Ərdoğandan hərbi vəziyyətə hazırlıqla bağlı
Türkiyədə Milli Müdafiə Nazirliyi (MMN) istisna olmaqla, bütün nazirliklərə Prezident Administrasiyası yanında Fövqəladə Hallar və Müdafiə Planlaşdırılması İdarəsi ilə bağlı təyinatlar olub.
Medianews.az Qafqazinfo-ya istinadən xəbər verir ki, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın müvafiq sərəncamı bu gün “Resmi Gazete”də dərc olunub.
İdarənin əsas vəzifələrinə təbii fəlakətlər və fövqəladə hallar, habelə mülki müdafiə, səfərbərlik və hərbi vəziyyətə hazırlıqla bağlı tədbirlərin idarə olunması və koordinasiya edilməsi daxildir.
Fövqəladə Hallar və Müdafiə Planlaşdırılması İdarəsi Prezident Administrasiyasını, eləcə də təbii fəlakətlər və fövqəladə hallar üzrə idarəetmə mərkəzlərini müvafiq məlumatlarla təmin edəcək, həmçinin nazirlərin tapşırıqlarını yerinə yetirəcək.
Milli Müdafiə Nazirliyi bu siyasətin əsas icraçısı olduğu, müharibəyə və müdafiəyə hər zaman hazırlıq apardığı üçün bu İdarəyə daxil edilməyib.
Qeyd edək ki, Prezident Administrasiyası yanında Fövqəladə Hallar və Müdafiə Planlaşdırılması İdarəsi 2025-ci ilin oktyabr ayında Rəcəb Tayyib Ərdoğanın fərmanı ilə yaradılıb. Təyinatlar isə bu gün həyata keçirilib.

From Erdoğan regarding preparation for martial law
Except for the Ministry of National Defense (MND) in Turkey, appointments have been made to all ministries related to the Emergency Situations and Defense Planning Directorate under the Presidential Administration.
Medianews.az reports, citing Qafqazinfo, that the relevant decree of the President of Turkey, Recep Tayyip Erdoğan, was published today in the "Official Gazette."
The main duties of the Directorate include managing and coordinating measures related to natural disasters and emergencies, as well as civil defense, mobilization, and preparation for martial law.
The Emergency Situations and Defense Planning Directorate will provide the Presidential Administration, as well as management centers for natural disasters and emergencies, with relevant information and will also fulfill the tasks assigned by the ministers.
The Ministry of National Defense has not been included in this Directorate since it is the main executor of this policy and is always prepared for war and defense.
It should be noted that the Emergency Situations and Defense Planning Directorate under the Presidential Administration was established by the decree of Recep Tayyip Erdoğan in October 2025. The appointments were made today.