Dünya çempionatı: 42-lərin 4-ü siftə eləyəcək
Haiti, Qətər, Panama 1, Kanada, Yeni Zelandiya 2, CAR, Fil Dişi Sahili, Misir, Norveç, Seneqal 3, Ekvador, Əlcəzair, Qana 4 final mərhələsi görüb.
Avstraliya, Xorvatiya, İran, Kolumbiya, Mərakeş, Səudiyyə Ərəbistanı, Tunis 6, Avstriya, Yaponiya 7, Paraqvay, Portuqaliya 8, Şotlandiya 9 çempionatda yarışıb.
ABŞ, Cənubi Koreya, Niderland 11, İsveçrə 12, Belçika, Uruqvay 14, Fransa, İngiltərə, İspaniya 16, Meksika 17, Argentina 18, Almaniya 20 çempionatda oynayıb.
Turnirə daha 6 vəsiqənin sahibləri 2026-cı ilin martında keçiriləcək ələmə oyunlarında müəyyənləşəcək.
ABŞ, Kanada və Meksikanın ev sahibliyi edəcəyi, 2026-cı il iyunun 11-dən iyulun 19-dək keçiriləcək çempionatda komandalar 12 qrupa bölünəcək, ilk iki yeri tutanlar və üçüncülər arasında ən yaxşı nəticə göstərmiş 8 komanda 1/16 finala bilet alacaq.

Из 48 участников 23-го чемпионата мира по футболу известно 42.
Medianews.az сообщает, что 4 сборные дебютируют на турнире: Иордания, Кюрасао, Кабо-Верде, Узбекистан.
Гаити, Катар, Панама — 1, Канада, Новая Зеландия — 2, ЦАР, Кот-д’Ивуар, Египет, Норвегия, Сенегал — 3, Эквадор, Алжир, Гана — 4 раза участвовали в финальной стадии.
Австралия, Хорватия, Иран, Колумбия, Марокко, Саудовская Аравия, Тунис — 6, Австрия, Япония — 7, Парагвай, Португалия — 8, Шотландия — 9 турнирах чемпионата участвовали.
США, Южная Корея, Нидерланды — 11, Швейцария — 12, Бельгия, Уругвай — 14, Франция, Англия, Испания —16, Мексика — 17, Аргентина — 18, Германия — 20 раз играли на чемпионатах.
Бразилия принимала участие во всех финальных турнирах — 22 чемпионатах.
Еще 6 путёвок определятся в стыковых матчах, которые пройдут в марте 2026 года.
В чемпионате, который примут США, Канада и Мексика и который пройдет с 11 июня по 19 июля 2026 года, команды будут разделены на 12 групп; двое лучших и восемь из числа лучших третьих команд получат билеты в 1/16 финала.