DİN insan alveri ilə bağlı müraciət edib -
DİN-in Mətbuat Xidmətindən Medianews.az-a verilən məlumata görə, müraciətdə bildirilib ki, saxta elanlara inanaraq xarici ölkələrə səfər edən bəzi vətəndaşların sənədləri əllərindən alınır, onlar məcburi əməyə, cinsi istismara məruz qalır və sonda insan alverinin qurbanına çevrilirlər:
"Bəs bu kimi hallardan qorunmaq üçün nə etməliyik?
1. Xaricdə yüksək məvacibli iş və təhsillə bağlı onlayn təklif aldıqda DİN-in İnsan Alverinə qarşı Mübarizə Baş İdarəsinin “152“ Qaynar Xəttinə müraciət edərək konfidensiallıq təmin edilməklə ödənişsiz məsləhət ala;
2. Getmək istədiyiniz ölkədə akkreditasiya olunmuş Azərbaycan Respublikasının diplomatik nümayəndəliyi və ya Konsulluğu ilə əlaqə saxlayıb elanın həqiqiliyini dəqiqləşdirə;
3. İş və təhsil təklif edən şirkətin, eləcə də fiziki şəxsin xüsusi icazəsini, yəni lisenziyasını tələb edə;
4. Bağlanacaq əmək müqaviləsinin surətini istəyə bilərsiniz.
Ehtiyat tədbirləri bununla da bitmir. Ölkə hüdudlarını tərk etdikdən sonra da diqqətli olmalı, şəxsiyyətinizi təsdiq edən sənədləri heç kimə etibar etməməlisiniz. Əmək fəaliyyəti ilə məşğul olarkən əmək müqaviləsi bağlamalı, sizə qarşı edilən istənilən qanunazidd əməl barədə dərhal yerli polis orqanına, eləcə də həmin ölkədə fəaliyyət göstərən diplomatik nümayəndəliyimizə və ya Konsulluğa müraciət etməlisiniz.

The Ministry of Internal Affairs has issued an appeal regarding human trafficking -
According to information provided to Medianews.az by the Press Service of the Ministry of Internal Affairs, the appeal states that some citizens who believe fake advertisements and travel to foreign countries have their documents taken away, are subjected to forced labor, sexual exploitation, and ultimately become victims of human trafficking:
"So what should we do to protect ourselves from such cases?
1. When receiving an online offer related to high-paying jobs and education abroad, contact the Ministry of Internal Affairs’ Main Department for Combating Human Trafficking via the “152” Hotline to receive free consultation with confidentiality ensured;
2. Contact the accredited diplomatic representation or Consulate of the Republic of Azerbaijan in the country you intend to go to verify the authenticity of the advertisement;
3. Demand the special permission or license of the company or individual offering the job or educational opportunity;
4. You can ask for a copy of the employment contract to be concluded.
Precautionary measures do not end there. Even after leaving the country’s borders, you must remain cautious and not entrust your identity documents to anyone. When engaging in labor activity, you must sign an employment contract and immediately report any illegal acts against you to the local police authorities, as well as to our diplomatic representation or Consulate operating in that country.