Gec yatmaq infarkt riskini artırır
Harvard Universitetinin apardığı yeni araşdırma gec saatlarda yuxuya gedən şəxslərin ürək sağlamlığı baxımından daha böyük risk altında olduğunu ortaya qoyub.
Milli.Az  xəbər verir ki, tədqiqatın nəticələrinə görə, gec yatan insanların infarkt keçirmə ehtimalı erkən yatanlarla müqayisədə 16 faiz daha yüksəkdir.
Araşdırmada həmçinin gec yatma vərdişi olan şəxslərdə ürək-damar xəstəliklərinə tutulma riskinin də artdığı müəyyən edilib. Mütəxəssislər bu vəziyyətin orqanizmin bioloji ritminin pozulması ilə birbaşa əlaqəli olduğunu bildirirlər.
Mütəxəssislərin sözlərinə görə, insan bədənində "sirkadiyal ritm" adlanan daxili bioloji saat mövcuddur. Gec saatlara qədər oyaq qalmaq bu ritmi pozur, nəticədə qan təzyiqi yüksəlir,stress hormonlarının səviyyəsi artır, ürək və damar sistemi daha çox yüklənir.
Bu faktorlar uzunmüddətli dövrdə infarkt və digər ürək-damar xəstəliklərinin yaranma riskini artırır.
Araşdırmanı aparan alimlər vurğulayırlar ki, yalnız yuxunun müddəti deyil, vaxtı da böyük əhəmiyyət daşıyır. Gecə yarısından sonra yuxuya getmək, hətta kifayət qədər saat yatılsa belə, ürək sağlamlığı üçün mənfi təsir göstərə bilər.

Новое исследование Гарвардского университета показало, что люди, которые ложатся спать поздно, находятся в большей группе риска для здоровья сердца.
По данным Milli.Az, согласно результатам исследования, вероятность инфаркта у людей, которые ложатся спать поздно, на 16 процентов выше, чем у тех, кто ложится рано.
В исследовании также установлено, что у людей с привычкой поздно ложиться спать увеличивается риск сердечно-сосудистых заболеваний. Специалисты отмечают, что это напрямую связано с нарушением биологических ритмов организма.
По словам экспертов, в организме человека существует внутренняя биологическая "циркадная ритмика". Оставаться бодрым до поздних часов нарушает этот ритм, что приводит к повышению артериального давления, увеличению уровня стрессовых гормонов и большей нагрузке на сердечно-сосудистую систему.
Эти факторы в долгосрочной перспективе повышают риск инфаркта и других сердечно-сосудистых заболеваний.
Ученые, проводившие исследование, подчеркивают, что важен не только продолжительность сна, но и время отхода ко сну. Ложиться спать после полуночи, даже если достаточно часов сна, может отрицательно сказываться на здоровье сердца.