Bu şəxslərin pensiyası övladına veriləcək
Medianews.az bildirir ki, qanunvericiliyə əsasən, belə şəxslərə valideynlərinin hər ikisinin əmək pensiyası eyni vaxtda təyin edilmir. Valideynlərin sosial sığorta stajı və fərdi hesablarında toplanmış pensiya kapitalı hesablanır və nəticədə yalnız bir pensiya – məbləği daha yüksək olan valideynin pensiyası təyin edilir.
Yəni, şəxs həm atasının, həm də anasının pensiyasını ayrıca-alrı ala bilməz. Hesablama zamanı hər iki valideynin iş stajı, əməkhaqqı və yığılan pensiya kapitalı nəzərə alınır, daha yüksək məbləğ hansıdırsa, həmin pensiya təyin olunur və şəxs o pensiyanı alır.
Əlavə olaraq, qeyd etmək lazımdır ki, hər iki valideynini itirmiş şəxslər adətən ailə başçısını itirməyə görə əmək pensiyası hüququ ilə təmin olunurlar. Bu pensiya hüququ uşağın 18 yaşına qədər, əgər əyani təhsil alırsa 23 yaşına qədər, əlilliyi varsa əlillik müddəti ərzində ödənilə bilər. Pensiya almaq üçün isə vəfat edən valideynlərin rəsmi iş stajının və sosial sığorta ödənişlərinin olması əsas şərtlərdən biridir.
Pensiya təyin olunması üçün müraciət şəxsiyyət vəsiqəsi, valideynlərin ölüm haqqında şəhadətnaməsi, doğum haqqında şəhadətnamə və təhsil alırsa təhsil haqqında arayışla birlikdə Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna edilir. Pensiya məbləği isə valideynlərin topladığı pensiya kapitalına uyğun olaraq hesablanır. (Nocomment.az)

Вопрос пенсии для лиц, потерявших обоих родителей, является одним из часто задаваемых.
Как сообщает Medianews.az, согласно законодательству, таким лицам пенсия от обоих родителей не назначается одновременно. Учитывается страховой стаж родителей и накопленный в их индивидуальных счетах пенсионный капитал, и в результате назначается только одна пенсия — пенсия того родителя, сумма которой выше.
То есть лицо не может получать пенсии отдельно и от отца, и от матери. При расчете учитываются рабочий стаж, заработная плата и накопленный пенсионный капитал обоих родителей, и назначается пенсия с более высокой суммой, которую и получает лицо.
Дополнительно следует отметить, что лица, потерявшие обоих родителей, обычно имеют право на трудовую пенсию по случаю потери кормильца. Это право на пенсию может осуществляться до 18 лет, если учится очно — до 23 лет, если есть инвалидность — в течение срока инвалидности. Для получения пенсии одним из основных условий является наличие официального рабочего стажа и уплаты социальных взносов умерших родителей.
Для назначения пенсии подается заявление в Государственный фонд социальной защиты вместе с удостоверением личности, свидетельствами о смерти родителей, свидетельством о рождении и справкой об обучении, если таковое имеется. Размер пенсии рассчитывается в соответствии с накопленным пенсионным капиталом родителей. (Nocomment.az)