Hantavirusdan necə qorunmalı? - Peyvənd yoxdur, bunları bilmək VACİBDİR -
Hantavirusdan necə qorunmalı? - Peyvənd yoxdur, bunları bilmək VACİBDİR - Azərbaycanlı həkimin məsləhəti
Dünya Səhiyyə Təşkilatı Argentina-Yaşıl Burun Adaları marşrutu üzrə hərəkət edən kruiz gəmisində hantavirus aşkarlayıb. Virusdan 3 nəfər ölüb.
Hantavirus nədir? Bu virusa yoluxma necə baş verir? Azərbaycanda nə vaxtsa hantavirusa yoluxma olubmu? Hazırda bu virusunun yayılaraq Azərbaycana da çatması ehtimalı varmı? Virusdan qorunmaq üçün nə kimi tədbirlər görməliyik?
Mövzu ilə bağlı Medianews.az-a danışan həkim-infeksionist Polina Əliyeva bildirib ki, hantavirus infeksiyası əsasən gəmiricilər vasitəsilə yayılan viruslar qrupuna daxildir: “Bu cür viruslar insanlara birbaşa insandan insana keçmir (nadir istisnalar var), əsas yoluxma mənbəyi isə yoluxmuş siçan və ya digər gəmiricilərin ifrazatları – sidik, nəcis və tüpürcəyidir. İnsanlar bu ifrazatların quruyaraq havaya qarışmış hissəciklərini tənəffüs etdikdə yoluxa bilirlər. Daha nadir hallarda isə gəmirici dişləməsi ilə də yoluxma mümkündür.
Dünya Səhiyyə Təşkilatının açıqladığı konkret hadisəyə gəlincə, kruiz gəmisi kimi qapalı mühitlərdə belə infeksiyaların yayılması ehtimalı diqqətlə araşdırılır. Lakin burada əsas məqam ondan ibarətdir ki, hantavirusun yayılması üçün mütləq gəmirici faktoru olmalıdır. Yəni bu, klassik respirator viruslar –  məsələn, COVİD-19 kimi – sürətlə insandan insana keçən infeksiya deyil”.
Həkim-infeksionist qeyd edib ki, hantavirus infeksiyası iki əsas klinik formada müşahidə olunur: “Bunlardan biri daha çox Amerika qitəsində rast gəlinən və ağciyərləri zədələyən hantavirus pulmonar sindromudur (HPS). Digəri isə Avropa və Asiyada yayılmış, böyrəklərə təsir edən hemorragik qızdırma böyrək sindromu (HFRS) kimi tanınır. Hər iki forma ağır gedişata malik ola bilər.
Xəstəliyin ilkin əlamətləri qeyri-spesifikdir və adətən qızdırma, halsızlıq, əzələ ağrıları, baş ağrısı və ürəkbulanma ilə başlayır. Daha ağır hallarda isə tənəffüs çətinliyi və ya böyrək funksiyalarında pozulmalar inkişaf edə bilər. Virusun inkubasiya dövrü, yəni yoluxmadan sonra simptomların ortaya çıxma müddəti adətən 1-5 həftə arasında dəyişir.
Müalicə baxımından hantavirus üçün spesifik antiviral terapiya geniş şəkildə mövcud deyil. Müalicə əsasən simptomların yüngülləşdirilməsinə və orqanizmin dəstəklənməsinə yönəlir. Ağır hallarda xəstələr reanimasiya şəraitində müalicə oluna bilər. Bəzi formalarda, xüsusilə hantavirus pulmonar sindromunda ölüm dərəcəsi 30-40%-ə çata bilər ki, bu da xəstəliyin ciddiliyini göstərir. Hazırda bu virusa qarşı geniş istifadə olunan universal peyvənd mövcud deyil”.
Azərbaycanda hantavirusla bağlı vəziyyətə gəlincə, Polina Əliyeva deyib ki, indiyə qədər ölkəmizdə geniş yayılmış və ya ciddi epidemiya xarakteri almış hallar qeydə alınmayıb: “Ayrı-ayrı sporadik (tək-tək) halların olub-olmaması isə əsasən epidemioloji nəzarət məlumatlarına bağlıdır, amma ümumi mənzərə sabit sayılır. Bu da onunla bağlıdır ki, virusun yayılması daha çox müəyyən coğrafi zonalarda, xüsusilə Şimali və Cənubi Amerikada, bəzi Avropa və Asiya regionlarında müşahidə olunur”.
Polina Əliyevanın sözlərinə görə, bu virusun Azərbaycana yayılma ehtimalını yüksək riskli vəziyyət kimi qiymətləndirmək düzgün olmaz: “Çünki bu virusun yayılması üçün spesifik ekoloji zəncir lazımdır, yəni yoluxmuş gəmirici populyasiyası. Beynəlxalq səyahətlər nəzərə alınsa belə, hantavirus pandemik potensiala malik virus hesab olunmur.
Qorunma tədbirlərinə gəlincə, Polina Əliyeva bildirib ki, burada əsas prinsip çox sadədir: gəmiricilərlə təmasdan maksimum uzaq olmaq və gigiyenik qaydalara riayət etmək.
Xüsusilə:
- Zirzəmilər, anbarlar və uzun müddət istifadə olunmayan məkanlar təmizlənərkən maska və əlcəkdən istifadə etmək,
- Gəmirici ifrazatları ilə birbaşa təmasdan qaçmaq,
- Qida məhsullarını açıq saxlamamaq,
- Yaşayış və iş yerlərində dezinfeksiya və deratizasiya tədbirlərini gücləndirmək vacibdir.
Həkim-infeksionist vurğulayıb ki, hətta uzaq ölkələrdə hantavirusun aşkarlanması xəbəri də Azərbaycanda kimlərdəsə narahatlıq yarada bilər, amma panikaya əsas yoxdur: “Məlumatlı olmaq, eyni zamanda riskləri düzgün qiymətləndirmək ən doğru yanaşmadır”.

Всемирная организация здравоохранения обнаружила хантавирус на круизном корабле, следующем по маршруту Аргентина-Зеленоклювые острова. От вируса умерли 3 человека.
Что такое хантавирус? Как происходит заражение этим вирусом? Были ли случаи заражения хантавирусом в Азербайджане? Есть ли сейчас вероятность распространения этого вируса и его попадания в Азербайджан? Какие меры нужно предпринимать для защиты от вируса?
По теме Medianews.az врач-инфекционист Полина Алиева рассказала, что хантавирусная инфекция относится к группе вирусов, распространяющихся в основном при помощи грызунов: «Такие вирусы практически не передаются от человека к человеку (за редкими исключениями), основной источник заражения — выделения инфицированных крыс или других грызунов — моча, фекалии и слюна. Люди могут заразиться, вдыхая высохшие частицы этих выделений, попавшие в воздух. В более редких случаях заражение возможно также при укусе грызуна.
Что касается конкретного случая, о котором сообщает Всемирная организация здравоохранения, вероятность распространения таких инфекций в закрытых пространствах, например на круизных судах, тщательно изучается. Однако ключевой момент в том, что для распространения хантавируса обязательно должен присутствовать фактор грызунов. То есть это не классические респираторные вирусы — например, такие как COVID-19 — передающиеся быстро от человека к человеку».
Врач-инфекционист отметила, что хантавирусная инфекция наблюдается в двух основных клинических формах: «Одна из них больше встречается на американском континенте и поражает легкие — хантавирусный пневмонит (HPS). Другая распространена в Европе и Азии и известна как геморрагическая лихорадка с почечным синдромом (HFRS), поражающая почки. Обе формы могут иметь тяжелое течение.
Начальные симптомы болезни неспецифичны и обычно начинаются с лихорадки, слабости, мышечных болей, головной боли и тошноты. В более тяжелых случаях могут развиваться затруднения дыхания или нарушения функции почек. Инкубационный период вируса, то есть время от заражения до появления симптомов, обычно составляет от 1 до 5 недель.
Что касается лечения, то специфической противовирусной терапии для хантавируса широко не существует. Лечение направлено в основном на облегчение симптомов и поддержание организма. В тяжелых случаях пациенты могут находиться на лечении в отделениях реанимации. В некоторых формах, особенно при хантавирусном пульмональном синдроме, смертность достигает 30-40%, что свидетельствует о серьезности болезни. В настоящее время не существует широко применяемой универсальной вакцины против этого вируса».
Что касается ситуации с хантавирусом в Азербайджане, Полина Алиева сообщила, что до настоящего времени в стране не фиксировались широко распространённые или эпидемического характера случаи: «О наличии отдельных спорадических случаев зависит в основном от эпидемиологического контроля, но общая картина считается стабильной. Это связано с тем, что распространение вируса наблюдается преимущественно в определённых географических зонах, особенно в Северной и Южной Америке, некоторых регионах Европы и Азии».
По словам Полины Алиевой, оценивать вероятность распространения этого вируса в Азербайджане как высокорисковую ситуацию неправильно: «Для распространения вируса необходима специфическая экологическая цепочка, то есть заражённая популяция грызунов. Даже с учётом международных путешествий хантавирус не считается вирусом с пандемическим потенциалом.
Что касается мер профилактики, Полина Алиева отметила, что основной принцип здесь очень простой: максимально избегать контакта с грызунами и соблюдать правила гигиены.
В частности:
- При уборке подвалов, складов и помещений, неиспользуемых длительное время, использовать маску и перчатки,
- Избегать прямого контакта с выделениями грызунов,
- Не хранить продукты питания на открытом воздухе,
- Усилить меры дезинфекции и дератизации в жилых и рабочих помещениях.
Врач-инфекционист подчеркнула, что даже известие о выявлении хантавируса в дальних странах может вызвать у некоторых людей в Азербайджане беспокойство, но причины для паники нет: «Быть информированным и в то же время правильно оценивать риски — самый правильный подход».