Kreml qonağın bu cür cavab verəcəyini gözləmirdi
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın Moskvaya səfəri zamanı Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə keçirdiyi görüşdə nümayiş etdirdiyi cəsarətli mövqe ictimaiyyətdə birmənalı qarşılanmamaqdadır.
Kreml qonağın bu cür hazırlıqlı və üsyankar ritorikada cavab verəcəyini gözləmirdi və bu, Putin üçün də sanki məyusluq doğurdu.
Rusiya rəhbərliyinin bəyanatlarında məkrli niyyətlərin gizləndiyi açıq-aşkar görünürdü. Vladimir Putin Ermənistanı Avropa İttifaqı ilə yaxınlaşmasına etiraz edərək İrəvana eyni anda iki fərqli iqtisadi blokda təmsil olunmasını qəbuledilməz adlandırdı. Bu, açıq şəkildə Ermənistanın daxili işlərinə qarışmaq, müstəqil qərarvermə siyasətinə müdaxilədir.
Moskva həmçinin Ermənistandakı rus klanının və icmasının maraqlarının müdafiəçisi kimi öz şərtlərini diktə etdirməyə çalışaraq sanki bölgənin sahibi kimi davrandı. Paşinyana seçkilərdə Rusiyayönümlü partiyaların, siyasətçilərin rus pasportu olmasına görə onlara şərait yaratmaq üslubu açıq təzyiq sayıla bilər. Dolayı yolla, bu, “Kremlin fikirlərini nəzərə alın” mesajıdır.
Rusiya tərəfi qaşınmayan yerdən qan çıxarmağa çalışmaqla, bölgəsəl inkişafa və birgə quruculuğa sanki mane olmaq xislətini büruzə verir. Bu, həm də Cənubi Qafqazda təsir gücünü və nüfuzunu itirən Rusiyanın yenə də özünü bölgənin sahibi kimi aparmaq niyyətindən xəbər verir.
Moskva görüşündə “Qarabağ hərəkatı” ifadəsinin ortaya atılması da əbəs yerə deyildi, bu mövzu məqsədli şəkildə Kreml tərəfindən Azərbaycan və Ermənistan arasında möhkəmlənən sülh və etimad quruculuğundan doğan qıcığın nəticəsidir.
Ancaq Paşinyan “Ermənistan və Azərbaycan Alma-Ata Bəyannaməsi çərçivəsində bir-birinin suverenliyini və ərazi bütövlüyünü tanıyıb, Qarabağ Azərbaycanın tərkib hissəsidir” fikri ilə Putini bir daha gerçəklik və fakt qarşısında aciz qoydu. Bu, Rusiyanın ali rəhbərliyinə “qərarı biz özümüz verirk” xəbərdarlığı kimi səciyyələndirilə bilər.
Bir sözlə, Moskva “bəlkə də qaytardılar” xülyasına qapılmaqdansa, hazırda Cənubi Qafqazda dünya güclərinin artan maraq kəsişməsində özünə yer axtarmalı, nəqliyyat və logistika layihələrinə qoşulmaq barədə düşünməlidir. Əks halda, bu cür “provakasiyalar” Rusiyanı regiondan tamamilə uzaqlaşdıracaq, olan etibarı da tamamilə itəcək.

The bold stance exhibited by Armenia's Prime Minister Nikol Pashinyan during his visit to Moscow, in the meeting with Russian President Vladimir Putin, is not being uniformly received by the public.
The Kremlin did not expect the guest to respond with such prepared and rebellious rhetoric, and this seemingly caused disappointment for Putin as well.
It was clearly visible that there were hidden sinister intentions in the statements made by the Russian leadership. Vladimir Putin protested Armenia's rapprochement with the European Union, calling it unacceptable for Yerevan to be represented simultaneously in two different economic blocs. This is clearly interference in Armenia's internal affairs and meddling in its independent policymaking.
Moscow also behaved as if it were the master of the region by trying to dictate its terms as the defender of the interests of the Russian clan and community in Armenia. Pashinyan’s approach of facilitating Russia-oriented parties and politicians' access due to their possession of Russian passports can be seen as direct pressure. Indirectly, this is a message to "take into account the Kremlin’s views."
By trying to create blood from a scratch, the Russian side exhibits a tendency to obstruct regional development and joint construction. This also shows that Russia, which has lost its influence and authority in the South Caucasus, still intends to behave as if it is the master of the region.
The mention of the "Karabakh movement" during the Moscow meeting was not incidental; this topic is a result of malice, deliberately stirred by the Kremlin, stemming from the anger born of solidifying peace and confidence-building between Azerbaijan and Armenia.
However, Pashinyan once again proved Putin helpless in front of reality and facts by stating that "Armenia and Azerbaijan have mutually recognized each other’s sovereignty and territorial integrity within the framework of the Alma-Ata Declaration, and Karabakh is part of Azerbaijan." This can be characterized as a warning to the Russian top leadership of "we make the decision ourselves."
In short, instead of indulging in the fantasy of "maybe they were brought back," Moscow should now seek its place amid the increasing intersecting interests of global powers in the South Caucasus and consider joining transportation and logistics projects. Otherwise, such "provocations" will completely alienate Russia from the region and fully destroy whatever credibility it still holds.