Dondurucuda məhsulların düzgün
Məhsulların dondurucuda düzgün saxlanması həm onların dadını, həm də qida dəyərini qorumaq baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır və bu, ailə büdcəsinə də müsbət təsir göstərir.
Medianews.az Foodinfo.az-a istinadla xəbər verir ki, aşpaz Dmitri Usenkonun sözlərinə görə, dondurma prosesi gigiyenik qaydalara əməl etməklə və düzgün qablaşdırma ilə həyata keçirilməlidir. Məhsullar ayrı-ayrılıqda təmiz paket və ya qablarda saxlanmalı, qarışıqlığın qarşısı alınmalıdır.
Mütəxəssis bildirir ki, hər bir məhsulun dondurucuda saxlanma müddəti fərqlidir. Məsələn, çörək təxminən 1 ay, tərəvəzlər 1 ilə qədər, meyvələr isə 8–12 ay saxlanıla bilər. Balıq 3–6 ay, ət 2–9 ay, yarımfabrikatlar və quş əti isə təxminən 3 ay ərzində istifadə olunmalıdır.
Düzgün dondurma üçün bəzi vacib məqamlar da qeyd olunur. Qablaşdırma üzərində məhsulun adı və tarixinin yazılması tövsiyə edilir ki, saxlanma müddətinə nəzarət etmək asan olsun. Bəzi tərəvəzlər, xüsusilə kələm, kök və badımcan kimi məhsullar dondurulmazdan əvvəl yarımbişmiş vəziyyətə gətirilməlidir.
Su tərkibi yüksək olan tərəvəz və meyvələr isə daha çox püre halında dondurulmalıdır. Meyvələri istifadə üçün rahat ölçüdə doğramaq məqsədəuyğundur, giləmeyvələr isə bütöv şəkildə saxlanıla bilər.
Ət və balıq məhsullarının hava ilə təmasını minimuma endirmək vacibdir. Bu, onların oksidləşməsinin qarşısını alır və həm görünüşünü, həm də dadını qorumağa kömək edir.

Proper storage of products in the freezer
Proper storage of products in the freezer is of great importance both for preserving their taste and nutritional value, and it also positively affects the family budget.
Medianews.az reports, citing Foodinfo.az, that according to chef Dmitri Usenko, the freezing process should be carried out by following hygienic rules and proper packaging. Products should be stored separately in clean bags or containers to prevent mixing.
The expert states that the storage duration of each product in the freezer is different. For example, bread can be stored for about 1 month, vegetables up to 1 year, and fruits for 8–12 months. Fish should be used within 3–6 months, meat for 2–9 months, and semi-finished products and poultry for about 3 months.
Some important points for proper freezing are also noted. It is advised to write the name and date of the product on the packaging to make it easier to monitor the storage period. Some vegetables, especially cabbage, carrot, and eggplant products, should be partially cooked before freezing.
Vegetables and fruits with high water content should mostly be frozen in pureed form. It is advisable to cut fruits into convenient portions for use, while berries can be stored whole.
It is essential to minimize the contact of meat and fish products with air. This prevents their oxidation and helps preserve both their appearance and taste.