Evli kişi tanış olduğu qadına yalandan xərçəng xəstəliyinə tutulduğunu bildirərək dələduzluq etdi
Bakı Apellyasiya Məhkəməsində dələduzluqda təqsirləndirilən Zamiq Yusifovun (adı və soyadı şərtidir) barəsindəki hökmdən dövlət ittihamçısı tərəfindən verilən apellyasiya protesti üzrə məhkəmə prosesi başa çatıb.
Medianews.az Pravda.az-a istinadən xəbər verir ki, hakim Zamin İbrahimovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə qərar elan edilib.
Qərara əsasən, apellyasiya protesti qismən təmin edilib, Yasamal Rayon Məhkəməsinin hökmü apellyasiya protestinə münasibətdə dəyişdirilib. "Konstitusiya və Suverenlik İli" münasibətilə amnistiya elan edilməsi haqqında Milli Məclisin 19 dekabr 2025-ci il tarixli Qərarının 2.6, 5.2.2 və 5.3-cü bəndlərinə əsasən, təqsirləndirilən şəxs Yasamal Rayon Məhkəməsinin hökmü ilə ona təyin olunmuş 2 il 6 ay müddətə azadlığın məhdudlaşdırılması cəzasından azad olunub.
İttihama görə, təqsirləndirilən şəxs tamah niyyəti ilə tanış olduğu zərərçəkmiş Günay Səmədovanın (adı və soyadı şərtidir) etibarından sui-istifadə edib.
Belə ki, Zamiq Yusifov qadına guya xərçəng xəstəliyinə tutulması və müalicə üçün pul lazım olması barədə yalan məlumat verib. Bu bəhanələr əsasında zərərçəkmiş şəxs aldanıb. Günay müxtəlif tarixlərdə - 2024-cü il martın 5-dən avqustun 30-dək mobil bank tətbiqləri, habelə ödəmə post terminalları vasitəsilə ümumilikdə 27 055 manat pulu təqsirləndirilən şəxsin hesabına köçürüb.
Məhkəmə araşdırmalarına əsasən, Zamiq Yusifov bu vəsaitləri öz şəxsi ehtiyaclarına xərcləyərək zərərçəkmiş şəxsə ciddi maddi ziyan vurub.
Birinci instansiya məhkəməsi ibtidai istintaq orqanının təqdim etdiyi 27 055 manatlıq ittihamı 9 225 manat həcmində azaltmış və qərara alıb ki, Zamiq Günaya 17 830 manat məbləğində ziyan vurub.
Zamiq Yusifov məhkəmə ifadəsində qeyd edib ki, tanış olduğu zərərçəkmiş şəxsə evli və iki uşaq sahibi olmağına baxmayaraq, qadına subay olduğunu və onunla ailə həyatı quracağını bildirib.

В Апелляционном суде Баку завершился судебный процесс по апелляционному протесту, поданному государственным обвинителем на приговор в отношении ранее обвиняемого в мошенничестве Замика Юсифова (имя и фамилия условные).
Medianews.az со ссылкой на Pravda.az сообщает, что на заседании под председательством судьи Замина Ибрагимова был оглашён вердикт.
Согласно решению, апелляционный протест частично удовлетворён, приговор Ясамальского районного суда по отношению к апелляционному протесту был изменён. В соответствии с пунктами 2.6, 5.2.2 и 5.3 Решения Милли Меджлиса от 19 декабря 2025 года об объявлении амнистии по случаю "Года Конституции и Суверенитета", обвиняемый освобождён от наказания в виде ограничения свободы сроком на 2 года 6 месяцев, назначенного ему приговором Ясамальского районного суда.
По обвинению, обвиняемый, руководствуясь корыстным умыслом, злоупотребил доверием потерпевшей Гюнай Самедовой (имя и фамилия условные), с которой был знаком.
Замик Юсифов сообщил женщине ложную информацию о том, что якобы болен циррозом печени и для лечения нужны деньги. На основании этих оправданий потерпевшая была обманута. Гюнай в разные даты — с 5 марта по 30 августа 2024 года — через мобильные банковские приложения и терминалы оплаты в общей сложности перевела на счет обвиняемого 27 055 манатов.
По материалам судебного расследования, Замик Юсифов потратил эти средства на личные нужды, нанеся потерпевшей серьёзный материальный ущерб.
Суд первой инстанции сократил предъявленное следственным органом обвинение суммой в 27 055 манатов до 9 225 манатов и постановил, что Замик причинил Гюнай ущерб в размере 17 830 манатов.
В своем судебном заявлении Замик Юсифов отметил, что несмотря на то, что был женат и имел двоих детей, он сообщил потерпевшей, с которой был знаком, что он не женат и намерен создать с ней семью.