Dağıstanın Respublikasının rəhbəri vəzifəsindən azad edilir
Rusiya Prezidenti Vladimir Putin bildirib ki, Dağıstan Respublikasının rəhbəri Sergey Melikov öz vəzifəsində fəaliyyətini başa çatdırır və başqa vəzifəyə keçir.
Putin bunu Kremldə region nümayəndələri ilə görüşündə açıqlayıb.
"Dağıstanın fəaliyyətdə olan rəhbəri Sergey Alimoviç Melikovun səlahiyyət müddəti sentyabrda başa çatır. O, çox iş görüb. Və biz buna görə ona minnətdarıq. Lakin o, başqa işə keçir, həyat davam edir", - Putin bildirib.
Məlumata görə, Dağıstan parlamentinin sədri Zaur Asgenderov rəhbər vəzifəsinə Dağıstan Ali Məhkəməsinin sədri Fyodor Şukini təklif edib. Sədr Dağıstan rəhbəri vəzifəsinə ikinci namizəd kimi Rusiya Prezidentinin Uzaq Şərq Federal Dairəsindəki səlahiyyətli nümayəndəsinin müavini Maqomed Ramazanovu təklif edib.
Putin hər iki namizədi dəstəkləyib: "Maqomed Ramazanov sellərin fəsadlarının aradan qaldırılmasında özünü yaxşı göstərdi, mən onun namizədliyinin əleyhinə deyiləm. Fyodor Şukin prinsipial, münaqişəsiz işləyir. Ümid edirəm ki, Şukin Dağıstan rəhbəri olarsa, təsərrüfat xarakterli məsələlərin öhdəsindən gələcək"./Report

Президент России Владимир Путин сообщил, что глава Республики Дагестан Сергей Меликов прекращает выполнение своих обязанностей и переходит на другую должность.
Путин объявил об этом на встрече с представителями региона в Кремле.
"Действующий глава Дагестана Сергей Алимович Меликов завершит срок полномочий в сентябре. Он проделал большую работу. Мы благодарны ему за это. Но он переходит на другую работу, жизнь продолжается", - сказал Путин.
По информации, председатель парламента Дагестана Заур Асгендеров предложил на руководящую должность председателя Верховного суда Дагестана Федора Шукина. Председатель предложил в качестве второго кандидата на должность главы Дагестана заместителя полномочного представителя Президента России в Дальневосточном федеральном округе Магомеда Рамазанова.