sonra rütubətin artması bitki tozcuqlarının şişməsinə və parçalanmasına səbəb olur. Nəticədə bu hissəciklər yenidən havaya qarışaraq allergik şikayətləri gücləndirə bilər".

"Концентрация пылевых частиц в воздухе меняется в разное время суток".
Об этом в прямом эфире заявила пульмонолог Института научных исследований заболеваний легких Министерства здравоохранения Гюнай Алиева.
"Поэтому лицам с аллергией рекомендуется проводить меньше времени на открытом воздухе в часы пик, а также использовать маску и солнцезащитные очки".
Кроме того, она отметила, что у пациентов, страдающих аллергическим ринитом, изменение погодных условий может вызвать усиление жалоб:
"Иногда в дождливую погоду состояние улучшается, иногда же наоборот — ухудшается".
Она пояснила, что во время дождя количество аллергенов в воздухе снижается, что временно ослабляет раздражение дыхательных путей:
"Однако после дождя повышение влажности приводит к разбуханию и распаду растительной пыли. В результате эти частицы вновь попадают в воздух и могут усилить аллергические симптомы".