2050-ci ildə dünyanın yarısı
Rəqəmsal ekranlardan nəzarətsiz istifadə təkcə gündəlik vərdiş deyil, ciddi sağlamlıq riski kimi dəyərləndirilir.
Medianews.az xəbər verir ki, mütəxəssislərin fikrincə, xüsusilə qaranlıqda telefon və kompüter ekranına baxmaq görmə problemlərini sürətləndirir və miyopiyanın artmasına səbəb olur.
Göz xəstəlikləri üzrə mütəxəssisi Diclehan Ali Dicle bildirib ki, ekran işığı, xüsusən də uşaqlarda miyopiyanın inkişafını sürətləndirir. Onun sözlərinə görə, tədbir görülməzsə, 2050-ci ilə qədər dünya əhalisinin təxminən yarısı eynəkdən istifadə etməli olacaq.
Mütəxəssis qeyd edib ki, qaranlıq mühit orqanizmi yuxuya hazırlayan təbii prosesdir. Telefon və planşet ekranlarından yayılan işıq isə yuxunu tənzimləyən melatonin hormonunun ifrazını azaldır. Bu da yuxuya getməni çətinləşdirir və yuxu keyfiyyətini aşağı salır.
Dr. Dicle uşaqlarda ekran vaxtının gündə iki saatdan artıq olmamasını tövsiyə edərək, qaranlıqda ekran istifadəsinin riski daha da artırdığını vurğulayıb. O, uzun müddət ekrana baxanlar üçün “20-20-20” qaydasını da xatırladıb: hər 20 dəqiqədən bir, 20 saniyə ərzində təxminən 6 metr uzağa baxmaq göz yorğunluğunu azaldır.
Mavi işıq filtrli eynəklərin hər kəs üçün eyni dərəcədə faydalı olmadığını deyən mütəxəssis əlavə edib ki, ən effektiv üsul ekran müddətini azaltmaq və xüsusilə qaranlıq mühitdə telefondan istifadə etməməkdir. Bu vərdiş həm göz sağlamlığına, həm də yuxu keyfiyyətinə müsbət təsir göstərir.

Half of the world in 2050
Uncontrolled use of digital screens is considered not only a daily habit but also a serious health risk.
According to Medianews.az, experts believe that especially looking at phone and computer screens in the dark accelerates vision problems and leads to an increase in myopia.
Eye disease specialist Diclehan Ali Dicle stated that screen light, particularly in children, accelerates the development of myopia. According to him, if no measures are taken, by 2050 approximately half of the world’s population will need to use glasses.
The specialist noted that a dark environment is a natural process that prepares the body for sleep. The light emitted from phone and tablet screens reduces the secretion of the melatonin hormone that regulates sleep. This makes it difficult to fall asleep and lowers sleep quality.
Dr. Dicle recommends that screen time for children should not exceed two hours per day and emphasizes that the risk increases even more with screen use in the dark. He also reminded those who look at screens for a long time about the “20-20-20” rule: every 20 minutes, look at something about 6 meters away for 20 seconds to reduce eye strain.
The specialist said that blue light filter glasses are not equally beneficial for everyone and added that the most effective method is to reduce screen time and especially avoid using the phone in a dark environment. This habit positively affects both eye health and sleep quality.