Dünyanın ən bahalı ölkəsi
Bildirilib ki, mütəxəssislər öz hesablamalarında "Eurostat" və İslandiyanın mərkəzi bankı "Sedlabanki"nin məlumatlarına əsaslanıblar. Qeyd olunub ki, ölkədə qiymətlər İsveçrə ilə müqayisədə təxminən 3% daha yüksəkdir. Qiymət artımının əhəmiyyətli hissəsi ada iqtisadiyyatının əsasını turizmin təşkil etməsi ilə bağlıdır ki, bu da xidmət sektorunda inflyasiyanın və ölkədə əməkhaqqının artmasına gətirib çıxarır.
Digər səbəb isə turizm sahəsi də daxil olmaqla mənzil qiymətlərinin yüksək olmasıdır. Mütəxəssislərin fikrincə, İslandiya əməktutumlu sahələrdən həddən artıq asılıdır və bu, inflyasiya təzyiqi yaratmağa davam edəcək.
"Eurostat"ınn məlumatlarına əsasən, İslandiyada qiymətlər sonuncu dəfə 2018-ci ildə İsveçrədəkindən yüksək olub./Oxu.Az

The most expensive country in the world
It was noted that experts based their calculations on data from "Eurostat" and Iceland's central bank "Sedlabanki". It was stated that prices in the country are approximately 3% higher compared to Switzerland. A significant part of the price increase is related to the fact that the island's economy is primarily based on tourism, which leads to inflation in the service sector and an increase in wages in the country.
Another reason is the high housing prices, including in the tourism sector. According to experts, Iceland is excessively dependent on labor-intensive sectors, and this will continue to create inflationary pressure.
According to data from "Eurostat", prices in Iceland were last higher than those in Switzerland in 2018./Oxu.Az