Dünyanın ən böyük muzeyinin rəhbəri istefa verdi –
Dünyanın ən böyük muzeyinin - Fransa paytaxtı Parisdə yerləşən Luvr Muzeyinin direktoru Lorans de Kar istefa verib.
Medianews.az bildirir ki, Fransa prezidenti Emmanuel Makron istefanı qəbul edib. Yelisey sarayının yaydığı açıqlamaya görə, Makron istefa qərarını dünyanın ən böyük muzeyinin həm sabitliyə, həm də yeni güclü stimullara ehtiyac duyduğu bir vaxtda atılmış məsuliyyətli addım kimi dəyərləndirib.
İstefaya səbəb ötən il muzeydə baş vermiş oğurluqdur. Mediada həmin hadisə “əsrin oğurluğu” adlandırılır. İnsident zamanı muzeyin Apollon qalereyasından təxminən 100 milyon dollar dəyərində tarixi zinət əşyaları oğurlanmışdı.
Lorans de Kar oğurluqdan dərhal sonra işdən çıxmaq barədə ərizə təqdim etsə də, o vaxt istefası qəbul olunmamışdı.
2024-cü ildə Luvr Muzeyini 8,7 milyon nəfər ziyarət edib.
Lorans de Kar 2021-ci ilin sentyabrında Luvr Muzeyinin direktoru təyin edilib. O, Luvrun 230 illik tarixində bu vəzifəyə təyinat almış ilk qadın olub.

Глава крупнейшего музея мира подал в отставку –
Директор самого большого музея мира — Лувра, расположенного в столице Франции Париже, Лоран де Кар подал в отставку.
Medianews.az сообщает, что президент Франции Эммануэль Макрон принял отставку. Согласно заявлению Елисейского дворца, Макрон оценил решение об отставке как ответственный шаг, сделанный в то время, когда самый большой музей мира нуждается и в стабильности, и в новых сильных стимулах.
Причиной отставки стала кража, произошедшая в музее в прошлом году. В СМИ этот инцидент называют «кражей века». Во время инцидента из Апполоновской галереи музея были украдены исторические украшения стоимостью примерно 100 миллионов долларов.
Лоран де Кар сразу после кражи подал заявление об увольнении, однако тогда его отставка не была принята.
В 2024 году Лувр посетили 8,7 миллиона человек.
Лоран де Кар была назначена директором Лувра в сентябре 2021 года. Она стала первой женщиной, назначенной на эту должность за 230-летнюю историю Лувра.