Gəncədə məktəbdə şagirdin bıçaqlandığı hadisənin
Bildirilib ki, aprelin 29-da Gəncə şəhər 9 nömrəli məktəbin iki şagirdi arasında məktəbdənkənar ərazidə mübahisə yaşanıb:
"Mübahisə zamanı şagirdlərdən biri digərinə xəsarət yetirib. Məsələ ilə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına məlumat verilib, hər iki şagirdin valideynləri məktəbə dəvət ediliblər və onlarla profilaktik söhbət aparılıb.
Şagirdlərin fiziki, psixoloji durumu məktəb rəhbərliyi və idarə tərəfindən izlənilir. Qeyd olunanlarla yanaşı, stressin idarə olunması, sağlam psixoloji mühitin bərpasını təmin etmək üçün məktəb rəhbərliyinə şagirdlər və pedaqoji heyətlə maarifləndirici söhbətlərin aparılması tapşırılıb. Hadisə ilə bağlı hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən araşdırma aparılır. Uşaqların yeniyetməlik dövrü olduğunu, araşdırma prosesinin davam etdiyini nəzərə alaraq, ictimaiyyətdən də bu mövzuda daha həssas davranmalarını, paylaşımlarda rəsmi qurumların açıqlamalarına istinad etməyi xahiş edirik".//BAKU.WS

Some details of the stabbing incident that occurred among schoolchildren in Ganja have been revealed.
According to information received from the Ganja-Dashkasan Regional Education Department by Medianews.az,
it was reported that on April 29, a dispute took place between two students of Ganja city school number 9 in an area outside the school:
"During the dispute, one of the students injured the other. The matter was reported to law enforcement agencies, both students' parents were summoned to the school and preventive talks were held with them.
The physical and psychological condition of the students is being monitored by the school administration and the department. In addition, in order to manage stress and ensure the restoration of a healthy psychological environment, the school administration was instructed to conduct educational discussions with the students and the teaching staff. An investigation is being conducted by law enforcement agencies regarding the incident. Considering that the children are in adolescence and that the investigation process is ongoing, we also ask the public to be more sensitive on this issue and to refer to the official statements of the authorities in their posts."