Milli geyimlərdə maraqlı yürüş
Bu gün QHT Agentliyinin və Mirzə Ələkbər Sabir Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə WUF13 çərçivəsində Bakının mərkəzində bir qrup Azərbaycan xanımlarının milli geyimlərdə gəzinti-yürüşü təşkil edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, aksiya Bakı şəhərinin sakinləri və xarici qonaqları tərəfindən yüksək maraqla qarşılanıb.
Mirzə Ələkbər Sabir Fondunun sədri, əsərləri dövlət varidatı elan edilmiş M.Ə.Sabirin nəvəsi Sevda Tahirli bildirib ki, Qız Qalası - İçərişəhər - Natəvan heykəli - Dənizkənarı Milli Bulvar – Xəqani bağı – Fəvvarələr Meydanı – Sabir heykəli marşrutu üzrə davam etmiş gəzinti-yürüşün məqsədi milli irsin tanıdılması, milli geyimlərə, kəlağayılara maraq oyatmaqdır.
S.Tahirli WUF13 çərçivəsində və Müstəqillik günü ərəfəsində bu tədbirin təşkilinin xüsusi rəmzi mənasının olduğunu qeyd edib.

Сегодня при совместной организации Агентства НПО и Фонда Мирзы Алекбера Сабира в рамках WUF13 в центре Баку была организована прогулка-шествие группы азербайджанских женщин в национальных костюмах.
Как сообщает Medianews.az, акция вызвала большой интерес у жителей города Баку и иностранных гостей.
Председатель Фонда Мирзы Алекбера Сабира, внук М.Э.Сабира, чьи произведения объявлены государственным достоянием, Севда Тахирли заявила, что цель прогулки-шествия по маршруту Девичья башня - Ичери-шехер - памятник Натаван - Приморский Национальный бульвар – парк Хагани – площадь фонтанов – памятник Сабиру заключалась в популяризации национального наследия, пробуждении интереса к национальным костюмам и келагаям.
С. Тахирли отметила, что организация этого мероприятия в рамках WUF13 и в преддверии Дня Независимости имеет особое символическое значение.