Dünyanın gözü Dohada:
ABŞ və İranın qarşılıqlı hücumların dayandırılması barədə razılığa gəldiyi, tərəflərin isə Hörmüz boğazı ilə bağlı fikir ayrılıqlarını müzakirə etmək üçün sabah Qətərin paytaxtı Dohada görüş keçirəcəyi bildirilir.
Medianews.az xəbər verir ki, bununla bağlı ABŞ-nin Axios nəşri məlumat yayıb.
Bildirilir ki, tərəflər hərbi gərginliyi azaltmaq barədə ilkin razılıq əldə ediblər.
ABŞ rəsmilərindən biri "Bütün hücumları dayandırmaq qərarına gəldik" deyib. Digər rəsmi isə texniki danışıqlar davam etdiyi müddətdə hər iki tərəfin hələlik geri çəkiləcəyini və Hörmüz boğazında gəmilərin sərbəst hərəkət edə biləcəyini bildirib.
Məlumata görə, əvvəlcə İsveçrədə keçirilməsi planlaşdırılan danışıqlar İranın nüvə proqramına həsr olunmalı idi. Lakin son hərbi gərginlik səbəbindən görüşün məkanı Dohaya dəyişdirilib və əsas müzakirə mövzusu Hörmüz boğazındakı vəziyyət olub. ABŞ-nin texniki nümayəndə heyətinin rəhbəri Nik Stüartın da görüşdə iştirak edəcəyi gözlənilir.
Bundan əvvəl İran rəsmisi Mehdi Fəzaili ölkəsinin texniki nümayəndə heyətinin İsveçrədə keçirilməsi nəzərdə tutulan görüşə qatılmadığını və danışıqların ləğv edildiyini açıqlamışdı. Onun sözlərinə görə, Tehran son günlər baş verən hərbi toqquşmalar səbəbindən görüşdə iştirakdan imtina edib.
Fəzaili bildirib ki, İran bu qərarı həm də qarşı tərəfin müəyyən şərtləri yerinə yetirib-yetirmədiyini qiymətləndirmək üçün verib. Həmin şərtlər arasında İranın dondurulmuş maliyyə aktivlərinə çıxış məsələsi də yer alır.
Bundan əvvəl “The Wall Street Journal” qəzeti də ABŞ və İran arasında İsveçrədə bərpası planlaşdırılan danışıqların artan gərginlik və qarşılıqlı hücumlar səbəbindən təxirə salındığını yazmışdı. Məlumata görə, tərəflər yeni tarix müəyyən edilmədən diplomatik təmasları müvəqqəti dayandırıblar.

It is reported that the US and Iran have agreed to stop mutual attacks, and the parties will hold talks tomorrow in Doha, the capital of Qatar, to discuss their differences regarding the Strait of Hormuz.
Medianews.az reports that the US publication Axios has released information regarding this.
It is reported that the parties have reached a preliminary agreement to reduce military tensions.
One US official stated, "We have decided to stop all attacks." Another official said that while technical talks continue, both sides will temporarily withdraw and ships will be able to move freely in the Strait of Hormuz.
According to the information, the talks initially planned to take place in Switzerland were supposed to be dedicated to Iran’s nuclear program. However, due to the recent military tensions, the location of the meeting was changed to Doha, and the main topic of discussion became the situation in the Strait of Hormuz. It is expected that Nik Stewart, the head of the US technical delegation, will also participate in the meeting.
Previously, Iranian official Mehdi Fazaili announced that his country's technical delegation did not participate in the meeting planned to be held in Switzerland and that the talks were canceled. According to him, Tehran refrained from participating in the meeting due to the military clashes that occurred in recent days.
Fazaili stated that Iran also made this decision to assess whether the other side had fulfilled certain conditions. Among those conditions is the issue of access to Iran’s frozen financial assets.
Earlier, "The Wall Street Journal" also wrote that the talks planned to be resumed between the US and Iran in Switzerland were postponed due to increasing tensions and mutual attacks. According to the information, the parties have temporarily suspended diplomatic contacts without setting a new date.