Dondurucuda məhsulların düzgün
Məhsulların dondurucuda düzgün saxlanması həm onların dadını, həm də qida dəyərini qorumaq baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır və bu, ailə büdcəsinə də müsbət təsir göstərir.
Medianews.az Foodinfo.az-a istinadla xəbər verir ki, aşpaz Dmitri Usenkonun sözlərinə görə, dondurma prosesi gigiyenik qaydalara əməl etməklə və düzgün qablaşdırma ilə həyata keçirilməlidir. Məhsullar ayrı-ayrılıqda təmiz paket və ya qablarda saxlanmalı, qarışıqlığın qarşısı alınmalıdır.
Mütəxəssis bildirir ki, hər bir məhsulun dondurucuda saxlanma müddəti fərqlidir. Məsələn, çörək təxminən 1 ay, tərəvəzlər 1 ilə qədər, meyvələr isə 8–12 ay saxlanıla bilər. Balıq 3–6 ay, ət 2–9 ay, yarımfabrikatlar və quş əti isə təxminən 3 ay ərzində istifadə olunmalıdır.
Düzgün dondurma üçün bəzi vacib məqamlar da qeyd olunur. Qablaşdırma üzərində məhsulun adı və tarixinin yazılması tövsiyə edilir ki, saxlanma müddətinə nəzarət etmək asan olsun. Bəzi tərəvəzlər, xüsusilə kələm, kök və badımcan kimi məhsullar dondurulmazdan əvvəl yarımbişmiş vəziyyətə gətirilməlidir.
Su tərkibi yüksək olan tərəvəz və meyvələr isə daha çox püre halında dondurulmalıdır. Meyvələri istifadə üçün rahat ölçüdə doğramaq məqsədəuyğundur, giləmeyvələr isə bütöv şəkildə saxlanıla bilər.
Ət və balıq məhsullarının hava ilə təmasını minimuma endirmək vacibdir. Bu, onların oksidləşməsinin qarşısını alır və həm görünüşünü, həm də dadını qorumağa kömək edir.

Правильное хранение продуктов в морозильной камере имеет большое значение как для сохранения их вкуса, так и пищевой ценности, а также положительно влияет на семейный бюджет.
Medianews.az со ссылкой на Foodinfo.az сообщает, что, по словам шеф-повара Дмитрия Усенко, процесс замораживания должен осуществляться с соблюдением гигиенических правил и правильной упаковкой. Продукты должны храниться отдельно в чистых пакетах или контейнерах, чтобы избежать перемешивания.
Эксперт отмечает, что срок хранения каждого продукта в морозильной камере различен. Например, хлеб хранится примерно 1 месяц, овощи — до 1 года, фрукты — 8–12 месяцев. Рыба — 3–6 месяцев, мясо — 2–9 месяцев, полуфабрикаты и птица — примерно 3 месяца.
Также отмечаются некоторые важные моменты для правильного замораживания. Рекомендуется указывать на упаковке название продукта и дату, чтобы было удобно контролировать срок хранения. Некоторые овощи, особенно капуста, морковь и баклажаны, перед замораживанием следует довести до полуготовности.
Овощи и фрукты с высоким содержанием воды лучше замораживать в виде пюре. Для удобства использования фрукты желательно нарезать на порционные куски, а ягоды можно хранить целиком.
Важно минимизировать контакт мясных и рыбных продуктов с воздухом. Это предотвращает их окисление и помогает сохранить и внешний вид, и вкус.