Bu şəxslərin pensiyası övladına veriləcək
Medianews.az bildirir ki, qanunvericiliyə əsasən, belə şəxslərə valideynlərinin hər ikisinin əmək pensiyası eyni vaxtda təyin edilmir. Valideynlərin sosial sığorta stajı və fərdi hesablarında toplanmış pensiya kapitalı hesablanır və nəticədə yalnız bir pensiya – məbləği daha yüksək olan valideynin pensiyası təyin edilir.
Yəni, şəxs həm atasının, həm də anasının pensiyasını ayrıca-alrı ala bilməz. Hesablama zamanı hər iki valideynin iş stajı, əməkhaqqı və yığılan pensiya kapitalı nəzərə alınır, daha yüksək məbləğ hansıdırsa, həmin pensiya təyin olunur və şəxs o pensiyanı alır.
Əlavə olaraq, qeyd etmək lazımdır ki, hər iki valideynini itirmiş şəxslər adətən ailə başçısını itirməyə görə əmək pensiyası hüququ ilə təmin olunurlar. Bu pensiya hüququ uşağın 18 yaşına qədər, əgər əyani təhsil alırsa 23 yaşına qədər, əlilliyi varsa əlillik müddəti ərzində ödənilə bilər. Pensiya almaq üçün isə vəfat edən valideynlərin rəsmi iş stajının və sosial sığorta ödənişlərinin olması əsas şərtlərdən biridir.
Pensiya təyin olunması üçün müraciət şəxsiyyət vəsiqəsi, valideynlərin ölüm haqqında şəhadətnaməsi, doğum haqqında şəhadətnamə və təhsil alırsa təhsil haqqında arayışla birlikdə Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna edilir. Pensiya məbləği isə valideynlərin topladığı pensiya kapitalına uyğun olaraq hesablanır. (Nocomment.az)

The pension of these individuals will be given to their child.
The issue of pensions for individuals who have lost both parents is among the frequently asked questions.
Medianews.az reports that according to the legislation, such individuals are not granted the labor pension of both parents at the same time. The social insurance record and the pension capital accumulated in the individual accounts of the parents are calculated, and as a result, only one pension — the higher amount of the parents' pensions — is assigned.
In other words, a person cannot receive the pensions of both the father and the mother separately. During the calculation, the work experience, wages, and accumulated pension capital of both parents are taken into account, and the higher amount is assigned as the pension, which the person then receives.
Additionally, it should be noted that individuals who have lost both parents are usually entitled to a labor pension due to the loss of the head of the family. This pension entitlement can be paid until the child reaches 18 years old, or until 23 years old if attending full-time education, and for the duration of the disability if the person is disabled. One of the main conditions for receiving a pension is that the deceased parents have official work experience and social insurance payments.
Applications for pension assignment are submitted to the State Social Protection Fund along with the identity card, the death certificates of the parents, the birth certificate, and if in education, a certificate of education. The pension amount is calculated according to the pension capital accumulated by the parents. (Nocomment.az)