Gürcüstanda ərzaq nə qədər bahalaşıb? –
Medianews.az bildirir ki, rəsmi açıqlamaya görə, yanvarda istehlak qiymətləri 2025-ci ilin ilk ayı ilə müqayisədə 4,8 faiz artıb. Ərzaq və spirtsiz içkilərdə bahalaşma 10,6 faiz, səhiyyə xidmətlərində 8,3 faiz, mehmanxana və ictimai iaşə xidmətlərində 8,1 faiz, spirtli içkilər və tütün məmulatlarında 3,5 faiz, təhsil sahəsində 2,2 faiz göstərilir.
Rabitə xidmətlərinin 4,6 faiz, istirahət və mədəniyyət xidmətlərinin 2,5 faiz, geyim və ayaqqabıların 1,8 faiz, mebel və məişət əşyalarının 0,6 faiz, nəqliyyat xidmətlərinin 0,3 faiz ucuzlaşdığı xəbər verilir.

How much have food prices increased in Georgia? –
Medianews.az reports that according to the official statement, consumer prices increased by 4.8 percent compared to the first month of 2025. It is indicated that food and non-alcoholic beverages increased by 10.6 percent, healthcare services by 8.3 percent, hotel and public catering services by 8.1 percent, alcoholic beverages and tobacco products by 3.5 percent, and education by 2.2 percent.
It is reported that telecommunication services decreased by 4.6 percent, recreation and cultural services by 2.5 percent, clothing and footwear by 1.8 percent, furniture and household items by 0.6 percent, and transportation services by 0.3 percent.