Çində 9 generalın mandatı
Gələn həftə Çin Xalq Respublikası parlamentinin - Ümumçin Xalq Nümayəndələri Yığıncağının illik iclası keçiriləcək.
Ümumçin Xalq Nümayəndələri Yığıncağının illik toplantısı ölkədə əlamətdar siyasi hadisələrdən sayılır. Toplantıda yüzlərlə nümayəndə iştirak edir.
Medianews.az xəbər verir ki, iclas ərəfəsində mühüm vəzifə tutan 19 nəfər deputat mandatından məhrum edilib. Onlardan 9 nəfəri yüksək rütbəli hərbçilərdir. Aralarında Quru Qoşunlarının komandanı və bir qədər əvvəl orduda rəhbər vəzifələrdən uzaqlaşdırılmış digər generallar var.
Deputat mandatından məhrum edilmə haqqında qərarlar Ümumçin Xalq Nümayəndələri Yığıncağının Daimi Komitəsində çıxarılıb. Qərarın arxasında xüsusilə ötən ilin sonlarından ordu rəhbərliyində kadrc dəyişiklikləri edən Çin Xalq Respublikasının sədri Si Cinpinin dayandığı heç kimdə şübhə doğurmur.

The mandate of 9 generals in China
The annual session of the National People's Congress of the People's Republic of China will be held next week.
The annual meeting of the National People's Congress is considered a significant political event in the country. Hundreds of representatives participate in the meeting.
Medianews.az reports that on the eve of the session, 19 deputies holding important positions were deprived of their mandates. Nine of them are high-ranking military officers. Among them are the commander of the Ground Forces and other generals who were recently removed from leadership positions in the army.
Decisions to deprive deputies of their mandates were made by the Standing Committee of the National People's Congress. There is no doubt that behind this decision stands Xi Jinping, the president of the People's Republic of China, who has been making personnel changes in the military leadership since the end of last year.