Ərdoğandan hərbi vəziyyətə hazırlıqla bağlı
Türkiyədə Milli Müdafiə Nazirliyi (MMN) istisna olmaqla, bütün nazirliklərə Prezident Administrasiyası yanında Fövqəladə Hallar və Müdafiə Planlaşdırılması İdarəsi ilə bağlı təyinatlar olub.
Medianews.az Qafqazinfo-ya istinadən xəbər verir ki, Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın müvafiq sərəncamı bu gün “Resmi Gazete”də dərc olunub.
İdarənin əsas vəzifələrinə təbii fəlakətlər və fövqəladə hallar, habelə mülki müdafiə, səfərbərlik və hərbi vəziyyətə hazırlıqla bağlı tədbirlərin idarə olunması və koordinasiya edilməsi daxildir.
Fövqəladə Hallar və Müdafiə Planlaşdırılması İdarəsi Prezident Administrasiyasını, eləcə də təbii fəlakətlər və fövqəladə hallar üzrə idarəetmə mərkəzlərini müvafiq məlumatlarla təmin edəcək, həmçinin nazirlərin tapşırıqlarını yerinə yetirəcək.
Milli Müdafiə Nazirliyi bu siyasətin əsas icraçısı olduğu, müharibəyə və müdafiəyə hər zaman hazırlıq apardığı üçün bu İdarəyə daxil edilməyib.
Qeyd edək ki, Prezident Administrasiyası yanında Fövqəladə Hallar və Müdafiə Planlaşdırılması İdarəsi 2025-ci ilin oktyabr ayında Rəcəb Tayyib Ərdoğanın fərmanı ilə yaradılıb. Təyinatlar isə bu gün həyata keçirilib.

В Турции, за исключением Министерства национальной обороны (МНО), во все министерства были назначены сотрудники Управления по планированию чрезвычайных ситуаций и обороны при Президентской администрации.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на Qafqazinfo, соответствующий указ президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана сегодня был опубликован в «Resmi Gazete».
Основными задачами управления являются управление и координация мероприятий, связанных с природными катастрофами и чрезвычайными ситуациями, а также гражданской защитой, мобилизацией и подготовкой к военному положению.
Управление по планированию чрезвычайных ситуаций и обороны будет обеспечивать Президентскую администрацию, а также центры управления при природных катастрофах и чрезвычайных ситуациях соответствующей информацией, а также исполнять поручения министров.
Министерство национальной обороны не включено в это управление, поскольку является основным исполнителем данной политики и постоянно готовится к войне и обороне.
Отметим, что Управление по планированию чрезвычайных ситуаций и обороны при Президентской администрации было создано указом Реджепа Тайипа Эрдогана в октябре 2025 года. Назначения были осуществлены сегодня.