Kreml qonağın bu cür cavab verəcəyini gözləmirdi
Ermənistanın baş naziri Nikol Paşinyanın Moskvaya səfəri zamanı Rusiya prezidenti Vladimir Putinlə keçirdiyi görüşdə nümayiş etdirdiyi cəsarətli mövqe ictimaiyyətdə birmənalı qarşılanmamaqdadır.
Kreml qonağın bu cür hazırlıqlı və üsyankar ritorikada cavab verəcəyini gözləmirdi və bu, Putin üçün də sanki məyusluq doğurdu.
Rusiya rəhbərliyinin bəyanatlarında məkrli niyyətlərin gizləndiyi açıq-aşkar görünürdü. Vladimir Putin Ermənistanı Avropa İttifaqı ilə yaxınlaşmasına etiraz edərək İrəvana eyni anda iki fərqli iqtisadi blokda təmsil olunmasını qəbuledilməz adlandırdı. Bu, açıq şəkildə Ermənistanın daxili işlərinə qarışmaq, müstəqil qərarvermə siyasətinə müdaxilədir.
Moskva həmçinin Ermənistandakı rus klanının və icmasının maraqlarının müdafiəçisi kimi öz şərtlərini diktə etdirməyə çalışaraq sanki bölgənin sahibi kimi davrandı. Paşinyana seçkilərdə Rusiyayönümlü partiyaların, siyasətçilərin rus pasportu olmasına görə onlara şərait yaratmaq üslubu açıq təzyiq sayıla bilər. Dolayı yolla, bu, “Kremlin fikirlərini nəzərə alın” mesajıdır.
Rusiya tərəfi qaşınmayan yerdən qan çıxarmağa çalışmaqla, bölgəsəl inkişafa və birgə quruculuğa sanki mane olmaq xislətini büruzə verir. Bu, həm də Cənubi Qafqazda təsir gücünü və nüfuzunu itirən Rusiyanın yenə də özünü bölgənin sahibi kimi aparmaq niyyətindən xəbər verir.
Moskva görüşündə “Qarabağ hərəkatı” ifadəsinin ortaya atılması da əbəs yerə deyildi, bu mövzu məqsədli şəkildə Kreml tərəfindən Azərbaycan və Ermənistan arasında möhkəmlənən sülh və etimad quruculuğundan doğan qıcığın nəticəsidir.
Ancaq Paşinyan “Ermənistan və Azərbaycan Alma-Ata Bəyannaməsi çərçivəsində bir-birinin suverenliyini və ərazi bütövlüyünü tanıyıb, Qarabağ Azərbaycanın tərkib hissəsidir” fikri ilə Putini bir daha gerçəklik və fakt qarşısında aciz qoydu. Bu, Rusiyanın ali rəhbərliyinə “qərarı biz özümüz verirk” xəbərdarlığı kimi səciyyələndirilə bilər.
Bir sözlə, Moskva “bəlkə də qaytardılar” xülyasına qapılmaqdansa, hazırda Cənubi Qafqazda dünya güclərinin artan maraq kəsişməsində özünə yer axtarmalı, nəqliyyat və logistika layihələrinə qoşulmaq barədə düşünməlidir. Əks halda, bu cür “provakasiyalar” Rusiyanı regiondan tamamilə uzaqlaşdıracaq, olan etibarı da tamamilə itəcək.

Смелая позиция, которую занял премьер-министр Армении Никол Пашинян во время поездки в Москву на встрече с президентом России Владимиром Путиным, вызывает неоднозначную реакцию в обществе.
Кремль не ожидал, что гость будет отвечать настолько подготовленно и дерзко, и это, кажется, вызвало разочарование и у Путина.
В заявлениях российского руководства явно прослеживаются скрытые коварные намерения. Владимир Путин, выступая против сближения Армении с Европейским союзом, назвал неприемлемым для Еревана представлять сразу два разных экономических блока. Это явное вмешательство во внутренние дела Армении и нарушение политики самостоятельного принятия решений.
Москва также, как защитник интересов российского клана и общины в Армении, пытается навязывать свои условия, ведя себя словно хозяин региона. Стиль Пашиняну создавать условия для российских партий и политиков, имеющих российские паспорта, можно рассматривать как откровенное давление. Косвенно это послание «учтите мнение Кремля».
Россия проявляет склонность создавать проблемы там, где их нет, фактически препятствуя региональному развитию и совместному строительству. Это также свидетельствует о намерении России, потерявшей влияние и авторитет в Южном Кавказе, по-прежнему позиционировать себя как хозяина региона.
Упоминание в московской встрече термина «карабахское движение» было нанесено не случайно — эта тема является выражением раздражения Кремля, вызванного укреплением мира и доверия между Азербайджаном и Арменией.
Однако Пашинян вновь поставил Путина перед реальностью и фактами, заявив: «Армения и Азербайджан в рамках Алма-Атинской декларации признали суверенитет и территориальную целостность друг друга, Карабах является частью Азербайджана». Это можно рассматривать как предупреждение высшему руководству России «решения принимаем мы сами».
Проще говоря, вместо того чтобы надеяться «может быть, вернулись», сейчас Москве следует искать свое место в условиях растущих пересечений интересов мировых сил в Южном Кавказе, рассматривать возможность участия в транспортных и логистических проектах. В противном случае такие «провокации» полностью отдалят Россию от региона и лишат ее и без того подорванного доверия.