Əbu-Dabidə tarixi razılaşma: 5 aydan sonra ilk dəfə...
ABŞ, Rusiya və Ukrayna arasında Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) paytaxtı Əbu-Dabidə keçirilən üçtərəfli danışıqlar nəticəsində 157-yə 157 formatında əsir mübadiləsi həyata keçirilib. Bu, son 5 ay ərzində tərəflər arasında reallaşan ilk mübadilədir.
Milli.Az xəbər verir ki, ABŞ Prezidenti Donald Trampın Yaxın Şərq üzrə xüsusi nümayəndəsi Stiv Vitkoffun açıqlamasına görə, 4-5 fevral tarixlərində keçirilən görüşlər nəticəsində hər iki tərəf 157 hərbi əsirin sərbəst buraxılması barədə razılığa gəlib. Rusiya Müdafiə Nazirliyi artıq 157 rus əsgərinin geri qaytarıldığını, qarşılığında isə eyni sayda Ukrayna hərbçisinin təhvil verildiyini təsdiqləyib.

В результате трехсторонних переговоров между США, Россией и Украиной, состоявшихся в столице Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) Абу-Даби, был осуществлен обмен пленными по формату 157 на 157. Это первый обмен между сторонами за последние 5 месяцев.
Как сообщает Milli.Az, по словам специального представителя президента США Дональда Трампа по Ближнему Востоку Стива Уиткоффа, в ходе встреч, прошедших 4-5 февраля, обе стороны договорились о освобождении 157 военнопленных. Министерство обороны России подтвердило уже возвращение 157 российских солдат, которым на паритетных условиях переданы такое же количество военнослужащих Украины.