Dünyanın ən böyük muzeyinin rəhbəri istefa verdi –
Dünyanın ən böyük muzeyinin - Fransa paytaxtı Parisdə yerləşən Luvr Muzeyinin direktoru Lorans de Kar istefa verib.
Medianews.az bildirir ki, Fransa prezidenti Emmanuel Makron istefanı qəbul edib. Yelisey sarayının yaydığı açıqlamaya görə, Makron istefa qərarını dünyanın ən böyük muzeyinin həm sabitliyə, həm də yeni güclü stimullara ehtiyac duyduğu bir vaxtda atılmış məsuliyyətli addım kimi dəyərləndirib.
İstefaya səbəb ötən il muzeydə baş vermiş oğurluqdur. Mediada həmin hadisə “əsrin oğurluğu” adlandırılır. İnsident zamanı muzeyin Apollon qalereyasından təxminən 100 milyon dollar dəyərində tarixi zinət əşyaları oğurlanmışdı.
Lorans de Kar oğurluqdan dərhal sonra işdən çıxmaq barədə ərizə təqdim etsə də, o vaxt istefası qəbul olunmamışdı.
2024-cü ildə Luvr Muzeyini 8,7 milyon nəfər ziyarət edib.
Lorans de Kar 2021-ci ilin sentyabrında Luvr Muzeyinin direktoru təyin edilib. O, Luvrun 230 illik tarixində bu vəzifəyə təyinat almış ilk qadın olub.

The head of the world’s largest museum has resigned –
The head of the world’s largest museum has resigned – She was the first female director in 230 years.
The director of the world's largest museum - the Louvre Museum located in the capital of France, Paris, Laurence des Cars has resigned.
Medianews.az reports that French President Emmanuel Macron has accepted the resignation. According to a statement released by the Elysee Palace, Macron considered the resignation decision a responsible step taken at a time when the world's largest museum needs both stability and new strong incentives.
The reason for the resignation is the theft that occurred last year in the museum. The media referred to the incident as the "theft of the century." During the incident, historical jewelry worth approximately 100 million dollars was stolen from the museum's Apollo gallery.
Laurence des Cars submitted a resignation letter immediately after the theft, but at that time her resignation was not accepted.
The Louvre Museum was visited by 8.7 million people in 2024.
Laurence des Cars was appointed as the director of the Louvre Museum in September 2021. She was the first woman appointed to this position in the Louvre's 230-year history.